روغن رازیانه

0
650

روغن رازیانه از طریق تقطیر بخارِ دانه‌های له‌شدۀ گیاه رازیانه بدست می‌آید. نام علمی رازیانه Foeniculum vulgare می‌باشد. دانه‌های رازیانه همواره مصارف آشپزی داشته‌اند و در زمان‌های قدیم بعنوان یک خوشبوکنندۀ دهان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. همچنین از این دانه‌ها برای مصارف درمانی نیز بسیار استفاده می‌کنند. در این مطلب به بررسی برخی از خواص روغن رازیانه می‌پردازیم.

روغن رازیانه

التیام زخم‌ها

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» روغن رازیانه حاوی ترکیبات خاصی است که با خواص ضد عفونی آن در ارتباط هستند. به لطف این خواص، روغن رازیانه می‌تواند از زخم‌ها در برابر عفونت محافظت کرده و همچنین از بروز عفونت در بُرش‌ها و شکاف‌های بعد از جراحی، سزارین و… جلوگیری کند.

رفع اسپاسم

روغن رازیانه اثری آرامبخش بر روی اعصاب، عضلات، روده‌ها و سیستم تنفسی دارد و حملات اسپاسمی را آرام می‌کند.

هموار کردن حرکات روده‌ای

Aperitif نوعی ترکیب مسهلِ ملایم است که به جای افزایش اندازۀ روده، بیشتر بر روی حرکت پریستاتیکِ آن کار می‌کند. در واقع روغن رازیانه می‌تواند به پاکسازی روده‌ها و درمان یبوست کمک کند.

بادشکن

بعنوان یک بادشکن، روغن گیاه رازیانه به خارج شدن گازها (باد) از روده‌ها کمک کرده و تسکین سریع برای مشکلاتی نظیر سوءهاضمه، بی‌قراری، درد شکم/معده/سینه و فشارخون بالا فراهم می‌کند. این روغن همچنین از جمع شدن بادهای اضافه جلوگیری کرده و برای افرادی که از مشکلات مزمن گاز رنج می‌برند، مفید می‌باشد.

از بین بردن کِرم‌ها

روغن رازیانه یک کرم‌زدای موثر است. این روغن کرم‌ها و تخم‌های آنها را در روده‌ها و دستگاه‌های دفع‌کنندۀ بدن از بین برده و به ویژه برای کودکانی که از کرم‌های انگلی رنج می‌برند مفید است، و از بروز سوءتغذیه یا رشد کم در آنها جلوگیری می‌کند.

تحریک ادرار

روغن رازیانه باعث تکرر ادرار شده و مقدار آن را افزایش می‌دهد. بدین ترتیب مصرف این روغن نه تنها باعث دفع آبی اضافی بدن شده، بلکه سدیم، اسید اوریک، نمک صفرا و سایر مواد سمی را از بدن نیز خارج می‌کند. این روغن همچنین فشار خون را کاهش داده، کلیه‌ها را پاکسازی کرده و چربی را کم می‌کند.

افزایش شیردهی

روغن گیاه رازیانه می‌تواند نقش مهمی را برای افزایش شیردهی مادران ایفا کند. این روغن میزان شیر را در زنان افزایش داده و تولید هورمون استروژن را بالا می‌برد. این خاصیت هم برای مادر و هم کودک مفید است. شیر افزایش یافته همچنین برخی از خواص بادشکن و گوارشی روغن رازیانه را به خود جذب می‌کند و کودک را در برابر نفخ شکم، سوءهاضمه و باد که در میان نوزادان بسیار شایع هستند، محافظت می‌کند.

ملین

روغن رازیانه یک ملین بسیار خوب است که می‌تواند برای درمان یبوست مزمن و حاد مفید باشد. همچنین برخلاف ملین‌های مصنوعی، روغن رازیانه هیچگونه عوارض جانبی نداشته و می‌توان آن را به طور منظم مصرف کرد.

سلامت معده

روغن گیاه رازیانه به سالم نگه داشتن معده و حفظ عملکرد مطلوب آن کمک می‌کند. این بدین معناست که ترشحات مربوط به اسیدهای گوارشی و صفرا، عملکرد مطلوب خود را حفظ کرده و معده در برابر عفونت‌ها و زخم‌ها محافظت می‌شود. بدین ترتیب مصرف این روغن سلامت کلی معده را تضمین می‌کند.

احتیاط

عنصر ارگانیکی به نام trans-anethole در روغن رازیانه وجود دارد که تولید هورمون استروژن را افزایش می‌دهد. اگرچه این عنصر برای مادران شیرده مفید است، اما برای زنان باردار و زنانی که به سرطان یا تومور سینه یا رحم دچار هستند مضر می‌باشد. زیرا مقدار زیاد استروژن دلیل اصلی بروز چنین سرطان‌هایی است. روغن رازیانه در مقادیر زیاد می‌تواند اثراتی مشابه به مواد مخدر داشته و منجر به بروز تشنج، توهم و برهم خوردگی تعادل روانی شود. افرادی که به بیماری صرع مبتلا بوده و یا سابقۀ آن را دارند، باید از مصرف روغن گیاه رازیانه اجتناب کنند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید