سندرم آسپرگر – علائم و نشانه‌ها

0
469

سندرم آسپرگر اساسا یک اختلال در توسعه است که ویژگی‌ آن تاخیر در توسعه یافتن مهارت‌های اصلی نظیر توانایی در برقراری ارتباط و روابط اجتماعی می‌باشد. به طور معمول والدین در تشخیص این مشکل در کودکان، تا قبل از اینکه مدرسه بروند موفق نیستند. بزرگسالان نیز ممکن است با این مشکلات در زندگی شخصی خود مواجه شوند. برخی از بزرگسالان برای بهبود افسردگی یا اضطراب خود به متخصص مراجعه می‌کنند، اما در نهایت سندرم آسپرگر در آنها تشخیص داده می‌شود. برنامه‌های درمانی مختلفی برای بهبود این سندرم وجود دارند. برای بهتر کردن وضعیت این اختلال، مهم است که نکات مهم پیرامونِ علائم سندرم آسپرگر را یاد بگیرید و بدانید که چه زمانی باید به متخصص مراجعه کنید.

سندرم آسپرگر

علائم سندرم آسپرگر

آمار و ارقام نشان می‌دهند که علائم سندرم آسپرگر ۴ تا ۸ برابر در میان مردان شایع‌تر هستند. اغلب والدین زمانی متوجه وجود این سندرم در کودکشان می‌شوند که کودک سنی میان ۲ تا ۶ سال دارد. در این دوره است که مهارت‌های زبانی و ارتباطی در کودک نمایان می‌شوند. همینجا نقطۀ تمایز سندرم آسپرگر و اوتیسم است؛ اختلال اوتیسم معمولا قبل از اینکه کودک به ۳ سالگی برسد نمایان می‌شود.

با وجود روش‌های درمانی مختلف نظیر درمان شناختی – رفتاری و فعالیت‌های آرامش‌بخش مانند موسیقی درمانی و یوگا، این امکان وجود دارد که علائم سندرم آسپرگر را به طور موثرتری مدیریت کرد. با این حال همچنان بسیار مهم است که علائم سندرم آسپرگر را بشناسید و به خودتان یا اطرافیانتان در مقابله با این سندرم کمک کنید. در ادامه شایع‌ترین علائم این سندرم را بررسی می‌کنیم.

شکست در دوستیابی

افرادی که از سندرم آسپرگر رنج می‌برند، معمولا در برقراری ارتباط با مردم و انجام فعالیت‌های اجتماعی با مشکل مواجه می‌شوند. از آنجایی که این افراد نمی‌توانند کسانی که شبیه‌شان هستند را پیدا کنند، دوستیابی برای آنها بسیار دشوار است. برای چنین افرادی، ارتباط چشمی با دیگران یا داشتن یک مکالمۀ دو نفره بسیار سخت است.

عدم توانایی در فهمِ احساسات مردم

افراد مبتلا به این سندرم، معمولا قادر به احساس همدردی نیستند. درک کردن احساسات دیگران برای آنها بسیار دشوار بوده و این معمولا باعث می‌شود تا این افراد «بی‌عاطفه» نامیده شوند. حقیقت این است که این افراد هیچ ایده‌ای ندارند که رفتارهای مختلف مردم در شرایط مختلف به چه معناست.

تکرار برخی از رفتارهای خاص

یکی از علائم سندرم آسپرگر این است که گاهی اوقات نحوۀ صحبت کردن عجیب و غریب در افراد به وجود می‌آید. برخی ممکن است با صدایی یکنواخت صحبت کنند، برخی نیز ممکن است صدایشان را بیش از حد بالا ببرند. بسیار مهم است که بدانید این افراد مهارت‌های زبانی خوبی دارند، اما آنها را به شکل متفاوتی استفاده می‌کنند.

علاقه‌مندی بیش از حد به چیزهای مختلف

محدود شدن علایق یکی از شایع‌ترین علائم سندرم آسپرگر است که معمولا در میان کودکان برجسته‌تر می‌باشد. این کودکان علاقه‌مندی شدید و حتی غیرعقلانی به چیزهای مختلف پیدا می‌کنند. این علایق می‌توانند شامل آب‌وهوا، موسیقی، هواپیما، ریاضی یا نقشه‌ها باشند. این کودکان اطلاعات زیادی را پیرامونِ این علایق کسب می‌کنند و به همین دلیل است که معمولا در علایق خود به طور چشمگیری استعداد و مهارت کسب می‌کنند.

دنبال کردن یک روتین سخت‌گیرانه

تغییر دادن روتین در افراد مبتلا به این سندرم ممکن نیست. وقتی یک روتین یا تشریفاتی در این افراد به وجود می‌آید، آنها دیگر قادر به کنترل کردن این روند نخواهند بود. فرد بر روی این متمرکز می‌شود که هر روز این روتین به طور کامل انجام شود و محیط او ثابت بماند، زیرا این افراد نمی‌توانند تغییرات ناگهانی را تحمل کنند.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید