سم زدایی پا با ترکیبات طبیعی و خانگی

0
4484

بدن ما همواره در معرض سموم و آلودگی‌های محیطی است. این سموم از طریق منابع مختلفی نظیر آب، غذاهای فرآوری شده، گوشت‌های تجاری و فلزات سنگین وارد بدن می‌شوند. بسیاری از اندام‌های بدن از جمله پوست، به طور طبیعی برای خارج کردن این سموم از بدن اقدام می‌کنند، اما متاسفانه در اغلب موارد میزان سموم جمع شده در سطح سلولی آنقدر زیاد است که باید به اندام‌های بدن برای حذف آنها کمک کنیم. اغلب پزشکان طب طبیعی، برای رفع این مشکل روش‌های سم‌زدایی را توصیه می‌کنند که در کنار برنامۀ جامع درمانی دنبال می‌شوند. این روش‌های سم‌زدایی می‌توانند طیف وسیعی از درمان‌های غذایی تا غوطه‌ور کردن پاها در ترکیبات مختلف را شامل شود. در این مطلب به یک روش سم زدایی پا می‌پردازیم که خستگی و درد پاها را کاهش داده و همچنین ناخالصی‌ها را از طریق پوست پا از بدن خارج می‌کند.

برای انجام این سم زدایی نیاز دارید تا این موارد را در اختیار داشته باشید: لگن، منیزیم سولفات (نمک اپسام)، نمک دریا، رس بنتونیت، سرکه سیب و روغن‌های گیاهی مورد علاقه.

سم زدایی پا

سم زدایی پا با ترکیبات طبیعی

مواد لازم

  • 2 گالن آب گرم
  • 1 فنجان منیزیم سولفات
  • 1 فنجان نمک دریا
  • ½ فنجان رس بنتونیت
  • ½ فنجان سرکه سیب
  • روغن‌های گیاهی – روغن‌های‌ مورد علاقۀ ما نعناع فلفلی و اسطوخودوس هستند که به تسکین درد کمک می‌کنند. همچنین نشان داده شده که این روغن‌ها برای عادی‌سازی عملکرد کبد و کلیه مفید می‌باشند.

دستورالعمل

  1. با دقت آب گرم را درون یک لگن بزرگ بریزید تا به خوبی پاهایتان را پوشش دهد. از لگن آهنی استفاده نکنید زیرا اثرگذاری رس بنتونیت را کاهش می‌دهد.
  2. منیزیم سولفات، نمک دریا، رس بنتونیت، سرکه سیب و روغن‌های گیاهی را اضافه کنید.
  3. بگذارید پاهایتان برای 20 تا 30 دقیقه در این ترکیب غوطه‌ور شوند.

توصیه می‌شود که بعد از انجام اینکار، با استفاده از سنگ پا، به آرامی پاهایتان را ماساژ دهید تا سلول‌های مرده پوست جدا شوند. همچنین در نهایت یک مرطوب‌کننده خوب را بر روی پاهایتان بمالید.

ترکیبات اصلی سم زدایی پا – منیزیم سولفات و سرکه سیب

منیزیم سولفات از اصلی‌ترین ترکیبات موجود در روش‌های سم زدایی پا می‌باشد، زیرا حاوی خواص سم‌زدا و تسکین‌دهندۀ درد است. منیزیم موجود در این نوع نمک برای کاهش التهاب و درد مفید بوده و تصور می‌شود که ترکیبِ منیزیم با سولفور و اکسیژن، باعث تحریک شدن مسیرهای سم‌زدایی در بدن می‌گردد. علاوه بر سم‌زدایی، غوطه‌ور کردن پا در منیزیم سولفات کمک می‌کند تا سطوح منیزیم به طور طبیعی افزایش پیدا کنند.

مطالعات نشان می‌دهند که سرکه سیب حاوی خواص ضدمیکروبی و ضدقارچی می‌باشد. به همین دلیل، سرکه سیب گزینه‌ای عالی برای سم زدایی پا است. سرکه سیب به تنظیم کردن pH پوست کمک می‌کند و فرو کردن پا در این سرکه باعث می‌شود تا بوی بد و قارچ پا از بین بروند.

آیا سم زدایی پا موثر است؟

اگرچه روش‌های سم زدایی پا هزاران سال است که در قارۀ آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما امروزه کمی جنجال دربارۀ اثرگذاری این روش‌ها وجود دارد. مطالعه‌ای که در سال 2012 انجام گرفت، به بررسی نمونه‌های مو و ادرار، و همچنین آب استفاده شده قبل و بعد از سم زدایی پا پرداخت. این مطالعه نتوانست شواهدی پیدا کند که خارج شدن سموم از بدن را از طریق سم زدایی پا تایید کنند. با این حال مطالعات دیگری وجود دارند که نشان می‌دهند، حمام‌های پا حاوی یُد، باعث خارج شدن فلزات سنگین از بدن می‌شوند.

علیرغم فقدانِ مطالعات کافی بر روی روش‌های سم زدایی پا، نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که غوطه‌ور کردن پا در آب می‌تواند به ایجاد آرامش و تسکین استرس کمک کند.

سایر روش‌های سم زدایی پا

رایج‌ترین روش برای سم زدایی پا، فرو کردن پاها در ترکیبی از آب گرم، نمک‌ها، گیاهان دارویی و روغن‌های گیاهی است. برای اینکار می‌توانید از همین روشی که در این مطلب به آن اشاره شد استفاده کنید. با این حال، روش‌های دیگری نیز وجود دارند که برای سم زدایی پا مفید هستند. این روش‌ها عبارتند از: پدهای سم زدایی پا، ماسک‌های پا، اسکراب‌های پا و حتی ماساژ پا. در طب سنتی چین این باور وجود دارد که تمام اندام‌ها و سیستم‌های بدن به هم متصل هستند و راه‌های ارتباطی آنها از پاها عبور می‌کند. بنابراین، استفاده از فشاردرمانی یا ماساژ بر روی پاها باعث می‌شود تا تمام اندام‌ها و سیستم‌های بدن تحت تاثیر قرار گرفته و در وضعیتی متعادل قرار بگیرند.

منبعdraxe.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید