رژیم کودکان – میوه‌ها و سبزیجات

0
477

میوه و سبزیجات رنگارنگ و ترد بخش مهمی از رژیم کودکان را تشکیل می دهند. هم میوه ها و هم سبزیجات دارای مواد مغذی بسیار مهم و ضروری هستند که برای سلامتی، رشد و پیشرفت کودکان بسیار اهمیت دارند. اگر شما نیز به همراه کودکان تان هر روز میوه و سبزیجات مصرف می کنید، آن ها نیز از این عادت شما پیروی خواهند کرد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

رژیم کودکان

کودکان با دیدن عادات شما، یاد می‌گیرند

بسیاری از کودکان میوه و سبزیجات را به عنوان یکی از اولین غذاهای جامد مصرف می کنند. پس از یک سالگی، شما ممکن است متوجه شوید که به دلیل استقلال بیشتر کودکان، آن ها از غذا ایراد می گیرند. و البته معمولا، بسیاری از این ایرادات به میوه ها و سبزیجات هم وارد می شود.

خانواده ها ممکن است از این که کودکان شان همیشه حاضر به خوردن میوه و سبزیجات نیستند، نگران شوند اما معمولا این مسئله ی نگران کننده ای نیست. اصلا ضرورتی ندارد که کودکان تان را به خوردن میوه و سبزیجات مجبور کنید و بهترین راه برای جذب کودکان شما این است که شما میوه و سبزیجات را به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه ی کل خانواده قرار دهید. شاید این روش، اندکی زمان بر باشد، اما با این روند کودکان تان بالاخره یاد می گیرند تا میوه و سبزیجات بخورند. پس تلاش خود را ادامه دهید.

فواید میوه و سبزیجات

دلایل بسیاری زیادی وجود دارند که نشان می دهند همه ی افراد باید از انواع میوه و سبزیجات استفاده کنند. میوه و سبزیجات دارای ویتامین های بسیاری مانند ویتامین C و اسید فولیک می باشند. آن ها همچنین دارای دیگر ترکیبات گیاهی می باشند که خطر برخی سرطان ها و بیماری های قلبی را نیز کاهش می دهند.

مصرف هر مقدار از میوه و سبزیجات بهتر از مصرف نکردن آن ها است

استرالیایی ها معمولا در هر روز ۲ واحد میوه و ۵ واحد سبزیجات می خورند، اما بسیاری از کودکان و افراد مسن چنین نیستند.. گاهی اوقات ممکن است کودکان خوردن خوراکی ها و میان وعده های چرب و شیرین را به میوه و سبزیجات ترجیح دهند. شاید دیگر خانواده ها نیز گاهی از اصرار کودکان به خوردن میوه و سبزیجات صرف نظر کنند، زیرا اکثر اوقات کودکان آن ها را دست نخورده در بشقاب یا ظرف غذایشان باقی خواهند گذاشت.

به اصرار کودکان به خوردن میوه و سبزیجات ادامه دهید و تنها به چیزهایی که آن ها دوست دارند اکتفا نکنید. ظرف غذای کودکان معمولا بسته به سن، اشتها و فعالیت آن ها سایز مختلفی دارد. به یاد داشته باشید که اگر کودکان تان اندکی میوه و سبزیجات می خورند نیز از مصرف نکردن آن بهتر است و همیشه به دنبال راهی باشید که میوه و سبزیجات بیشتری را در رژیم کودکان جای دهید.

رژیم کودکان

کودکان را تشویق کنید

اگر شما عادت به خوردن غذاهای سالم داشته باشید، کودکان تان نیز از این عادت شما پیروی خواهند کرد. سعی کنید میوه و سبزیجات را به روش های مختلفی به کودکان تان نشان دهید تا آن ها نیز تشویق شوند، زیرا معمولا کودکان به خوردن چیز هایی که با آن ها آشنایی دارند علاقه ی بیشتری نشان می دهند.

هیچ گاه کودکان را به خوردن میوه و سبزیجاتی که دوست ندارند مجبور نکنید. مرتبه ی بعدی که شما باید کودکان تان را ترغیب کنید، همان موقعی است که او ترجیح می دهد آن میوه و سبزیجات را بخورد. بعلاوه، ذائقه ی کودکان بسته به سن شان ممکن است تغییر کند.

۵ مرحله برای موفقیت:

  • کودکان تان را در برنامه ریزی و تهیه ی غذا شرکت دهید.
  • خودتان نیز از خوردن میوه و سبزیجات لذت ببرید.
  • میوه و سبزیجات را با زیبایی هر چه تمام تر سرو کنید.
  • در هر جایی که ممکن است از میوه و سبزیجات استفاده کنید.
  • تلاش خود را متوقف نکنید.

پیشنهادات ما برای جای دادن سبزیجات در رژیم کودکان

  • هر زمانی که ممکن است از خوردن غذا، میوه و سبزیجات در کنار هم و همراه با کودکان تان لذت ببرید. اگر کودک تان ببیند که شما میوه و سبزیجات می خورید و لذت می برید، آن ها نیز ترغیب خواهند شد تا همین کار را انجام دهند.
  • گاهی اوقات کودکان ممکن است ترجیح دهند که میوه و سبزیجات را به جای پخته شده، به صورت خام مصرف کنند.
  • گاهی اوقات ممکن است اگر فضا استرس آور باشد، کودک از خوردن غذای جدید سر باز بزند؛ پس سعی کنید تا فضای مثبتی را فراهم کرده و از بحث و استدلال اجتناب کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید