رژیم غذایی برای ترک سیگار

0
184

ترک سیگار با طب سنتی

متاسفانه بسیاری از افراد سیگاری‌ با این که از مضرات و عواقب نامطلوب سیگار بر بدن آگاهی دارند، ترک سیگار را غیرممکن می‌دانند. موسیقی درمانی، خوردن تنقلات، چسب‌ها و آدامس‌های مخصوص و… پیشنهادهای طب مدرن برای ترک سیگار و درمان این نوع اعتیاد است. طب سنتی پیشنهاد می‌کند در این زمینه، رژیم غذایی و گیاهی را امتحان کنید و نتیجه‌‌ی مثبت آن را ببینید.

 ترک سیگار

مضرات سیگار

ابتلا به انواع سرطان به‌خصوص سرطان ریه، بارزترین ضرر اعتیاد به سیگار است و بهترین روش برای رهایی از مضرات سیگار، ترک آن است. البته محققان طب سنتی هرگز ترک ناگهانی سیگار را توصیه نمی‌کنند، چرا که معتقدند سیستم بدن را دچار اختلال می‌کند و بیش از این که برای بدن مفید باشد، آن را با نوعی شوک مواجه خواهد کرد. سیگار کشیدن باعث فقر غذایی می‌شود، بنابراین رعایت یک رژیم غذایی و گیاهی متعادل و سرشار از مواد مغذی طبق نظر پزشک، کمبودهای ایجاد شده را جبران می‌کند. رعایت رژیم غذایی سالم و پرهیز از مصرف مواد مضر، نوشیدن آب کافی در روز و ورزش کردن می‌تواند تا حدی‌ این کاستی‌ها را جبران کرده و بخشی از آسیب‌های ناشی از استعمال سیگار را کم کند.

رژیم غذایی ترک سیگار

برقراری تعادل میان مصرف انواع مواد مغذی و استفاده از مکمل‌های غذایی به کسانی که اعتیاد به سیگار دارند، کمک می‌کند ‌از آسیب‌ دور بمانند و در اولویت قرار دارد. داشتن یک برنامه‌ی غذایی که در آن از انواع کلم‌، تربچه، هویج و اسفناج استفاده شده باشد، بهترین گزینه برای سیگاری‌هایی است که می‌خواهند از اثرات مضر سیگار در امان بمانند.

* میوه‌های تازه و مخصوص هر فصل و غلات کامل، انتخاب بسیار مناسبی هستند. انتخاب رژیمی که باعث سنگینی معده و فشار وارد کردن بر آن نشود و زود هضم‌ باشد، در اولویت قرار دارد.

* از آنجا که کبد به طور طبیعی کار دفع مواد سمی از بدن را انجام می‌دهد، حفظ سلامت آن مهم است. مصرف مقادیر بالای ویتامین‌های B، E و C که با آنتی‌اکسیدان‌ها غنی شده‌اند، از مغذی‌ترین برنامه‌های غذایی است که می‌تواند به کاهش اثرات ‌مضر سیگار روی کبد کمک کند. این مواد مغذی، آسیب‌های وارده به ریه‌های افراد سیگاری را کاهش می‌دهند.

رژیم‌های گیاهی

* استفاده از رژیم‌های گیاهی، ‌کاهش مصرف مواد غذایی فرآوری شده، پخته و سرخ شـده از نکات مهم کاهش ابتلا به سرطان در سیگاری‌هاست.

* پخت غذا با روغن کم، بخارپز یا آب‌پز کردن مواد و طبخ سوپ و نوشیدن انواع آبمیوه، اثر زیادی روی سلامت افراد سیگاری دارد.

* ویتامین‌های موجود در سبزیجات برگ سبز درمان خوبی به‌شمار می‌رود، اما یادتان باشد پرهیز از مصرف مواد قندی مصنوعی و نشاسته‌های تصفیه شده به کنترل قند خون کمک می‌کند.

* مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه، مصرف برنج سبوس‌دار و نان تهیه شده از گندم کامل هم به افراد سیگاری توصیه می‌شود.

* کاهش مصرف میزان قهوه و جایگزینی آن با چای سبز می‌تواند بهترین گزینه برای میان‌وعده این افراد باشد.


منبع : نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید