سرکه برنج

0
930

اگر هنوز سرکه برنج را به رژیم غذایی خود اضافه نکرده‌اید، به یاد داشته باشید که از یک سرکۀ بدون کالری و خوش‌طعم غافل شده‌اید که فواید فراوانی برای سلامتی شما دارد.

سرکه برنج

سرکه برنج چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» سرکه برنج نوعی سرکه است که از برنج تخمیر شده بدست می‌آید و در کشورهای آسیایی نظیر کره، ویتنام، ژاپن و چین بسیار محبوب می‌باشد. اگرچه سرکه برنج در هرکدام از این کشورها کمی با دیگری متفاوت است، اما ترکیبات اصلی آن یکسان هستند. از همه مهم‌تر اینکه سرکه‌های آسیایی نسبت به سرکه‌های کشورهای غربی کمتر اسیدی بوده و به همین دلیل استفاده کردن از آنها در پخت‌وپز رایج‌تر است. معمولا برنج سفید یا قهوه‌ای با یک مخمر ترکیب شده و سپس در طی یک فرآیند طبیعی، روند تخمیر شروع می‌شود و در نهایت سرکه بدست می‌آید.

با توجه به ترکیبات شیمیایی این سرکه، از آن در بسیاری از غذاها، داروها و حتی محصولات پاک‌کنندۀ مختلف استفاده می‌کنند. این سرکه منبعی غنی از ترکیبات فعال و مفید است که آن را به گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم تبدیل کرده‌اند. همچنین سرکه برنج باعث افزایش طعم برخی غذاهای خاص شده و به همین دلیل از آن در تهیۀ غذاهای مختلف استفاده می‌کنند.

خواص سرکه برنج

اگرچه اغلب مردم سرکه برنج را بعنوان یک طعم‌دهندۀ غذا می‌شناسند، اما باید بدانید که این سرکه خواص فراوانی نیز دارد که شامل تقویت سیستم ایمنی، تنظیم فشارخون، پیشگیری از عفونت، سم‌زدایی بدن و… می‌شوند. در ادامه به بررسی برخی از این خواص می‌پردازیم.

سلامت پوست

این سرکه را می‌توانید به طور مستقیم بر روی پوست بمالید، به خصوص وقتی با روغن درخت چای ترکیب شده باشد. این سرکه می‌تواند همانند یک قابض عمل کرده و باعث سفت شدن پوست شده و از بروز برخی عفونت‌ها پیشگیری کند. سرکه برنج همچنین برای تسکین التهاب و بهبود درخشندگی پوست مفید است.

سیستم ایمنی بدن

این نوع سرکه سرشار از اسیدهای آمینه خاص است که برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری هستند. با استفاده از این سرکه می‌توانید سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کرده و فعالیت رادیکال‌های آزاد را کاهش دهید.

مشکلات قلبی – عروقی

تحقیقات نشان می‌دهند که سرکه برنج این توانایی را دارد تا کلسترول موجود در شریان‌ها و رگ‌های خونی را از بین برده و از بروز مشکلات قلبی نظیر تصلب شرایین، حملات قلبی و سکته مغزی پیشگیری کند.

هضم

برخی از ترکیبات فعال موجود در این سرکه نظیر اسید استیک، این توانایی را دارند تا التهاب را در روده تسکین داده و همچنین به کار کردن مزاج به طور مطلوب و معمول کمک کنند.

سم‌زدایی

قرن‌هاست که در کشور ژاپن، سرکه برنج بعنوان یک معجون محبوب برای کبد استفاده می‌شود. مردم این کشور باور دارند که سرکه برنج اثرات سم‌زدایی کبد را تقویت کرده و همچنین از عملکرد مطلوب آن اطمینان حاصل می‌کند.

سطوح انرژی

اسیدهای آمینه مهم و سایر ترکیبات فعال موجود در سرکه برنج می‌توانند به مبارزۀ بدن در مقابل خستگی کمک کرده و سوخت‌وساز را افزایش دهند. مصرف این سرکه به همراه سالاد در میانِ روز می‌تواند خستگی را برطرف کرده و انرژی مورد نیازتان را برای عصر تأمین کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید