روغن گل بنفشه ، معجزه‌ ای از طبیعت

0
2407

گل بنفشه با رسیدن فصل بهار رویش خود را آغاز می کند. این گل طبع سردی دارد و خواص دارویی آن امکان معالجه بیماری ها را فراهم می سازد، اما از روغن گل بنفشه می توان استفاده های متعدد و بیشتری کرد و از دیدگاه اسلام و اهل بیت از نظر اهمیت، جایگاه ویژه ای دارد. با ما در ادامه همراه باشید تا به خواص روغن گل بنفشه بپردازیم.

روغن بنفشه برای چاقی صورت

روغن بنفشه از نگاه بزرگان دین

از نظر طبى در اسلام، روایات زیادى از پیغمبر اکرم (ص) و ائمه‌ی اطهار (ع) درباره‌ی خواص درمانی گل بنفشه در معالجه‌ی بیماری‌ها نوشته ‏اند. بسیاری از حکمای طب سنتی ایران و مصر باستان نیز روغن بنفشه را از بهترین روغن‌های گیاهی می‌دانند. امام رضا(ع) از پدر بزرگوار خویش به نقل از امام صادق(ع) می‌فرماید: «پدرم عطری طلبید و سر و روی خود را با آن بیالایید. عرض کردم این چه بود؟ فرمود: «روغن گل بنفشه». گفتم چه خوبی دارد؟ فرمود: «پدرم از جدم حسن (ع) و او از پدرش علی (ع) حدیث کرد که رسول خدا (ص) فرمود: برتری روغن بنفشه بر سایر عطرها و روغن‌ها مانند برتری اسلام بر سایر ادیان است.»

حضرت علی(ع) نیز فرمودند: «روغن بنفشه را در بینی بچکانید و بر سر بمالید زیرا درد سر را زایل می‌کند و گرمی تب را می‌شکند.»

امام صادق(ص) نیز فرمودند: «روغن بنفشه، روغن بسیار خوبی است زیرا دردهای سر و چشم را از بین می‌برد.»

طبیعت

روغن بنفشه طبیعتی سرد و لطیف دارد و می‌توان از آن در درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد.

خواص روغن گل بنفشه

بنفشه، درمان سردرد

برای پیشگیری و درمان سردرد، راه‌های مختلفی وجود دارد اما یکی از بهترین‌های آن، استفاده از روغن بنفشه است. این روغن را روی پیشانی و شقیقه‌ها بمالید تا سردردتان برطرف شود. روزی امام رضا (ع) برای یکی از خدمتکارانش که مبتلا به تب و سردرد شد، کاسنی خواست و فرمود: «آن را آرد کنید.» سپس آن را روی آتش گذاشت و روغنی به آن اضافه و ضمادی درست کرد. بعد آن را بر سر بیمار گذاشت و فرمود: «کاسنی و روغن بنفشه تب را از بین می‌برد.»

رهایی از شر عطسه

روغن بنفشه می‌تواند شما را از شر عطسه‌های پیاپی رها کند. مخاط بینى در اثر عطسه‌ی زیاد نیاز به آرامش دارد که تأمین‏ کننده‌ی این آرامش روغن بنفشه است. می‌توانید روغن بادام شیرین را نیز با روغن بنفشه ترکیب کنید.

 

روغنی برای ماساژ

تمام قسمت‌هاى گیاه بنفشه به خصوص ریشه‌ی آن وبولین دارد، هم چنین داراى موسپلاژ، اسید سالیسیلیک، ماده‌ی رنگى، ملوم، قلند ایرون و اسید مالیک است. به گفته‌ی برخی از حکمای طب سنتی این روغن در تابستان سرد و در زمستان گرم است بنابراین یکی از بهترین روغن‌ها برای ماساژ تمام بدن است.

از بین بردن جای سوختگی و زخم

روغن بنفشه می‌تواند جای زخم و سوختگی را ازبین ببرد. روزانه دو مرتبه و هر مرتبه مقداری از روغن را روی محل زخم یا سوختگی، ماساژ دهید و بگذارید بماند زیرا خیلی سریع جذب پوست شده بدون این که اثر چربی روی آن باقی بگذارد.

سینوزیت

قبل از مصرف روغن، دو طرف صورت غیرازپیشانی را بخور دهید و سپس روغن را همراه مقداری جوهر پونه (شبیه نمک) مخلوط کنید و روی پیشانی را ماساژ دهید.

ضد چین و چروک پوست

روغن بنفشه می‌تواند پوست شما را جوان نگه دارد. این روغن ضد چین و چروک و نرم کننده‌ی پوست است. ابتدا پوست را با آب گرم و صابون بشویید سپس مقداری از روغن را روی پوست ماساژ دهید. امام رضا(ع) می‌فرماید: «إذا أرَدتَ ألا یَظهَرَ فی بَدَنِکَ بَثرَه ولا غَیرُها، فَابدَأ عِندَ دُخولِ الحَمامِ بِدُهنِ بَدَنِکَ، بِدُهنِ البَنَفسَجِ»

«اگر میخواهى که در بدنت جوش و جز آن رُخ ننماید، هنگام در آمدن به حمام، چرب کردن بدن خود را به روغن بنفشه آغاز کن.»

برای رفع خارش پوست نیز قبل از ماساژ، محل آن را خوب بشویید و روغن بمالید. پس از گذشت چند ساعت آن را با آب ولرم بشویید.

گرفتگی و خشکی بینی

بعد از تمیز کردن بینی از آلودگی داخل آن، چند قطره روغن را داخل بینی بچکانید. روغن بنفشه از بین برنده‌ی عفونت‏هاى بینى است و اخلاط جمجمه را هم پاک مى‏کند. بهترین پیشگیرى‏کننده از تمام بیمارى‏هاى مغزى و بیمارى‏هاى نزله‏اى، روغن بنفشه است.

آفتاب سوختگی

اگر دچار آفتاب سوختگی شدید، ابتدا تا چند روز از پیاده‌روی مقابل تابش مستقیم نور آفتاب روی پوست بپرهیزید سپس در زمان استراحت، پوست را با روغن بنفشه چرب و استراحت کنید.

درمان موخوره

روغن بنفشه برای تقویت موها بسیار مفید است. هم چنین این روغن ضد موخوره است. موها را از جایی که دچار موخوره شده، کوتاه کنید سپس به سر موها روغن بمالید. همچنین می‌توانید برای تقویت مو، چند قطره از روغن را با گوش پاک‌کن یا با سرانگشت به طرف خواب ابرو یا مو ماساژ دهید و سه ساعت بعد بشویید.

درد مفاصل

روغن بنفشه به دلیل داشتن مواد موثر و نافذ، مفاصل را نرم و از درد آن کم می‌کند. مفاصل دردناک را با این روغن ماساژ دهید سپس محل درد را گرم کنید.

درمان سرفه‌ی خشک

اگر دچار گلو درد و سرفه شدید، از این روغن استفاده کنید. بعد از هر وعده‌ی غذایی یک قاشق چای‌خوری روغن بنفشه را (با مشورت حکیم طب سنتی) مصرف کنید.

باید بدانید :

– روغن بنفشه داروى گرى است. برای حل این مشکل خود را با روغن بنفشه ماساژ دهید.

– گرمى و تب را از بین می‌برد و اگر آن را به بینى یا زیر پا بمالید خواب‌آور است.

– مقداری ساییده‌ی گل بنفشه را با روغن بادام شیرین (به نسبت ۱ در ۱۰) مخلوط کنید. این روغن به نام روغن بنفشه بادام در بیمارانى که مبتلا به اختلالات مغزى و روانى، سرسام، فراموشى و کندى حافظه هستند مفید است.

– روغن بنفشه برای تقویت و استحکام ناخن‌ها نیز مفید است.

روغن بنفشه برای چاقی صورت

روغن بنفشه برای چاقی صورت بصورت طبیعی مفید بوده و صورت را چاق کرده و پوست آن را نرم و شفاف می کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید