سلامت ذهن را با مصرف گیاهان تضمین کنید

0
1029

وقتی صحبت از سلامت ذهن و روان می‌شود، یک رژیم غذایی گیاهی می‌تواند بسیار مفید باشد. این درست است که مصرف زیاد میوه‌ها و سبزیجات، روشی عالی برای حفظ وزن سالم، پایداری سطوح قند خون، سلامت قلب و پوست شفاف است، اما فواید رژیم گیاهی فراتر از این مواردند. دنبال کردن یک رژیم غذایی گیاهی می‌تواند به کاهش افسردگی و حتی افزایش خلاقیت شما کمک کند. شاید دستیابی به یک ذهن سالم آنقدر که برخی تصور می‌کنند دشوار نبوده و تنها نیازمند اضافه کردن چند گیاه و سبزی به رژیم‌غذایی باشد.

سلامت ذهن

فواید گیاهان برای درمان افسردگی

با توجه به نتایج یک تحقیق جدید، مصرف بیشتر گیاهان باعث کاهش خطر ابتلا به افسردگی می‌شود. در این مطالعه محققین از شرکت‌کنندگان سوالاتی را پیرامونِ عادت‌های غذایی و عوامل افسردگی پرسیدند. با توجه به اطلاعات بدست آمده، افرادی که رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی گیاهی مصرف می‌کردند، ۱۱ درصد کمتر در خطر ابتلا به بیماری افسردگی بودند. در همین حال، افرادی که مقادیر مناسبی از میوه‌ها و سبزیجات را مصرف نمی‌کردند، بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی قرار می‌گرفتند.

با توجه به اینکه افسردگی اساسی در بیش از ۱۶ میلیون آمریکایی بالغ تشخیص داده شده است، نتایج این تحقیق می‌تواند خبر بسیار خوبی برای آن دسته از افرادی باشد که بدلیل عوارض جانبی داروها، از مصرفشان خودداری می‌کنند. ممکن است یک تغییر در رژیم غذایی تنها چیزی باشد که برای درمان افسردگی به آن نیاز دارید.

افزایش خلاقیت

فراموش نکنید که درمان افسردگی تنها خاصیت مواد غذایی گیاهی نیست. گیاهان می‌توانند باعث افزایش خلاقیت و حس کنجکاوی شما شوند. دو مطالعه در مجلۀ انگلیسی Health Psychology منتشر شده است که پیوند میان مصرف مواد غذایی و افزایش خلاقیت و حس کنجکاوی و همچنین بهبود حس سلامتی کلی را ثابت کرده‌اند. اگر در حال تلاش برای خلاق بودن هستید، همانند یک هنرمند غذا بخورید! تغذیۀ ذهن خلاق‌تان را تامین کنید و از فواید مواد غذایی گیاه بهره ببرید.

دلیل اثرات قوی گیاهان بر سلامت ذهن و مغز

این موضوع ممکن است مربوط به این باشد که وقتی گیاه بیشتری مصرف می‌کنید، قند کمتری وارد بدنتان می‌شود. افزایش قند در بدن می‌تواند باعث بروز التهاب شده که توانایی‌های ذهنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرفی دیگر، میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ترکیبات ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی هستند که هر دو برای کاهش التهاب و بهبود جریان خون مفید می‌باشند. این باعث می‌شود تا ذهن شما عملکرد بهتری داشته و بتوانید روشن‌تر فکر کنید.

دنبال کردن یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان دشوار نیست. چه گوشت‌خوار متعادل باشیم یا یک گیاه‌خوار مطلق (وگان)، همۀ ما می‌توانیم از فواید مصرف بیشتر گیاهان بهره‌مند شویم.

منبعcare2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید