رژیم تخم مرغ چیست و چه فوایدی دارد؟

0
3908

رژیم تخم مرغ نوعی رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات، کم‌کالری، اما سرشار از پروتئین است. هدف از طراحی این رژیم غذایی این است که به کاهش وزن کمک کرده، اما در عین حال پروتئین مورد نیاز برای عضله‌سازی را قربانی نکند. رژیم تخم مرغ بر روی مصرف تخم مرغ به‌عنوان منبع اصلی پروتئین تأکید دارد.

رژیم تخم مرغ

رژیم غذایی تخم مرغ چندین نوع دارد، اما در تمام آن‌ها نوشیدن آب یا نوشیدنی‌های بدون کالری مجاز است. غذاهای سرشار از کربوهیدرات و قندهای طبیعی، نظیر اغلب میوه‌ها و نان‌ها، پاستاها و برنج از این رژیم غذایی حذف شده‌اند. این رژیم معمولاً ۱۴ روزه است. در طول این دوره فقط سه وعدۀ غذایی صبحانه، ناهار و شام را میل می‌کنید. به‌جز آب یا نوشیدنی‌های بدون کالری، هیچ میان‌وعده‌‌ای نباید مصرف کنید.

برنامۀ غذایی برای رژیم تخم مرغ

اگرچه چندین نوع مختلف از این رژیم غذایی وجود دارد، اما تمام آن‌ها به یک‌شکل عمل می‌کنند. روزتان را با خوردن تخم مرغ آغاز می‌کنید و به خوردن وعده‌های کوچکی از پروتئین بدون‌چربی در طول روز ادامه می‌دهید.

پروتئین‌های بدون‌چربی عبارت‌اند از:

 • تخم مرغ
 • مرغ
 • بوقلمون
 • ماهی

میوه‌ها و سبزی‌هایی که می‌توانید بخورید:

 • گریپ‌فروت
 • کلم بروکلی
 • مارچوبه
 • کدو سبز
 • قارچ
 • اسفناج

در متداول‌ترین نوع رژیم تخم مرغ، در هر وعدۀ غذایی تخم مرغ یا منبع دیگری از پروتئین بدون‌چربی نظیر مرغ یا ماهی را میل می‌کنید. سبزی‌های کم‌کربوهیدرات یا گریپ‌فروت در وعدۀ صبحانه و شام گنجانده می‌شوند. یک نمونه از وعده‌های غذایی در این رژیم به شکل زیر است:

 • صبحانه: ۲ تخم مرغ آب‌پز و ۱ گریپ‌فروت، یا ۲ تخم مرغ املت به همراه اسفناج و قارچ
 • ناهار: نصفِ سینۀ مرغ کبابی و بروکلی
 • شام: ۱ وعده ماهی و سالاد سبزیجات

رژیم تخم مرغ و گریپ‌فروت نوع دیگری از رژیم تخم مرغ است که در آن به همراه هر وعدۀ غذایی نصفِ گریپ‌فروت میل می‌شود (به‌جای اینکه انتخابی و دو روز یکبار باشد). برنامۀ غذایی این رژیم به شکل زیر است:

 • صبحانه: ۲ تخم مرغ آب‌پز و نصفِ گریپ‌فروت
 • ناهار: نصفِ سینۀ مرغ کبابی، بروکلی و نصفِ گریپ‌فروت
 • شام: ۱ وعده ماهی و نصفِ گریپ‌فروت

آخرین نوع از رژیم تخم مرغ، که چندان متداول نیست، رژیم تخم مرغ «شدید» نام دارد. در این رژیم غذایی، تنها مجاز به خوردن تخم مرغ آب‌پز و آب در طول ۱۴ روز هستید. دنبال کردن این رژیم غذایی توصیه نمی‌شود، زیرا به‌شدت نامتعادل بوده و می‌تواند باعث بروز سوءتغذیه گردد.

عوارض جانبی رژیم تخم مرغ

شایع‌ترین عارضۀ جانبی این رژیم، در بسیاری از مردم، کمبود انرژی ناشی از حذف کربوهیدرات است. این کمبود انرژی باعث می‌شود تا ورزش کردن به امری دشوار تبدیل گردد.

همچنین تغییر ناگهانی رژیم غذایی به یک رژیم سرشار از پروتئین و کم‌کربوهیدرات می‌تواند برای سازگاری دستگاه گوارش سخت و دشوار باشد. ممکن است مشکلاتی نظیر حالت تهوع، یبوست، نفخ و بوی بد دهان را تجربه کنید.

تخم مرغ کلسترول بسیار بالایی دارد؛ ۱۸۶ گرم یا ۶۳ درصد از نیاز روزانۀ بدن به کلسترول. با این حال، تحقیقات نشان داده‌اند که کلسترول موجود در غذاها برای سلامتی قلب مضر نیستند و در عوض باید نگران چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس بود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داده است که مردانی که در طول هفته بیش از ۶ عدد تخم مرغ میل می‌کنند، ۳۰ درصد بیشتر در خطر نارسایی قلبی هستند. این افراد همچنین با افزایش خطر سکته مغزی ایسکمی مواجه بودند. خوردن شش عدد تخم مرغ (یا کمتر) در طول هفته – چه در مردان و چه در زنان – هیچ اثری بر افزایش خطر سکته مغزی هموراژیک، سکته قلبی (آنفارکتوس میوکارد)، یا نارسایی قلبی نداشته است.

از آنجایی که تخم مرغ هیچ فیبری ندارد، باید سایر مواد غذایی حاوی فیبر را در رژیم غذایی جای دهید تا مصرف فیبرتان به اندازۀ کافی باشد. با انجام این کار نقص موقتِ عملکرد روده یا از بین رفتن باکتری‌های مفید روده را تجربه نمی‌کنید.

از آنجایی که این رژیم غذایی پایدار نیست، بسیاری از مردم زودتر از پایان دورۀ رژیم (۱۴ روز) به رژیم غذایی قبلی خود بازمی‌گردند. این افراد به احتمال زیاد دوباره وزن از دست رفته را به دست می‌آورند (حتی شاید بیشتر). چنین رویکردی به رژیم غذایی می‌تواند به رژیم یویویی (yo-yo dieting) منجر شود که برای سلامتی مفید نیست.

آیا رژیم تخم مرغ خطرناک است؟

اجماع نظر کلی در میانِ پزشکان این است که رژیم تخم مرغ امن‌ترین روش برای کاهش وزن نیست.

اگر نوعی از این رژیم غذایی را دنبال می‌کنید، میزان کالری مصرفی‌تان در روز نباید کمتر از ۱۰۰۰ کالری باشد. به گزارش مدرسۀ پزشکی هاروارد، مصرف کمتر از ۱۲۰۰ کالری در روز برای زنان ایمن نیست و برای مردان نیز این عدد نباید کمتر از ۱۵۰۰ کالری باشد. مگر آنکه فرد تحت نظر یک متخصص پزشک باشد.

در برخی از مطالعات، به نظر می‌رسد که خوردن هفت تخم مرغ در هفته برای عموم مردم بی‌خطر است و اثر منفی‌ای بر قلب و عروق ندارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ تائید کرده است که برخلافِ باورهای گذشته، حتی افراد مبتلا به دیابت می‌توانند تخم مرغ بیشتری مصرف کرده – حدود ۱۲ تخم مرغ در هفته – و در عین حال با بدتر شدن سطوح کلسترول یا قند خون مواجه نشوند.

با این حال، بر اساس نتایج یک مطالعه، رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کم‌کربوهیدرات ممکن است با افزایش خطر بیماری قلبی-عروقی در ارتباط باشد. نقص این مطالعه این بود که نوع کربوهیدرات یا منابع پروتئین را کنترل نکرده یا بر روی آن‌ها تأکیدی نداشته است. چنین نقصی می‌تواند نتایج مطالعه را به‌طور قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار دهد.

مصرف فیبر به اندازۀ کافی در روز برای تغذیۀ باکتری‌های روده امری حیاتی است. مردم آمریکا در حال حاضر با کمبود مصرف فیبر مواجه هستند. از آنجایی که فیبر عمدتاً در حبوبات، میوه‌ها، سبزی‌ها، مغزهای خوراکی، دانه‌های گیاهی و غلات درسته یافت می‌شود، رژیم تخم مرغ می‌تواند برای فردی که به‌خودی‌خود فیبر کمی مصرف دارد مشکل‌ساز باشد.

کلام آخر

هر نوع رژیم غذایی که محدودیت‌های شدیدی دارد و برای کاهش وزن ناگهانی طراحی شده است، ممکن است برای لاغری و کم کردن وزن مؤثر باشد. با این حال، چنین رژیم‌هایی معمولاً با عواقبی همراه‌اند که برای سلامتی مفید نیستند. رژیم تخم مرغ یک رژیم پایدار و درازمدت نیست، و اغلب افرادی که آن را دنبال می‌کنند بعد از بازگشتن به رژیم عادی خود، وزن از دست رفته را دوباره به دست می‌آورند. افزایش تحرک و ورزش و خوردن وعده‌های غذایی متعادل که مصرف کالری، غذاهای سرشار از شکر و فرآوری‌شده را محدود می‌کنند، روشی مؤثرتر و مفیدتر برای کاهش وزن است.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید