روغن گل شمعدانی

0
953

روغن گل شمعدانی یا همان روغن شمعدانی از طریق تقطیر بخاریِ ساقه‌ها و برگ‌های گل شمعدانی بدست می‌آید. نام علمی این گیاه «Pelargonium odorantissimum» است. ترکیبات اصلی این روغن گیاهی عبارتند از: alpha-pinene, myrcene, limonene, menthone, linalool, geranyl acetate, citronellol, geraniol,  و geranyl butyrate. در این مطلب به بررسی خواص روغن گل شمعدانی می‌پردازیم.

روغن گل شمعدانی

خاصیت قابض

اصلی‌ترین کارایی یک مادۀ قابض این است که انقباضات را در قسمت‌های مختلف بدن تحریک می‌کند. بر همین اساس، روغن گل شمعدانی باعث بروز انقباض در لثه‌ها، عضلات، روده‌ها، پوست، بافت‌ها و رگ‌های خونی می‌شود. بعلاوه، این روغن عضلات شکمی را نیز منقبض می‌کند که باعث می‌شود تا عضلانی‌تر به نظر برسند.

پیشگیری از رشد باکتری‌ها

خواص موجود در روغن شمعدانی باعث پیشگیری از رشد و تشکیل باکتری‌ها و میکروب‌ها بر روی زخم‌ها می‌شود و همچنین از بروز عفونت جلوگیری می‌کند. تقویت سیستم ایمنی به بدن اجازه می‌دهد تا سلول‌های دفاعی‌اش بر روی چالش‌های درونی و خطرات بالقوه تمرکز کنند و از طریق سموم محیطی موجود بر روی پوست ضعیف نشوند.

بهبودی سریع‌تر

روغن شمعدانی سرعت بهبودی و التیام زخم‌ها، بُرش‌ها و شکاف‌های جراحی را افزایش می‌دهد. این خاصیت و ویژگی‌های قابض، ضد باکتریایی، ضد میکروبی و سیتوفیلکتیک باعث شده‌اند تا این روغن یک شفادهندۀ زخم محسوب شود.

بهبود جای زخم

روغن گل شمعدانی می‌تواند برای صرفه‌جویی پول و هزینۀ شما مفید باشد؛ زیرا یک شفادهندۀ قوی بوده و به محو شدن جای زخم‌ها و لکه‌های پوستی کمک می‌کند. این روغن باعث تسهیل گردش خون در زیر سطح پوست شده و همچنین به توزیع یکنواخت ملانین کمک می‌کند.

سلامتی سلول‌ها

این روغن گیاهی برای بهبود سلامت سلولی مفید بوده و به بازیافت سلول‌های مُرده و تولید سلول‌های جدید کمک می‌کند. این خاصیت از طریق متابولیزه کردن بدن، باعث می‌شود تا رشد سلول‌های بدن بهبود پیدا کنند.

از بین بردن کِرم‌های روده

این خاصیت روغن شمعدانی به ویژه برای کودکانی که از کرم‌های روده‌ای رنج می‌برند بسیار مفید است. در واقع این روغن کِرم‌زدا بوده و کمک می‌کند تا از شر این موجودات در روده‌تان خلاص شوید.

دئودورانت

روغن گل شمعدانی عطر بسیار خوشایند و دلپذیری دارد که با عطر برخی از گل‌ها و گیاه نعناع قابله مقایسه است. عطر این روغن برای مدت زیادی باقی می‌ماند و پوست را اذیت نمی‌کند. بعلاوه، این روغن یک ضد باکتری ملایم است و به از بین بردن بوی بد بدن کمک می‌کند.

روغن گل شمعدانی یک داروی نیروبخش

داروی نیروبخش چیزی است که سلامتی کلی را افزایش می‌دهد. روغن گل شمعدانی، کاری میکند تا تمام سیستم‌ها و عملکردها به درستی با تحت‌تاثیر قرار دادن غدد درون‌ریز به منظور تنظیم ترشح هورمون‌های مختلف، آنزیم‌ها، اسیدها و صفرا به درستی کار کنند . این منجر به افزایش قدرت و عملکرد دستگاه تنفسی، گوارشی، گردش خون، عصبی و دفع فضولات می‌شود. هم چنین ماهیچه‌ها و پوست شما را بهبود می بخشد و می‌تواند ظاهر کلی شما را بهتر نماید که این می تواند خواص روغن شمعدانی برای پوست و مو رو اثبات نماید.

مضرات روغن شمعدانی

روغن شمعدانی می‌تواند در موارد نادری باعث بروز حساسیت شود. از آنجایی که این روغن برخی از هورمون‌های خاص را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مصرف آن به زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود، زیرا مشخص نیست که اثرات جانبی آن می‌توانند از طریق شیر به جنین منتقل شوند یا خیر.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید