روغن علف لیمو

0
448

روغن علف لیمو از برگ‌ها و ساقۀ گونه‌های مختلف گیاه علف لیمو بدست می‌آید و حاوی تراکم بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد شیمیایی گیاهی است. قرن‌هاست که از این روغن در چین، اندونزی و سری‌لانکا برای کمک به درمان راش‌ پوستی، التهاب، عفونت‌ها، درد و سایر مشکلات سلامتی استفاده می‌شود. می‌توانید با استفادۀ صحیح از روغن علف لیمو، با بسیاری از عارضه‌ها و بیماری‌ها مبارزه کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

روغن علف لیمو

خواص روغن علف لیمو

بر اساس نتایج بسیاری از مطالعات که به بررسی اثرات ترکیبات این روغن پرداخته‌اند، نشان داده شده که روغن علف لیمو حاوی این فواید است:

  • دفع‌کننده طبیعی حشرات
  • مبارزه با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد
  • مبارزه با باکتری و قارچ
  • کاهش التهاب
  • تشویق آرامش
  • کمک به کنترل کردن رفتار حیوان خانگی

در ادامه به بررسی جزییات برخی از این فواید می‌پردازیم.

دفع‌کننده حشرات

روغن علف لیمو از سال 1948 تا به الان به‌عنوان یک دفع‌کننده حشرات گیاهی و ملایم در آمریکا ثبت شده است. حتی نشان داده شده که این روغن می‌تواند پشه‌های خطرناک که ناقلِ تب دنگی و ویروس زیکا هستند را دفع کند. تحقیقی نشان می‌دهد که روغن علف لیمو می‌تواند در کمک به پیشگیری از شپش سر نیز موثر باشد.

خواص ضدالتهابی و کاهش درد

همانند بسیاری از روغن‌های مرکبات، علف لیمو حاوی ترکیباتی است که با آسیبِ رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو در بدن مبارزه می‌کنند. در یک مطالعه، 34 نوع مختلف از روغن‌های مرکبات و ترکیبات آنها برای مبارزه با فعالیت‌های رادیکال‌های آزاد مورد بررسی قرار گرفتند. محققین دریافتند که بسیاری از ترکیبات فرار موجود در مرکبات، از جمله ترکیبِ اصلی علف لیمو (گرانیول) توانایی‌های بالای آنتی‌اکسیدانی دارند و می‌توانند با مبارزه با رادیکال‌های آزاد، از بیماری‌ها و آسیب سلولی جلوگیری کنند.

با توجه به خواص آنتی‌اکسیدانی روغن علف لیمو، می‌توان از آن به‌عنوان یک درمان طبیعی برای کاهش درد و التهاب استفاده کرد. دو تا سه قطره از روغن علف لیمو را با یک روغن حامل نظیر روغن نارگیل ترکیب کرده و بر روی مفاصل، بافت‌ها و عضلات ورم کرده ماساژ دهید.

کاهش استرس

علف لیمو عطری شبیه به مرکبات دارد و می‌تواند به افزایش شادابی و آرامش کمک کند. در واقع پژوهشی نشان می‌دهد که روغن علف لیمو می‌تواند فعالیتِ پاراسیمپاتتیک و سیمپاتتیک عصبی را فعال کند.

گیاه علف لیمو می‌تواند با کاهش طبیعی استرس نیز در ارتباط باشد. استنشاق علف لیمو می‌تواند باعث تشویقِ آرامش و خاطره‌های خوب شده و حتی مشکلات خواب و افسردگی را کاهش دهد.

نابود کردن انگل‌ها

روغن علف لیمو برای از بین بردن کرم‌ها و انگل‌های روده استفاده می‌شود. آزمایشات درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که ترکیب گرانیول موجود در علف لیمو حاوی فعالیت ضدانگلی قدرتمندی است و می‌تواند به طور موثری به از بین بردن کرم‌های انگلی و سایر انگل‌ها کمک کند. این روغن اینکار را به گونه‌ای انجام می‌دهد که هیچ آسیبی به بدن میزبان وارد نمی‌شود. به همین دلیل است که استفاده از علف لیمو برای پیشگیری از عفونت‌های داخلی و خارجی رایج است.

روغن علف لیمو

عطر طبیعی

از آنجایی که عطر این گیاه شبیه به لیمو است، ترکیبی رایج در محصولاتی نظیر صابون، شمع، بخور، عطر و لوازم آرایشی می‌باشد. می‌توانید با استفاده از روغن علف لیمو، به راحتی خانه، ماشین ظرفشویی، یخچال و ماشین لباسشویی را خوشبو کنید.

ضدقارچ و ضدباکتری

علف لیمو می‌تواند یک محصول طبیعی برای مراقبت از پوست باشد و باکتری‌ها و قارچ‌های موجود در پوست را از بین ببرد. از آنجایی که این روغن هم ضدباکتری و هم ضدقارچ است، می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات رایج پوستی از جمله آکنه و مشکل پای ورزشکار کمک کند.

همچنین نشان داده شده که این روغن به ویژه در نابود کردن قارچ‌های بیماری کاندیدا موثر است که می‌توانند با بسیاری از نگرانی‌های پوستی از جمله عفونت‌های ناخن در ارتباط باشند.

برای استفاده از روغن علف لیمو به شکل موضعی، همیشه آن را با مقادیر مساوی (50:50) از یک روغن حامل نظیر روغن نارگیل ترکیب کنید. برای درمان خانگی آکنه، می‌توانید یک قطره روغن علف لیمو خالص را با یک قطره روغن نارگیل ترکیب کرده و با استفاده از پنبه، آن را روزی سه مرتبه بر روی لکه‌ها و جوش‌ها بمالید.

کنترل حیوان خانگی

روغن علف لیمو می‌تواند پارس کردن سگ را متوقف کند. به همین دلیل است که بسیاری از قلاده‌های ضدپارس سگ، حاوی ترکیب علف لیمو می‌باشند. پژوهشی نشان می‌دهد که قلاده علف لیمو می‌تواند به اندازۀ قلاده برقی در متوقف کردن پارس سگ موثر باشد و همچنین نگاه صاحبان سگ به این نوع قلاده مثبت‌تر است.

همچنین می‌توانید با استفاده از علف لیمو، سگ‌ها را از وسایل خانه دور نگه دارید. بعلاوه، اسپری کردن علف لیمو بر روی وسایل یا پارچه‌ها باعث می‌شود تا باکتری‌ها و آفات از لوازم خانه دور بمانند.

آیا روغن علف لیمو برای گربه‌ها سمی است؟ به نظر می‌رسد که گربه‌ها نسبت به سگ‌ها، بیشتر به این گیاه حساس باشند. در واقع علف لیمو به‌عنوان یک دافعِ گربه شناخته می‌شود.

منبعdraxe.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید