سرکه انگور ( آبغوره )

0
925

سرکه انگور یا همان آبغوره خواص فراوانی داشته و بسیار قوی میباشد، این سرکه اگر صبحگاه به صورت ناشتا میل شود به از بین بردن کرم معده کمک میکند. همچنین میل کردن سرکه انگور بعد از مصرف برخی از داروها، اثر آنها را دوچندان و قوی‌تر میکند که البته برای مصرف آن با دارو باید با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه به بررسی فواید متعدد سرکه انگور خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

سرکه انگور

تولید سرکه

معمولاً با اضافه نمودن بچه سرکه به آب سیب یا امثال آن، سرکه تهیه می‌کنند. عمل اکسید شدن را باکتری استوباکتر انجام می‌دهد. این باکتری در سال ۱۸۶۴ م. توسط لوئی پاستور کشف شد.

برای طعم و مزه دادن به انواع غذاها از سرکه به عنوان نوعی چاشنی استفاده می‌کنند. در تهیه انواع ترشی هم این ماده بسیار کاربرد دارد.

ترکیب شیمیایی

آھک – اسید استیک – اسید مالیک – تارتارات اسید بطاس – مواد کانی و عالی۔

سرکه دوستدار دستگاه گوارش

مصرف سرکه انگور در انواع ترشی ‌ها، شورها و سالادهای فصل باعث خوشمزگی، طعم‌دهندگی، تحریکاشتها و ترشح بیشتر شیره گوارشی شده و هضم غذا را بهتر می ‌کند.

از سوی دیگر، سالادهایی که با ترشیجاتی نظیر سرکه طعم می‌گیرند، سالم‌ترین و مغذی‌ترین نوع سالاد هستند، زیرا این طعم‌ها سبب جذب بیشتر مواد ویتامینی و پروتئینی موجود در مواد سالاد مثل کاهو ، هویج ، خیار و گوجه‌ فرنگی می‌شوند. از این رو استفاده از سرکه در تهیه سالادهای فصل توصیه می‌شود.

استفاده از سرکه در کنار وعده‌های غذایی باعث رقیق شدن خون شده و به تجزیه چربی‌ها و دفع سموم کمک کرده و سبب کاهش چربی و کلسترول بد خون می‌شود.

کمک به کاهش وزن

غوره برای افراد مبتلا به چربی خون بسیار مفید بوده و ضد عفونی کننده بدن نیز هست. هم چنین اگر با سالاد میل شود، برای لاغر کردن سودمند است. آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفید است.

سرکه انگور از نگاه طب سنتی

آن را بخورید. قابض، بسیار مجفف و سریع النفوذ است، رساننده ی قوای ادویه به اعضا می باشد، ملطف و قاطع اخلاط غلیظ، خشک کننده ی رطوبت ها، تقطیع صفرا، برطرف کننده ی عطش و قاطع نزف الدم اعضای باطنی می باشد، اشتها را تحریک میکند و کار دستگاه هضم و گوارش را تا حدی آسان میسازد، عقل را تقویت میکند. مداومت در خوردن آن صبحها قبل از صبحانه بدن را لاغر و پیه شکم را آب می کند.

درمان سردرد

بو کردن مداوم سرکه انگور یا بخور در موقع جوشاندن آن یا تر کردن دستمال در سرکه ی گرم و گذاشتن روی پیشانی، سردردهای کهنه و مزمن و سردردی که از غلبه ی صفر باشد را درمان میکند.

درمان زخم

هر روز آن را بمالید، برای درمان انواع سوختگی، زخمهای عفونی، زخم سفلیس وگند طول مفید است، اگزمای متقرح، باد سرخ و خارشی بدن را تسکین میدهد، برای درمان گزیدگی حیوانات سمی گرمنافع است، عقربک و سفیدک ناخن را برطرف می کند.

از بین بردن بوی پا

شست‌و شوی پا با سرکه یکی از بهترین روش‌ها برای از بین رفتن بوی بد پا و درمان بیماری‌های پوستی ناشی از ابتلا به قارچ است.

درمان تیرگی دور چشم

برای درمان کبودی و تیرگی دور چشم کافی است سرکه را با عسل مخلوط کنید و این کرم گیاهی را دور چشم ضماد کنید. استفاده از این ترکیب به مدت یک هفته موجب کاهش میزان تیرگی دور چشم و درمان آن می‌شود.

درمان گلو درد

آن را با آب رقیق کرده، بعد نمک بزنید و دایم در گلو قرقره کنید. آنژین و گلودرد کهنه و مزمن را درمان میکند، از خون ریزی گلو جلوگیری می نماید و اگر زالو یا کرم درگلو مانده باشد آن را میکشد.

طرز تهیه سرکه انگور

روش اول : آب انگور را گرفته و صاف می کنند یا بدون صاف کردن با تفاله های داخلی آن، همه را داخل خم سفالی یا چینی یا بشکه ای میریزند و معادل ده درصد وزن آب انگور ، سرکه ی پاک مرغوب در آن ریخته و سرخم را محکم میبندند و در آفتاب یا جای گرم میگذارند تا برسد.

روش دوم : قبل از ریختن سرکه ی مرغوب به داخل آب انگور صبر میکنند تا آب انگور بجوش آید، سپس سرکه و نمک را اضافه می کنند و می گذارند تا برسد و ترش شود. بهترین سرکه ها سرکه ی انگور فخری شیرین است و هرچه انگور شیرین تر باشد سرکه ی آن مرغوب تر خواهد شد

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید