روغن کندر و خواص آن

0
485

روغن کندر با خواصی مثل ضدعفونی کننده، ضد فساد، منقبض کننده، ضد نفخ، ترمیم کنندۀ زخم، کمک به سوء هاضمه، ادرار آور، مسکن و نیروبخش شناخته می شود. در ادامه به طور کامل به بررسی روغن کندر و خواص آن میپردازیم.

روغن کندر و خواص آن

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» روغن کندر از صمغ درخت کندر یا (oilbanum) استخراج می شود و نام علمی اش boswellia carteri می باشد. مواد اصلی تشکیل دهنده ی این روغن آلفاپینن، آکتانول، بورنیل استات، لینالول، اکتیا استات، اینسنول و اینسنول استات می باشد. از این روغن در لوازم آرایشی و همچنین طی قرن ها به عنوان سوخت استفاده می شود. روغن کندر بین مصریان باستان و تمدن انگلوساکسن بسیار محبوب بوده است. علاوه بر این در مراسم و تشریفات مذهبی خصوصا در جشن های مسیحیان از این روغن بسیار استفاده می شود. برای آشنایی با روغن کندر و خواص آن با ما همراه باشید.

تقویت سیستم ایمنی

روغن کندر خواص ضدعفونی کننده ای دارد که اگر آن را بسوزانید، دود آن همچون ضدعفونی کننده ای قوی عمل می کند و جرم های موجود در  فضا را از بین می برد. روغن کندر را روی زخم هایتان بگذارید؛ زیرا بدون داشتن هیچ عوارض جانبی، از عفونت و کزاز جلوگیری می کند. این روغن برای زخم های خارجی بدن بسیار مناسب است و عفونت را برطرف می کند.

بهداشت دهان

خاصیت ضدعفونی کننده ی این روغن برای بیماری های دهان و دندان مثل بوی بد دهان، دندان درد، دندان خراب، زخم زبان و دیگر عفونت ها مفید است. پس اگر از بو و طعم کندر بدتان نمی آید و می خواهید از ضدعفونی کننده ای قوی در بهبود سلامتی تان استفاده کنید، پس از محصولات مراقبتی دهان و دندان طبیعی، که حاوی روغن کندر هستند استفاده کنید.

خواص منقبض کننده

خاصیت منقبض کنندگی کندر فواید متعددی دارد. زیرا باعث محکم شدن لثه ها، ریشه ی موها، استخوان ها، پوست، ماهیچه ها، روده ها و رگ های خونی میشود. همچنین از شل شدن دندان ها و ریزش موی زودرس جلوگیری می کند. خاصیت منقبض کنندگی این روغن باعث کاهش چین و چروک ها و جلوگیری از تحلیل استقامت روده ها، ماهیچه های شکمی، دست ها و پاها براثر سالخوردگی می شود. بعلاوه ی همه ی این موارد، این روغن را به عنوان ماده ای برای  انعقاد خون بر اثر زخم و بریدگی استفاده می کنند. همچنین به رفع اسهال به هر دلیلی هم کمک می کند.

تنظیم قاعدگی

روغن کندر از قطع و عقب افتادن قاعدگی جلوگیری می کند و یائسگی را عقب می اندازد. همچنین دیگر علائم قاعدگی و سندروم قاعدگی دیررس را مثل درد در ناحیه ی شکم، استفراغ، سر درد، خستگی، بدخلقی و … را بهبود می بخشد.

جلوگیری از افزایش گاز روده

روغن کندر گاز بدن را رفع کرده و از تولید آن جلوگیری می کند. حذف این گازهای اضافی روده باعث بهبود مشکلات وابسته به آن مثل درد شکم، درد ناحیه  ی شکم و قفسه ی سینه، تعرق بیش از حد، پریشان حالی، سوء هاضمه و دیگر مشکلات می شود.

بهبود آثار زخم

این خاصیت شگفت انگیز روغن کندر است و در امروزه که سلامتیِ پوست و مواد ضد چین و چروک بحث داغ بین مردم است، استفاده از روغن کندر بسیار مهم و ضروری می باشد. وقتی این روغن را استعمال یا استنشاق کنید، جای زخم و اثر سوختگی را برطرف می کند و در کمترین زمان ممکن جای جوش و آبله را از روی پوست محو می کند. همچنین جای عمل، بخیه، و ترک های چربیِ بارداری و زایمان را رفع می کند.

احتیاطات لازم: تاکنون هیچ دارویی در تناقض با این روغن شناخته نشده است اما بهتر است در دوران بارداری حتی برای ضدعفونی و انقباض هم از آن استفاده نشود.

ترکیبات: روغن کندر با آهک، لیمو، پرتقال و روغن دیگر مرکبات به خوبیِ روغن درخت عسل بند، ترنج، اسطوخودوس، روح، صنوبر و چوب صندل ترکیب می شود. این روغن در بین صدها گیاه دارویی به دلیل ترکیبات معطرش شهرت بسیاری دارد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید