روغن گل یاس ، پادشاه روغن های معطر

0
1528

بهار فصل گل های خوشبو و زیباست که خواص درمانی فراوانی دارند و می توان علاوه بر لذت بردن از عطر و بوی شان، از فرآورده های مختلف آنها برای حفظ تندرستی استفاده کرد. گل یاس از معطرترین گل هاست که از روغن آن در نسخه های درمانی بسیار استفاده می شود. با گیاه یاب همراه باشید تا با خواص روغن گل یاس آشنا شوید.روغن گل یاس

گیاه شناسی

یاس نام گلی است که بر درختچه می روید و دارای گونه های برافراشته یا بالارونده به ارتفاع دو تا سه متر است. درختچه این گل اغلب در باغ ها کاشته می شود. برگ هایش متقابل و قلبی شکل و گل هایش دارای یک جام چهار قسمتی است که به یک لوله نسبتا طویل منتهی می شود. این گیاه را بومی ایران می دانند که بعدها به سایر نقاط جهان برده شده است. گل های یاس بسیار معطر و به رنگ قرمز، سفید، زرد و بنفش هستند.

روغن گل یاس

روغن گل یاس به پادشاه روغن های معطر معروف است و یکی از قوی ترین و گران ترین روغن های گیاهی است که در طب سنتی برای پیشگیری و درمان برخی از بیماری ها از آن استفاده می شود. عطر این گل بعد از غروب آفتاب به بالاترین درجه می رسد. برای تهیه روغن گل یاس باید هنگام طلوع آفتاب، گل های یاس با دست چیده شده و بلافاصله برای عمل تقطیر استفاده شود. از هزاران گل یاس، یک گرم روغن بدست می آید. این روغن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است که در مقایسه با دیگر روغن ها تا اندازه ای غلیظ است و در صنعت عطرسازی کاربرد دارد.

خواص درمانی

-روغن گل یاس خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد، بنابراین اگر از راش های پوستی و شل شدن پوست رنج می برید، روغن گل یاس را با کمی روغن نارگیل مخلوط کنید و روی موضع مورد نظر بمالید. با استفاده منظم این ترکیب، راش های پوستی کمرنگ خواهند شد.

-می توانید برای خوشبو کردن موهای خود، بعد از حمام و خشک کردن موها، دست ها را به کمی روغن آغشته کنید و کف سر و موها را ماساژ دهید.

-این روغن گیاهی خاصیت ضدعفونی کننده و ضد اسپاسمی دارد و از بدن در برابر بیماری های متعدد محافظت می کند.

-روغن گل یاس بسیار معطر است و بوییدن عطر آن، آرامش بخش است و اعصاب را تسکین می دهد.

-بوی مطبوع روغن گل یاس باعث تغییر خلق و خو در فرد می شود و شادی آور است.

-عفونت های مانند سرفه، گرفتگی ریه، آسم و ناراحتی های دیگر تنفسی را برطرف می کند.

-روغن گل یاس تاثیر زیادی روی ذهن دارد و باعث آرامش می شود.

-ناراحتی پوستی مانند جای لکه ها، آبله مرغان، آکنه و … را درمان می کند.

-خاصیت خلط آور دارد و به داشتن خواب آرام کمک می کند.

-عطر روغن گل یاس احساس خوش بینی و اعتماد به نفس در فرد ایجاد می کند.

-روغن گل یاس دارویی ضدافسردگی است.

-این روغن گیاهی برای تقویت قوای جنسی مفید است.

-بخور آن راه تنفسی را باز می کند و درد را کاهش می دهد.

-عفونت های قارچی و باکتریایی را درمان می کند.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید