روغن ذرت

0
388

روغن ذرت از فشردن دانه‌های ذرت تهیه می‌شود که با توجه به نقطۀ دودِ آن، بسیار برای آشپزی و پخت‌وپز مناسب می‌باشد. علاوه بر کاربردهای آشپزی، روغن ذرت خواص فراوانی نیز دارد که جای دادن آن در رژیم غذایی و مصرف متعادلش می‌تواند برای سلامتی‌تان  بسیار مفید باشد. در این نوشتار به بررسی خواص روغن ذرت و ارزش غذایی آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

روغن ذرت

این روغن را از لحاظ اسید لینولئیک به عنوان یک اسید چرب ضروری، غنی می‌دانند. دلیل پایداری روغن ذرت در برابر اکسیداسیون، وجود مواد آنتی‌اکسیدان طبیعی در آن مانند اسید فرولیک و توکوفرول‌ها است.

مدیر گروه تحقیقات صنایع غذایی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: روغن ذرت نقش مهمی در تأمین اسیدهای چرب ضروری و ویتامین‌هایK و E داشته و اثرات مفیدی بر سیستم قلبی عروقی و همچنین سیستم ایمنی دارد.

روغن ذرت حاوی مقادیر بالایی از اسیدهای چرب غیراشباع و مقادیر کمی اسیدهای چرب اشباع شده است که از این نظر نیز برای سلامتی بسیار مفید است.

رژیم غذایی حاوی روغن ذرت احتمالاً یک نقش مهم کمکی در کنترل قند خون دارد و خاصیت ضد سرطانی این روغن (به خصوص سرطان روده) در حیوانات به اثبات رسیده است.

روغن ذرت پایداری زیادی نسبت به اکسیداسیون دارد و از آن می‌توان برای همه مصارف پختن، سرخ کردن کوتاه مدت و نیز سالاد استفاده کرد، این روغن دارای بوی ملایمی بوده و هم از نقطه نظر تغذیه‌ای و هم از نظر کیفیت پخت عالی است.

اسید چرب غیراشباع امگا۶ موجود در این دانه قابل توجه است ‎. روغن ذرت منبع خوبی از ویتامین E بوده و ۲۰-۱۰ درصد این ویتامین را در هر وعده غذایی که معادل ۱۴ گرم است، تأمین می‌کند.

اسیدچرب امگا۳ روغن ذرت در رشد مناسب بدن، پیشگیری از سرطان، بهبود سیستم ایمنی و عملکرد حافظه و مغز موثر است. اسیدهای چرب امگا۶ آن متعادل کننده عملکرد امگا۳ و فعال کننده گیرنده های دارویی در دیواره های سلول های بدن است.

روغن ذرت دارای بوی ملایمی بوده و از لحاظ تغذیه ‌ای، ارزش غذایی زیادی دارد، به طوری که روغن جوانه آن از ‏لحاظ اسید لینولئیک ‏(امگا ۳)‏ ‎ ‎ که یک اسید چرب ضروری است، غنی بوده و علاوه بر آن دارای ماده ‌ای است که با خوردن ‏روغن آن، میزان جذب کلسترول بیش از ۲۵ درصد کاهش داده می‌ شود و به این ترتیب، بیماری ‌های قلبی که تا حد زیادی ‏تابع کلسترول خون هستند، افت قابل توجهی پیدا می‌ کنند.

دلیل پایداری روغن ذرت در برابر اکسیداسیون، وجود مواد آنتی‌اکسیدان طبیعی در آن مانند اسید فرولیک و توکوفرول‌ها است .

روغن ذرت فاقد رنگدانه کلروفیل است، بنابراین مدت ماندگاری روغن ذرت، ۱۲ تا ۲۴ ماه است، زیرا رنگدانه کلروفیل عمل اکسیداسیون روغن را در مقابل نور تسریع می‌کند.

مدت ماندگاری روغن ذرت، ۱۲ تا ۲۴ ماه است زیرا رنگدانه کلروفیل عمل اکسیداسیون روغن را در مقابل نور تسریع می‌کند.

روغن ذرت حاوی اسید های چرب لینولئیک و آراشیدونیک است که در سلامت پوست و ساخت هورمون های جنسی و کاهش ابتلا به اگزما و آکنه موثر است. دارای ماهیت ضد سرطان روده است و به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های طبیعی (اسیدفرولیک و توکوفرول ها) مصرف روغن زیتون را در جلوگیری از پیری موثر می دانند.

براساس این گزارش، روغن ذرت خواص بسیاری از جمله توانایی جلوگیری از استرس اکسیداتیو، کاهش التهاب، پایین‌آوردن کلسترول بد، محافظت از پوست، تقویت سلامت بینایی و کاهش واکنش‌های حساسیتی را داراست. به‌هرحال، این روغن، مضراتی مانند افزایش وزن، خطر بالای سرطان و سمی بودن. نیز دارد که باید درنظر گرفته‌ شوند. برخی از این مضرات، به‌ میزان زیادی به نوع روغن ذرتی که استفاده‌ می‌کنید و نحوه روغن‌گیری از ذرت بستگی‌ دارد.

میزان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید