ریش ، محافظی در برابر سرطان پوست

0
584

بسیاری از آقایان از داشتن ریش و یا ته ریش لذت می‌برند و بسیاری هم علاقه‌ای به داشتن ریش ندارند. اما گذشته از علایق و سلیقه‌های مختلف، بهتر است بدانید محققان به نتایج جالبی در زمینه‌ی فواید ریش در مردان دست یافته‌اند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

ریش

بنا بر نتیجه پژوهشی که گروه استرالیایی انجام داده، ریـش گذاشتن خطرات ابتلا به سرطان و پیری زودرس پوست را کاهش می‌دهد.

همه می‌دانند ریش بخش عمده‌ای از صورت را از پرتوهای خورشید حفظ می‌کند، اما دانشمندان دانشگاه کینسلند از این هم فراتر رفته‌اند؛ آنها به کمک یک دزیمتر تابشی (دستگاهی که پرتوهای فرابنفشی را که از ریـش می‌گذرد، اندازه می‌گیرد) محاسبه کرده‌اند که ریش ۹۰ تا ۹۵ درصد از فرابنفش را فیلتر می‌کند. بیشترین محافظت ویژه کسانی است که در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند؛ حتی اگر دانشمندان اصرار داشته باشند ریـش نباید جایگزین کرم‌های ضدآفتاب شود.

عایقی بسیار قوی

به عقیده برخی متخصصان پوست، فایده دیگر ریش به‌تاخیر‌انداختن روند پیری پوست است. ریـش‌‌ با گرفتن آب باعث می‌شود اپیدرم مدت طولانی‌تری باقی بماند. وجود فولیکول‌ها و غده‌های چربی پوست را زمخت می‌کند و این سبب مقاوم‌تر‌شدن پوست خواهد شد. از سوی دیگر، ریـش و سبیل محافظ‌های طبیعی در مقابل گرد و غبار است.

موها ذرات موجود در هوا را جذب و حبس می‌کند. در نتیجه فرد گرد و غبار را استنشاق نمی‌کند و به این ترتیب از بروز آسم پیشگیری می‌شود.

از سوی دیگر، وجود مو و پرز، دمای پشت گردن را افزایش می‌دهد و از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند. کارول واکر از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید: «ریش، یک عایق بسیار قوی است. ریش‌های بلند و ضخیم جلوی سرمای هوا را می‌گیرد و کمک بسیار بزرگی برای زمانی محسوب می‌شود که هوا ثبات ندارد.»

البته زمانی این فواید آشکار می‌شود که بهداشت بدرستی رعایت شده و ریش‌ها به‌طور مرتب اصلاح و شسته شود.

جام جم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید