رژیم غذایی برای بیماری فیبرومیالژیا

0
617

بیماری فیبرومیالژیا به وضعیتی گفته می‌شود که باعث بروز درد، خستگی و گرفتگی مفاصل در سرتاسر بدن می‌گردد. تشخیص این بیماری دشوار بوده، زیرا بسیاری از علائم آن با سایر بیماری‌ها مشترک است. همچنین درمان فیبرومیالژیا سخت می‌باشد. به همین دلایل، بسیار مهم است که برای درمان بیماری فیبرومیالژیا حتما به یک پزشک مراجعه کنید.

با توجه به گزارش موسسۀ ملی بهداشت آمریکا، حدود ۵ میلیون نفر بزرگسال (اغلب زن) در ایالات‌متحده به این بیماری مبتلا هستند.

بیماری فیبرومیالژیا

دنبال کردن یک رژیم غذایی خوب

داشتن یک رژیم غذایی سالم، صرف نظر از اینکه به فیبرومیالژیا مبتلا باشید یا نه، برایتان مفید است. چنینی رژیمی باید شامل میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات کامل، چربی‌های سالم، لبنیات کم‌چرب و پروتئین کم‌چرب مانند گوشت مرغ یا ماهی باشد. از مصرف غذاهای ناسالم، فرآوری شده، سرخ‌شده و دریافت زیاد چربی‌های اشباع خودداری کنید. همچنین میزان نمک و شکر مصرفی‌تان را کاهش دهید.

برای دریافت انرژی غذا بخورید

فیبرومیالژیا می‌تواند خسته‌تان کند؛ خوردن غذاهای خاصی به شما کمک می‌کند تا انرژی بیشتری داشته باشید. از شیرینی‌ها اجتناب کنید، زیرا تنها باعث افزایش قندتان می‌شوند و انرژی‌ای که به‌تان می‌دهند به سرعت از بین می‌رود. غذاهایی را مصرف کنید که انرژی شما را در طول روز تأمین می‌کنند. ترکیب پروتئین یا چربی‌ها با کربوهیدرات‌ها باعث می‌شود تا سرعت جذبشان کم شود و برای مدت زمان بیشتری انرژی شما را تأمین کنند. غذاهای کامل و تازه که سرشار از فیبر بوده و قند کمی دارند را انتخاب کنید: بادام و به طور کلی دانه‌ها و مغزهای خوراکی، کلم بروکلی، لوبیاها، توفو، بلغور جو دوسر، سبزی‌های برگدار تیره و آووکادو.

گیاهخوار شوید

چندین مطالعه به بررسی اینکه چگونه غذاها بر فیبرومیالژیا اثر می‌گذارند پرداخته‌اند. شواهدی که مربوط به سال ۲۰۰۰ میلادی می‌شوند، نشان می‌دهند که دنبال کردن رژیم‌های گیاهی که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های گیاهی هستند، می‌توانند در کاهش علائم این بیماری موثر باشند.

از غذاهای تحریک‌کننده دوری کنید

در حالی که رژیم غذایی مشخصی برای بیماری فیبرومیالژیا وجود ندارد، محققین باور دارند که مصرف برخی از غذاها و ترکیبات می‌تواند برای بیماران مشکل‌ساز باشد. این غذاها عبارتند از:

-FODMAPs : الیگوساکارید قابل‌تخمیر، دی‌ساکارید، مونوساکارید و پلی‌ال‌ها.

-غذاهای حاوی گلوتن

-افزودنی‌های غذایی یا مواد شیمیایی غذایی

-اکسیتوتاکسین‌ها مانند MSG

برخی از مردم تأیید کرده‌اند که با خوردن یا اجتناب از برخی از غذاها، احساس بهتری داشته‌اند. برای اینکه متوجه شوید کدام غذا باعث تحریک فیبرومیالژیا در شما می‌شود، نیاز دارید که غذاهای مصرفی‌تان را در دفترچه‌ای یادداشت کنید.

حفظ وزن سالم

یکی دیگر از فواید داشتن رژیم غذایی سالم این است که وزنتان را به خوبی کنترل می‌کنید. نتایج مطالعه‌ای که در مجلۀ Clinical Rheumatology به چاپ رسید، نشان می‌دهد افراد چاقی که به فیبرومیالژیا مبتلا بودند، بعد از لاغر شدن و کاهش وزن احساس بهتری را تجربه می‌کردند. میزان درد و افسردگی در آنها کاهش پیدا کرده بود و همچنین گرفتگی مفاصل کمتری را تجربه می‌کردند. این افراد همچنین بعد از کاهش وزن خواب بهتری داشتند. در نهایت این مطالعه نشان می‌دهد که کاهش وزن می‌تواند بخش مهمی از روند درمان در بیماری فیبرومیالژیا باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: healthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید