سرفه های طولانی مدت خبر از چه می دهند ؟

0
393

زمانی که با تنفس، مواد محرکی که در هوا وجود دارند وارد بدن می‌شوند، اولین واکنش سیستم دفاعی بدن‌مان سرفه است. همچنین در مواجه با بسیاری از بیماری‌ها سرفه بعنوان یک مکانیسم دفاعی عمل می‌کند. گاهی پیش می‌آید که فرد با سرفه های طولانی مدت و آزاردهنده مواجه می‌شود، در چنین شرایطی و متداوم بودن سرفه، باید به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کنید، چون سرفه های طولانی مدت می‌توانند نشانه‌ای از یک بیماری جدی و خطرناک باشند که باید با انجام پیگیری و بررسی متخصص تشخیص داده شوند. در این نوشتار به بررسی مهم‌ترین عارضه‌هایی که با سرفه های طولانی مدت همراه هستند می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

سرفه های طولانی مدت

مکانیسم سرفه

سرفه به صورت ارادی یا رفلکسی ایجاد می‌شود.هر رفلکس دفاعی دارای مسیرهای آوران و وابران است. قسمت آوران رفلکس سرفه شامل گیرنده‌هایی از اعصاب حسی اعصاب سه قلو، زبانی – حلقی، حنجره‌ای فوقانی و عصب واگ است. قسمت وابران سرفه شامل عصب راجعه حنجره‌ای و اعصاب نخاعی است.

سرفه با یک دم عمیق آغاز شده و با بسته شدن گلوت، شل شدن پرده دیافراگم و انقباض ماهیچه‌ای در برابر گلوت بسته شده، دنبال می‌شود. این امر سبب بالارفتن فشار داخل قفسه سینه شده و در اثر فشار مثبت قفسه سینه، نای تنگ می‌شود. ناگهان گلوت باز شده و به علت اختلاف فشار موجود میان مجاری هوایی و اتمسفر و نیز تنگ شدن نای، میزان زیادی از جریان هوا به سرعت از نای خارج می‌شود. این نیروها سبب می‌شوند تا ترشحات مخاطی و اجسام خارجی، از ریه به بیرون رانده شوند.

سرفه های طولانی مدت از نشانه های سیاه سرفه

در حالی که بیماری سیاه سرفه بعد از واکسنی که در سال ۱۹۴۰ میلادی کشف شد، ریشه کن شده بود، اما هم اکنون در حال عود مجدد است، آن هم به لطف امتناع بسیاری از مردم از دریافت واکسن سیاه سرفه. تعداد مبتلایان تا جایی در حال افزایش است که در سال ۲۰۱۲ میلادی تنها در کشور امریکا ۴۸۲۷۷ مورد ابتلا به سیاه سرفه گزارش شد که ۲۰ نفر آن ها جان باختند.

به پزشک مراجعه کنید اگر: سرفه های طولانی مدت دارید که در نهایت با صدای بلند به طوری که نمی توانید نفس بکشید، تمام می شود. سیاه سرفه در ابتدا با علائمی شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه خفیف و تب شروع می شود و بعد از یک تا دو هفته سرفه های شدید آغاز می شوند. گاهی سرفه ها آن قدر شدید هستند که به حالت پرتابی ظاهر می شوند.

اگر فکر می کنید به سیاه سرفه دچار شده اید، فورا خود را به پزشک برسانید. عدم درمان سیاه سرفه می تواند به ذات الریه منجر شود. این بیماری با آزمایش خون و عکسبرداری از قفسه سینه تشخیص داده شده و با آنتی بیوتیک درمان می شود.

سرطان ریه

شصت و پنج درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه در زمان تشخیص بیماری، به سرفه مزمن دچار اند و اغلب اوقات این تنها علامت سرطان ریه است. هرگز با بیان این جمله که ” من هرگز سیگار نکشیده ام” خودتان را گول نزنید و گمان نکنید که هرگز به این بیماری دچار نخواهید شد. تحقیقات نشان می دهد که ۲۸ درصد از موارد سرطان ریه در افرادی بروز می کند که هرگز سیگار نکشیده اند.

به پزشک مراجعه کنید اگر: سرفه هایتان بیش از دو هفته طول کشیده و به خصوص اگر خونی و یا به رنگ زنگی (یا آجری) و همراه با گرفتگی صدا، درد موقع بلع و درد قفسه سینه است. نیازی به وحشت نیست!

گاهی اوقات این نشانه ها ناشی از یک بیماری درمانپذیر مانند آسم بزرگسالان است. اما همیشه نیاز به بررسی پزشکی وجود دارد.

روش ایده آل تشخیص، انجام سی تی اسکن با دوز پایین است، زیرا اشعه ی ایکس می تواند موجب محو کردن تومور و در نتیجه عدم تشخیص آن شود.

ذات الریه

علامت اصلی ذات الریه، سرفه های خشک است که معمولا در شب بدتر می شود. افراد معمولا تلاش می کنند با استفاده از داروهای بدون نسخه ی ضد سرفه، خود را درمان کنند که این کار می تواند شرایط را بدتر نماید، زیرا مانع از حرکت موکوس و مایع از ریه ها می شود.

به پزشک مراجعه کنید اگر: سرفه می کنید و سایر علائم مربوط به سرماخوردگی را دارید، ولی به نظر نمی آید که پس از ده روز خوب شده باشید. اگر مشکل تنفس، درد قفسه ی سینه، خلط سبز یا زرد و یا آغشته به خون و در حال حاضر یک تب بیش از ۳۸.۸ درجه ی سانتی گراد دارید، فورا به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با گوشی به صدای ریه های شما گوش می دهد و هر صدای مشکوک را بررسی می کند.

اگر صدای مشکوکی شنیده شود، به احتمال زیاد نیاز به آزمایش خون، رادیوگرافی از قفسه سینه و در برخی موارد، یک سی تی اسکن دارید. درمان این بیماری با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک صورت می گیرد و اکثر افراد بعد از چند روز از شروع درمان احساس بهتری پیدا می کنند.

انسداد مزمن ریوی

بیماری انسداد مزمن ریه  (COPD)، یک بیماری ریوی است که باعث سختی نفس کشیدن می شود. دو نوعCOPD وجود دارد: برونشیت مزمن (التهاب لوله های برونش) و آمفیزم که در آن کوچک ترین راه های هوایی در انتهای ریه های شما از بین می روند. در سه دهه گذشته اغلب در اثر سیگار کشیدن، میزان بروز COPDبه چهار برابر افزایش یافته است.

به پزشک مراجعه کنید اگر: شما یک فرد سیگاری هستید و یا قبلا سیگار می کشیدید و به سرفه های مزمن مبتلا می باشید که در اثر آن میزان زیادی مخاط، به ویژه در صبح، دفع می شود.

شما همچنین ممکن است تنگی نفس، خس خس سینه و تنگی قفسه سینه را تجربه کنید. بعد از مشاهده ی علائم مشکوک فرصت را از دست ندهید. پیش آگهی و ترک سیگار بهترین راه درمان و پیشگیری است.

سل

سل بیماری ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. این بیماری نسبتا نادر است و اگر شما یک سیستم ایمنی ضعیف دارید (برای مثال به ایدز، دیابت پیشرفته یا سرطان دچارید) و یا اگر در مناطق پر خطر مانند افریقا و یا بخش هایی از شرق اروپا زندگی می کنید، احتمال ابتلای به این بیماری در شما افزایش می یابد.

به پزشک مراجعه کنید اگر: سرفه شما بیش از سه هفته طول می کشد و با درد قفسه سینه، کاهش وزن، خستگی، تب، تعریق شبانه و یا خون بالا آوردن همراه است. عدم درمان سل می تواند کشنده باشد و می تواند در سرتاسر بدن منتشر شود و به ستون فقرات ، مفاصل، مغز و حتی قلب آسیب برساند. این بیماری با تست پوست و یا خون قابل تشخیص است و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود.

تبیان، ویکی پدیا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید