روغن سویا

0
590

روغن سویا نوعی روغن گیاهی است که از دانه‌های سویا بدست می‌آید. روغن سویا یکی از شناخته‌شده‌ترین روغن‌ها در سراسر جهان است که احتمالا به دلیل کشت و بهره‌برداری فراوان از این گیاه در چند دهۀ اخیر می‌باشد. سویا بومیِ آسیای شرقی بوده و نوعی حبوبات محسوب می‌شود. اغلب روغن‌های سویا پالایش شده، مخلوط شده و هیدروژنه شده می‌باشند که دارای سطوح و قدرت‌های متفاوتی هستند و کاربردهای مختلفی دارند.

روغن سویا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» روغن سویا نسبت به سایر روغن‌های گیاهی، اغلب بعنوان سالمترین نوع روغن در نظر گرفته می‌شود و این بدلیل وجودِ اسیدهای چرب ضروری و متنوع در آن است که بدن برای سالم ماندن به آنها نیاز دارد. همچنین مقادیری از استرول‌های گیاهی در این روغن یافت می‌شوند که فواید گسترده‌ای برای سلامتی افرادی دارند که به طور منظم از روغن سویا استفاده می‌کنند. محتوای ویتامینی و مواد معدنی این دانه باعث محبوبیت فراوان آن در میان حبوبات مختلف شده است.

خواص روغن سویا

روغن سویا خواص فراوانی دارد و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین خواص روغن سویا می‌پردازیم.

کنترل سطوح کلسترول

روغن سویا می‌تواند به طور موثری خطر بروز تصلب شرایین و سایر مشکلات قلبی نظیر حملات قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، تعادل مناسبِ اسیدهای چرب در روغن سویا به این معناست که بدن شما می‌تواند اسیدهای چرب مهم و ضروری‌اش را از این روغن دریافت کند و همین موضوع باعث تنظیم شدن سطوح کلسترول در بدن می‌شود.

درمان آلزایمر

آلزایمر یک بیماری سهمناک است که میلیون‌ها نفر انسان را در سراسر جهان درگیر خود کرده است. این بیماری باعث زوالِ شناختی مغز شده و ارتباطات عصبی را از بین می‌برد. این اتفاق منجر می‌شود تا هرچیزی، از به یاد آوردن گذشته گرفته تا انجام کارهای ساده به یک چالش تبدیل شود.

تقویت استخوان‌ها

یکی از وظایف مهم ویتامین K موجود در روغن سویا این است که رشد و ترمیم استخوان‌ها را تحریک کند. اگرچه در اغلب موارد کلسیم را مسئول این اتفاق می‌دانند، اما ویتامین K نیز در این توسعه و رشد موثر بوده و نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. اگر می‌خواهید از مشکلاتی نظیر پوکی استخوان پیشگیری کنید، روغن سویا را با سایر روغن‌ها در آشپزخانه جایگزین کنید.

بهبود بینایی

اسیدهای چرب امگا ۳ که حدودا ۷ درصد از محتوای اسیدهای چرب روغن سویا را تشکیل می‌دهند، به محافظت از غشاهای سلولی کمک می‌کنند. این غشاها شامل نواحی ضعیف پوست و چشم‌ها نیز می‌شوند که هر دو جزء نقاط ورودیِ رایج برای باکتری‌ها و سایر مواد خارجی به بدن می‌باشند. اسیدهای چرب امگا ۳ بعنوان آنتی‌اکسیدان عمل کرده و اثرات رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند که این موضوع می‌تواند به بهبود بینایی منجر شود.

مراقبت از پوست

محتوای بالای ویتامین E در روغن سویا همانند یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل کرده و از پوست در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. ویتامین E به طور مستقیم با بهبود لکه‌های پوستی، کاهش زخم‌های آکنه، محافظت از پوست در مقابل آفتاب سوختگی و تحریک رشد مجدد سلول‌های جدید پوستی برای ترمیم پوست ارتباط دارد. ویتامین E همچنین با فعالیت کلی آنتی‌اکسیدانی بدن پیوند خورده است که از بروز بیمارهای سرطانی، پیری زودرس، اختلالات شناختی و بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند.

احتیاط

شاید روغن سویا از سایر روغن‌ها سالمتر باشد، اما باز هم سرشار از اسیدهای چرب امگا ۶ است. این اسیدها اگرچه ضروری بوده، اما باید به طور متعادل مصرف شوند، زیرا حاوی کالری بوده و مصرف زیادشان می‌تواند باعث بروز چاقی گردد. همچنین دانه‌های سویا شباهت زیادی به بادام زمینی داشته و با توجه به گسترش حساسیت‌های مربوط به بادام زمینی، بهتر است که مراقبت حساسیت‌های سویا نیز باشید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید