زخم‌ های دهان ، نشانه هایی که باید جدی گرفته شوند

0
549

بالا رفتن مرگ و میرهای ناشی از سرطان های مختلف در جهان، مردم را وادار کرده تا دست به اقدامات پیشگیرانه زده تا بلکه بتوانند از مبتلا شدن به این بیماری هولناک جلوگیری نمایند، با این وجود آمار ابتلا به سرطان روز به روز بیشتر می شود. سرطان دهان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های دنیاست که در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود. یکی از علائم ابتلا به سرطان دهان، ایجاد زخم‌ های دهان بوده که فرد باید با مشاهده آن فوراً به پزشک مراجعه نماید. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

زخم‌ های دهان

به گزارش «globaloralcancerforum»، سالیانه حدود ۲/۱ میلیون بیمار در دنیا مبتلا به سرطان دهان می‌شوند. با وجود آن که این سرطان در ناحیه‌ای بروز می‌کند که به راحتی امکان معاینه توسط پزشک را دارد، بیشتر از دوسوم سرطان‌های دهان در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می‌شوند که سلول‌های سرطان گسترش یافته و به غدد لنفاوی یا سایر نقاط متاستاز داده‌اند.

به‌طور تقریبی، سالیانه ۱۵۰هزار بیمار بر اثر ابتلا به سرطان دهان جان خود را از دست می‌دهند و بسیاری نیز از عوارض ناشی از راهکارهای درمانی رنج می‌برند. متخصصان، دانشمندان، فعالان و متخصصان بهداشت عمومی به دنبال راهکاری برای کا۱هش ابتلا به این سرطان هستند.

مهم‌ترین علل بروز سرطان دهان

سرطان دهان ممکن است در هر قسمتی از دهان شامل سطح زبان، روی لب‌ها، داخل چانه، روی لثه‌ها، روی سقف دهان و کف دهان، روی لوزه‌ها و نیز روی غدد بزاقی ایجاد شود. در واقع، سرطان دهان در گروه سرطان‌های سر و گردن قرار می‌گیرد و معمولا با درمان‌های مشابه این بیماری‌ها درمان می‌شود.

سرطان دهان بیشتر در حدود ۴۰ سالگی بروز می‌کند. مصرف دخانیات شامل دخانیات بدون دود و نیز کشیدن سیگار، قلیون، پیپ و حتی جویدن آدامس نیکوتین و مصرف بیش‌ازحد مشروبات الکلی از عمده‌ترین علل بروز سرطان دهان هستند. علاوه‌بر این، افرادی که مقادیر زیادی گوشت قرمز، گوشت‌های فرآوری شده و غذاهای سرخ شده مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهان قرار دارند.

همچنین، کسانی که مبتلا به بیماری برگشت اسید معده یا رفلاکس معده هستند نیز به دلیل آن‌که اسید معده به مری برگشت می‌کند، بیشتر مبتلا به سرطان دهان می‌شوند.

زخم‌ های دهان را جدی بگیرید

با توجه به هشدارهایی که همیشه نسبت به مراجعه به دندانپزشک داده می‌شود، بسیاری آن را نادیده می‌گیرند و همین مساله افراد را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان دهان قرار می‌دهد.

بیشتر بیماران در مراحل اولیه شروع سرطان دهان بدون علامت هستند و علائم آنها قابل‌تشخیص نیست. افراد سیگاری و مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی به دلیل خطراتی که آنها را تهدید می‌کند، باید مرتب برای چکاپ و بررسی به پزشک مراجعه کنند.

از علائم سرطان دهان می‌توان به این موارد اشاره کرد: زخم‌ های دهان ، تکه‌تکه شدن پوشش دهان و زبان که معمولا این تکه‌ها قرمز یا قرمز و سفید هستند، زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابند، زخم‌های دهانی که از بین نمی‌روند، تورم در دهان که بیش از سه هفته ادامه یابد، ایجاد توده یا ضخیم‌شدن پوست یا پوشش داخلی دهان، درد هنگام بلع غذا، لق‌شدن دندان‌ها بدون هیچ دلیلی، در افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، دندان‌ها به خوبی در دهان جا نمی‌افتند، درد و سختی در ناحیه آرواره، گلودرد، احساس گیرکردن چیزی در گلو، درد زبان، خشن‌شدن دهان و درد گردن که از بین نمی‌رود؛ در صورت مشاهده هرکدام از این علائم برای بررسی بیشتر حتما به پزشک مراجعه کنید.

سرطان دهان در ابعاد جهانی

به گزارش «medicalnewstoday»، سالانه حدود ۳۴هزار نفر در آمریکا با سرطان دهان تشخیص داده می‌شوند که هشت‌هزار نفر بر اثر این بیماری می‌میرند. در انگلیس و ولز حدود دوهزار و ۷۰۰ مورد سرطان دهان به‌طور سالیانه تشخیص داده می‌شوند.

سرطان دهان سالیانه حدود ۹۲۰ نفر را در انگلیس و ولز به کام مرگ می‌کشاند. به گزارش «ایندیپندنت»، سرطان دهان در انگلیس طی ۲۰ سال گذشته تا ۶۸ درصد افزایش یافته است که محققان، سبک زندگی ناسالم را اصلی‌ترین علت این رشد اعلام کرده‌اند.

آمارهای ارائه‌شده از مرکز تحقیقات سرطان انگلیس حاکی از آن است که سرطان دهان در زنان و مردان در تمام سنین روبه رشد است. از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تنها هشت‌مورد ابتلا به سرطان اعلام می‌شد اما بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱۳ مورد ابتلا گزارش شد.

در مردان زیر ۵۰ سال، این آمار تا ۶۷ درصد افزایش یافته است. حدود ۲۰ سال پیش، سالیانه ۳۴۰ نفر در همین گروه سنی، به سرطان دهان مبتلا می‌شدند اما بعد از سال‌ها این میزان به سالیانه ۶۴۰ مورد رسید. در مردان ۵۰ سال به بالا نیز این تعداد با رشد ۵۹ درصدی مواجه شده است، به‌طوری که از ۲۱۰۰ مورد ابتلا به چهارهزار و ۴۰۰ مورد رسیده است.

با وجود اینکه سرطان دهان در مردان بیشتر دیده می‌شود، اما زنان نیز در معرض خطر هستند و شمار مبتلایان زن طی ۲۰ سال گذشته با رشد ۷۱ درصدی روبه‌رو بوده است. مرکز تحقیقات سرطان انگلیس هشدار داده است که از هر ۱۰ انگلیسی، ۹ نفر سبک زندگی ناسالمی دارند که همین امر آنها را در معرض ابتلا به سرطان قرار می‌دهد. آنها علاوه‌بر استعمال دخانیات، میوه و سبزیجات کمی استفاده می‌کنند.

روزنامه فرهیختگان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید