مقایسه رژیم بدون کربوهیدرات با رژیم کم چربی

0
375

رژیم بدون کربوهیدرات یا کم کربوهیدرات برای لاغری بهتر است یا رژیم کم چربی؟! در یک تحقیق جدید که در پاسخ به این سؤال مطرح شد، رژیم غذایی رژیم بدون کربوهیدرات با رژیم کم چربی مورد مقایسه قرار گرفت. رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات، هم کاهش وزن بیشتر و هم بهبود بیشتر در شاخص‌های مهم سلامت قلبی، کلسترول و سطوح تری‌گلیسرید را به را به دنبال داشتند.

رژیم بدون کربوهیدرات

علت شکست رژیم کم چربی

رژیم غذایی کم چربی به طور پیش فرض، سرشار از کربوهیدرات بود. شرکت‌کنندگان در رژیم غذایی کم چرب روزانه در حدود ۱۶ گرم فیبر می‌خوردند (نیمی ‌از مقداری که توصیه می‌شود). به این معنا که در این رژیم، بیشتر کربوهیدرات‌های تصفیه شده، از جمله نان، غلات، حبوبات، پاستا، تنقلات و سایر غذاهای فرآوری شده و تولید شده با آرد سفید و شکر مصرف می‌شد. در حال حاضر در میان متخصصان بهداشت و تغذیه، این برنامه غذایی به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از بدترین عوامل ضد سلامت قلب پذیرفته شده است. این رژیم غذایی فاقد تمام چربی‌ها، از جمله سالم‌ترین منابع مانند آجیل و روغن زیتون است.

از سوی دیگر، رژیم بدون کربوهیدرات شامل یک برنامه غذایی متعادل و قابل درک بود. پیروان این برنامه به خوردن پروتئین بالا و غذا‌های پرچرب تشویق شدند، اما از سویی به آنها توصیه شد که در درجه اول چربی‌های غیر اشباع از جمله زیتون و روغن کانولا، آجیل، دانه‌ها و آووکادو مصرف کنند. اگرچه به آنها اجازه داده شد برخی از گوشت‌های قرمز، کره و فرآورده‌های لبنی پر چرب بخورند، اما از مصرف استیک و خامه منع شدند. به گفته محققان، طرح کم کربوهیدرات اغلب شامل تخم مرغ برای صبحانه و یک نوع پروتئین (ماهی، مرغ و گاهی اوقات گوشت قرمز) با سبزیجات یا سالاد برای ناهار و شام بود. آنها حتی مجاز به خوردن بعضی از میوه‌ها و لوبیا بودند. در حالی که افراد پیرو رژیم کم کربوهیدرات به خوردن تنها ۴۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز (معادل ۲ تا ۳ برش نان، حدود ۱۰۰ گرم) آموزش داده شدند.

این مطالعات ثابت کرد که رژیم غذایی کم چربی و پر کربوهیدرات که حاوی حبوبات تصفیه شده و شکر است برای سلامتی مضر است. این مطالعه همچنین نشان داد که یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم که به طور خاص بر سالم‌ترین چربی‌ها تأکید می‌کند و شامل مقادیر متوسط کربوهیدرات‌های با کیفیت است، بهترین انتخاب نیست. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که رژیم‌های مدیترانه‌ای و گیاه‌خواری که هر دو حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند برای سلامت قلب و حفظ وزن مفیداند.

رژیم غذایی بدون نقص وجود ندارد

اگر ما از ده‌ها سال تحقیق غذایی چیزی آموخته باشیم، مهم‌ترینش این است که هیچ راه حل کلی برای کاهش وزن یا سلامت کامل وجود ندارد. شما باید یک سبک غذا را که برای‌تان مناسب است انتخاب کنید. مثلا اگر در پیروی از برنامه کم کربوهیدرات موفق بوده‌اید، به هر قیمتی همان را ادامه دهید. پیشنهاد ما این است که رژ یم معتدلی را دنبال کنید که شامل سبزیجات فراوان، و همچنین میوه، حبوبات مغذی و عدس و اندکی گوشت قرمز باشد.

از سوی دیگر، اگر شما پاستا و نان دوست دارید، نیازی نیست خود را سرزنش کنید. چون می‌توانید از این غذاها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم لذت ببرید، به این شرط که به‌طور عمده انواع حبوبات کامل و کربوهیدرات‌های با کیفیت، پروتئین‌ها و چربی‌های سالم را نیز مصرف کنید. اما توصیه اکید ما این است که ضمن خودداری از افراط، مصرف غذاهای بسته بندی و فرآوری‌شده را محدود و یا کلا حذف کنید.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید