زیبایی صورت با ماسک زردچوبه

248

ماسک زردچوبه

زردچوبه از آن دسته ادویه های پراستفاده است که در اغلب آشپزخانه های ایرانی پیدا میشود. زردچوبه خواصی مختلفی همچون ضد عفونی کنندگی و درمان عوارض پوستی را دارد. زردچوبه طعمی تلخ و تند دارد و از اجزای اصلی پودرهای کاری و برخی از انواع خردل است. پودر و اولئورزین زردچـوبه در صنعت آشپزی به عنوان طعم دهنده ی غذا، بسیار استفاده می شود.

ماسک زردچوبه

گفته می‌شود مراسم ازدواج در هندوستان بدون استفاده از ماسک زردچوبه روی صورت عروس و داماد کامل نخواهد شد. علاوه بر خواص متعدد درمانی، زردچوبه مزایای زیادی برای زیبایی دارد. این ادویه‌ی جادویی، پوست خشک را درمان کرده و فرآیند پیری پوست را آهسته و پوست را نرم و لطیف می‌کند.

در اینجا چند راه ساده‌ی تهیه‌ی ماسک‌های زیبایی از زردچوبه برای انواع پوست‌ها را در خانه توضیح می‌دهیم و توصیه می‌کنیم به جای استفاده از پودر زردچوبه که در آشپزی استفاده می‌شود، از ساقه‌های آن استفاده و آن را در منزل پودر و آسیاب کنید.

ماسک زردچوبه و آرد نخود برای پوست‌های چرب

نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه را با یک قاشق غذاخوری آرد نخود مخلوط کرده و کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیری یکدست به دست آید. سپس صورت خود را بشویید و با حوله خشک کنید.

یک لایه از خمیر را روی صورت و گردن خود بمالید و بگذارید کاملا خشک شود. سپس با آب سرد آن را شسته و پاک کنید. این ماسک از بروز آکنه جلوگیری کرده و یک لایه‌ی محافظ روی پوست ایجاد می‌کند. کسانی که پوست چرب دارند باید هر روز از این ماسک استفاده کنند.

ماسک زردچوبه و گل سرشور برای پوست‌های معمولی

یک قاشق چای‌خوری گلاب، یک قاشق چای‌خوری عسل، نصف قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه و یک قاشق غذاخوری پودر گل سرشور را با هم مخلوط کنید تا خمیری به دست آید که بتوان آن را روی صورت پخش کرد.

ماسک را روی گردن و صورت خود بمالید و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب سرد آبکشی کنید. این بهترین ماسک برای پوست‌های معمولی است. پودر زردچوبه و گل سرشور ناپاکی‌های پوست را پاک می‌کنند و عسل رطوبت پوست را نگه می‌دارد.

ماسک زردچوبه و خامه برای پوست‌های خشک

یک قاشق غذاخوری گلاب، نصف قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه و یک قاشق غذاخوری خامه‌ی تازه را با هم مخلوط کنید.

قبل استفاده از ماسک، صورت خود را برای پنج دقیقه بخور دهید. این کار، منافذ پوست را باز کرده و ماسک به عمق آن نفوذ می‌کند. ماسک را روی گردن و صورت خود بمالید و ۲۰ دقیقه صبر کنید، سپس با آب ولرم آن را بشویید.

خامه، پوست خشک را مرطوب می‌کند و زردچوبه باکتری‌ها را از بین برده و به عمق منافذ پوست نفوذ می‌کند.

همچنین بخوانید :  لاغری در افراد به چه دلیل رخ می دهد

ماسک زردچوبه و آبلیمو برای پوست‌های مستعد جوش

یک قاشق غذاخوری آبلیمو، یک قاشق غذاخوری پودر نخود و یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را با مقداری آب مخلوط کنید.

ماسک را به صورت و گردن خود بمالید. وقتی خشک شد آن را با آب سرد بشویید. زردچوبه یک لایه‌ی محافظ روی پوست تشکیل داده تا عفونت و باکتری‌ها از بین بروند. پودر نخود و آبلیمو توازن چربی طبیعی پوست را برقرار می‌سازند.

ماسک زردچوبه برای پوست‌های حساس

آب و یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید.

ماسک را روی صورت بمالید. وقتی خشک شد، آن را با آب سرد بشویید. این کار از پوست‌های حساس محافظت می‌کند.

ماسک زردچوبه و روغن خردل برای حذف موهای زائد

نصف قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه، یک قاشق چای‌خوری پودر گل سرشور و چند قطره روغن خردل یا روغن بادام و مقداری آب را مخلوط کنید تا خمیری تقریبا سفت درست کنید.

خمیر را روی صورت خود بمالید و پنج دقیقه صبر کنید. سپس در جهت مخالف و رویش موها، آرام ماساژ دهید تا موهای صورت برداشته شود.

این خمیر موهای نازک و ظریف را از بین می‌برد بدون اینکه پوست قرمز یا تحریک شود.

ماسک زردچوبه و زعفران

یک چهارم قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه، نصف قاشق چای‌خوری روغن بادام، نصف قاشق چای‌خوری آبلیمو، دو ساقه‌ی زعفران، یک قاشق چای‌خوری گلیسیرین، یک قاشق چای‌خوری گلاب، یک قاشق چای‌خوری ژل آلوئه‌ورا، دو قاشق چای‌خوری عسل ارگانیک، یک قاشق غذاخوری آب تربچه و دو قاشق غذاخوری آب هویج را با هم مخلوط کنید تا خمیری نرم به دست آورید.

با نوک انگشت، خمیر را روی پوست گردن و صورت تمیز شده‌ی خود بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه با آب گرم بشویید سپس به پوست خود آب سرد بزنید. با حوله‌ی تمیز پوست را خشک کنید و با کرم مرطوب کننده، پوست را ماساژ دهید.

ماسک زردچوبه، عسل و شیر

دو قاشق غذاخوری پودر گل سرشور (اگر این پودر در دسترس نبود، از پودر بلغور استفاده کنید)، کمی شیر، مقداری عسل ارگانیک و یک چهارم قاشق چای‌خوری زردچوبه را با هم مخلوط کنید. شیر و عسل به آن اضافه کنید تا خمیری به دست آید که روی پوست شما بماند.

ماسک را روی صورت و گردن خود بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید. آن را با آب سرد و گرم بشویید و سپس به صورت خود آب سرد بزنید. صورت را خشک کرده و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

/نیک و نو

بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید