سلامتی در ماه مبارک رمضان

0
239

تا آغاز ماه مبارک رمضان فرصت زیادی باقی نمانده است. ماه مهمانی خدا که اگر توصیه های مفید متخصصان طب مدرن و سنتی را در این باره رعایت کنید، می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کند و حتی درمان برخی از آن ها باشد لازم است در روزهای پیش از ماه مبارک رمضان برای آمادگی ورود به این ماه، تمهیداتی در الگوی غذایی انجام شود تا بدن آمادگی لازم را کسب کند. با ماه همراه باشید.

ماه مبارک رمضان

نکات سلامتی در ماه مبارک رمضان

مصرف چای، قهوه و نوشیدنی های کافئین دار باعث می شود به کافئین عادت کند در صورت عدم مصرف،  واکنش نشان دهد. برای اینکه دچار مشکل نشوید، یک هفته تا ده روز پیش از ماه مبارک رمضان شروع به کاهش مصرف چای، قهوه و نوشیدنی های کافئینی کنید، به این ترتیب  که تعداد دفعات مصرف و غلظت آن ها را کاهش دهید تا بدن کم کم عادت کند.

کمتر غذا بخورید

در ماه رمضان ۱۷ تا ۱۸ ساعت غذا وارد بدن نمی شود، بنابر این کاهش ناگهانی ورود غذا به بدن مخصوص در روزهای اول ماه رمضان سختی زیادی ایجاد می کند. برای همین پیشنهاد می شود قبل از شروع این ماه حجم مواد مصرفی را کاهش دهید تا بدن به کاهش تدریجی ورود غذا عادت کند. حجم و میزان ورودی غذا به بدن نیز مهم است. بهتر است برای عادت کردن فاصله ی زمانی، وعده های غذایی را بیشتر کرده و از ریزه خواری پرهیز کنید.

شوک ناشی از حرارت طبخ غذا

از آنجا که در ساعات آخر روزه داری، آب بدن به کمترین میزان می رسد، تشدید بی آبی موجب ایجاد سنگ کلیه و گرمازدگی می شود و احتمال بروز استرس یا شوک ناشی از حرارت طبخ وجود دارد. بهتر است در وعده ی افطار از غذاهای حاضری استفاده کرده و تهیه و پخت غذای اصلی را به بعد از زمان افطار موکول کنید.

استفاده از غذاهای حاضری و سرخ نشده علاوه بر آن که بهترین و سبک ترین خوردنی ها برای وعده ی افطار هستند، تهیه ی ان نیز به زمان زیادی نیاز ندارد و ایستادن در مقابل اجاق گاز را به حداقل می رساند. توصیه می کنیم در فاصله ی میان افطار تا سحر، به تدریج و مکرر کمبود آب بدن را با مصرف میوه و سبزی تازه جبران کنید.

ورزش کنید اما…

یکی از نکات بسیار مهم برای حفظ سلامت بدن در مدت روزه داری حفاظت مایعات بدن است، بنابراین باید در انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش کردن بسیار دقت کرد.

کسانی که ورزش های روتین دارند، نباید در ایام رمضان صبح ها ورزش کنند. بلکه ورزش ها باید یک ساعت یا نیم ساعت قبل از افطار آغاز شود تا بعد از کم شدن مایعات بدن بتوان آن را جبران کرد. همچنین افرا می توانند در فاصله ی شام تا صحری که فرصت آب خوردن هست، ورزش کنند.

در روزهای اول ماه مبارک، اختلال در خواب یا برهم خوردن تغذیه موجب می شود که از نظر روانی، تحریک پذیر و زودرنج شوید به خصوص نزدیک به ساعات افطار توجه و تمرکز خود را از دست داده و گرسنگی و تشنگی باعث خستگی و ضعف تان می شود. بهتر است کارهای خانه داری و فعالیت های سنگین را در ساعات اولیه ی روز انجام داده و ساعات نزدیک به افطار را استراحت کنید.

این پا و آن پا کنید

متخصصان برای طبخ غذاهایی که نیاز به ایستادن طولانی دارد بخصوص غذاهای نذری، ایستادن بیش از ۲۰ دقیقه را مناسب نمی دانند و نشستن متناوب روی صندلی های پایه بلند را عاملی موثری برای پیشگیری از کمردرد عنوان می کنند. آن ها توصیه می کنند وقتی در حالت ایستاده هستید، به طور متناوب هر چند وقت یک بار، هر پا را روی یک سکوی کوچکی قرار دهید تا هر بار وزن بدن روی یک پا قرار دهید تا هر با وزن بدن روی یک پا قرار گیرد و فشار وارده به کمر تقسیم و کمتر شود و ریسک ابتلا به واریس کاهش یابد.

ماه مبارک رمضان

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید