روغن قهوه

0
426

روغن قهوه از طریق فرآیند تقطیر پرس سرد دانه‌های قهوه بدست می‌آید. این روغنِ قوی عطری همانند یک فنجان قهوه تازه دارد و حاوی طیف وسیعی از آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات فعال است. در ادامه به بررسی خواص روغن قهوه می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

روغن قهوه

افزایش اشتها

عطر این روغن به تنهایی می‌تواند سیستم لیمبیک بدن را تحت تاثیر قرار داده و احساس گرسنگی را تحریک کند. این خاصیت برای کسانی که در حال بازیابی از یک بیماری طولانی، جراحی یا صدمه می‌باشند، بسیار مفید است. روغن قهوه همچنین در افزایش اشتها در افرادی که اختلالات خوردن یا سوءتغذیه دارند موثر می‌باشد.

پیشگیری از بیماری‌های مزمن

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این روغن می‌توانند به کاهش استرس اکسیداتیو در پوست کمک کرده، جریان خون به سلول‌ها را افزایش داده و از عفونت‌ها و بیماری‌های مزمن پیشگیری کنند. روغن قهوه همچنین در کاهش نمودِ چین‌وچروک‌ها، لکه‌های پیری و سایر لکه‌های پوستی موثر بوده و قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد. می‌توان مقدار کمی از روغن قهوه رقیق شده یا ترکیب شده با یک روغن حامل را بر روی پوست‌تان بمالید.

بهبود سلامت تنفسی

استنشاق روغن قهوه به تسکین التهاب در دستگاه تنفسی و پیشگیری از عفونت‌ها در این دستگاه کمک می‌کند.

پیشگیری از سرطان

تحقیقات دربارۀ اثر روغن قهوه بر روی سرطان و اثرات موتاژنیک این روغن در بدن انسان ادامه دارند. این باور وجود دارد که تراکم اسیدهای لینولئیک و اولئیک، به همراه سایر آنتی‌اکسیدان‌ها، خطر سرطان و استرس اکسیداتیو را در دستگاه‌های مختلف بدن کاهش می‌دهند.

کاهش التهاب

یکی از بهترین کاربردهای روغن قهوه، برای درمان درد عضلات و مفاصل است. مالیدن مقدار کمی از این روغن بر روی نواحی دردناک، به شل شدن عضلات و افزایش جریان خون کمک کرده و سرعت بهبودی و تسکین را افزایش می‌دهد. همچنین این روغن برای سایر مشکلات التهابی از جمله سردردها، ناراحتی گوارشی، آرتروز و نقرس نیز مفید است.

پیشگیری از حساسیت‌ها

تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیبات فعالِ موجود در روغن قهوه به کاهش واکنش آلرژیک بدن کمک می‌کنند. وقتی سیستم ایمنی بدن به طور موثرتری واکنش نشان دهد، فشار موجود بر این سیستم کاهش می‌یابد.

سایر خواص روغن قهوه

  • کاهش استرس و اضطراب
  • بهبود هضم

عوارض جانبی

این روغن از نظر متخصصین محصولی امن و بی‌خطر است، اما مصرف آن در برخی شرایط می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد.

  • ناراحتی پوست – مالیدن هر روغنِ اسانسی بر روی پوست می‌تواند باعث آزار و ناراحتی پوست شود. به همین دلیل باید هنگام مصرف برای اولین بار، مقدار کمی از روغن را بر روی قسمت کوچکی از پوست بمالید و 2 تا 3 ساعت صبر کنید تا در صورت حساسیت، واکنش‌های منفی را متوجه شوید. اگر قرمزی، پف کردن یا خارش به وجود آمد، مصرف روغن را متوقف کنید.
  • واکنش‌های آلرژیک – برخی از مردم به روغن قهوه حساسیت دارند، به ویژه وقتی آن را به صورت خوراکی مصرف می‌کنند. در هیچ شرایطی نباید روغن قهوه را به صورت خوراکی مصرف کنید.
  • بارداری و کودکان – زنانی که باردار بوده یا شیرده هستند، به طور کلی باید از مصرف این روغن پرهیز کنند. همچنین قبل از مصرف روغن قهوه، باید با پزشک خود مشورت کنید. از آنجایی که ترکیبات این روغن بسیار قوی هستند، مصرفش در کودکان نیز ممنوع است.
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید