روغن دانه چای

0
590

روغن دانه چای که به آن روغن کاملیا نیز گفته می‌شود، نوعی روغن گیاهی است که از دانه‌های گیاه چای بدست می‌آید. بسیاری از خواص این روغن بدلیل وجود سطوح بالایی از اسید اولئیک (بیش از ۸۰ درصد) و همچنین اسید لینولئیک، اسید آلفا لینولئیک، اسید استریک، ویتامین E، کلسیم، پتاسیم، ساپونین‌ها و سایر ترکیبات در روغن دانه چای است. با گیاه یاب همراه باشید.

مرطوب کننده پوست

پژوهشی نشان می‌دهد که این روغن می‌تواند به نرم کردن تکه‌های سفتِ پوست کمک کرده و رطوبت را درون پوست حفظ کند. این موارد باعث می‌شوند تا روغن دانه چای گزینه‌ای ایده‌آل برای درمان مشکلات پوستی باشد. این روغن همچنین نمودِ چین‌وچروک‌های پوست را به حداقل می‌رساند.

بهبود سلامت مو

یکی از مصارف سنتی روغن کاملیا، تقویت و حالت دادن به مو است. این روغن می‌تواند تارهای مو را پوشش داده و پوست سر را مرطوب کند. این فرآیند به از بین بردن شوره سر و جلوگیری از شکستن مو و بروز موخوره کمک می‌کند.

کاهش فشار خون

مقادیر قابل توجهی از پتاسیم در روغن دانه چای وجود دارد که مصرف خوراکی آن باعث می‌شود تا فشار خون کاهش یابد. همچنین چربی‌های غیراشباع موجود در این روغن می‌توانند به طور مثبتی فشار خون بالا را تحت تاثیر قرار داده و از بروز حملات قلبی و سکته مغزی جلوگیری کنند.

درمان پوکی استخوان

با داشتن مواد معدنی مختلف نظیر کلسیم، فسفر و پتاسیم، روغن دانه چای می‌تواند به حفظ تراکم مواد معدنی در استخوان کمک کرده و از بروز پوکی استخوان جلوگیری کند. این روغن همچنین می‌تواند علائم پوکی استخوان را به حداقل رسانده و به طور کلی طیف حرکتی و توانایی فرد در حرکت داشتن را افزایش دهد.

کاهش کلسترول

روغن دانه چای حاوی بیش از ۹۰ درصد چربی‌های غیراشباع است که آن را به روغنی خاص تبدیل کرده‌اند. با توجه به خواص ضد التهابی و محافظت‌کننده از قلب، بسیاری از مردم از روغن دانه چای برای درمان کلسترول بالا استفاده می‌کنند. مصرف متعادل این روغن به شکل خوراکی می‌تواند خطر ابتلا به تصلب شرایین و سایر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

کاهش التهاب مفصل

ترکیباتی در روغن کاملیا وجود دارند که می‌توانند به کاهش التهاب در بافت‌ها و مفاصل کمک کنند. این ترکیبات در تسکین علائم آرتریت، ناراحتی گوارشی، مشکلات تنفسی و حتی سردردها موثر هستند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مواد مختلفی که از گیاه چای (Camellia sinensis) خارج می‌شوند، از جمله چای سبز و روغن دانه چای، می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از بدن در برابر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی محافظت کنند.

تحریک التیام زخم

این روغن قوی سرشار از ویتامین E است که نوعی آنتی‌اکسیدان بوده و جریان خون به پوست را افزایش می‌دهد. این باعث می‌شود تا سرعت التیام زخم‌ها و رشد سلول‌های جدید افزایش یابد. برای درمان زخم، برش و کبودی می‌توانید مقدار کمی از این روغن را بر روی ناحیۀ مورد نظر بمالید تا زخم در برابر عفونت‌ها محافظت شده و احتمال باقی ماندن جایِ زخم کمتر شود.

عوارض جانبی

  • تحریک: از آنجایی که این روغن حاوی تراکم بالایی از ترکیبات شیمیایی و اسیدهای چرب است، ممکن است استفادۀ موضعی از آن در برخی افراد باعث تحریک و اذیت شدن پوست شود. برای جلوگیری از این مشکل، مقدار کمی از روغن را بر روی پوست بمالید و چند ساعت صبر کنید تا واکنش پوست مشخص گردد.
  • فشار خون: محتوای پتاسیم و اثرات کاهندۀ فشار خونِ چربی‌های غیر اشباع می‌توانند برای افرادی که در خطر مشکلات قلبی – عروقی هستند بسیار مفید باشند. اما کسانی که داروهای فشار خون مصرف می‌کنند، باید از مصرف این روغن خودداری کنند، زیرا ترکیب داروها و روغن دانه چای می‌تواند فشار خون را به طور خطرناکی پایین آورد.
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید