روغن خردل

0
290

روغن خردل از آن دسته روغن هایی می باشد که سرشار از انواع ویتامین های مفید و پروتئین است، از روغن خردل در فصل زمستان به دلیل خشک بودن هوا استفاده های بیشتری می شود و به عنوان یک مرطوب کننده ی طبیعی می توان دست و صورت را با این روغن شستشو داد تا لکه های خشکی پوست از بین بروند و پوست کاملا نرم و به حالت عادی خود بازگردد. در ادامه می خواهیم به اثرات مفید روغن خردل برای سلامتی بپردازیم، با گیاه یاب همراه باشید.

روغن خردل

زمانیکه پوست دچار خارش، مستعد به جوش و لکه های تیره می شود که به راحتی با مصرف این روغن قابل رفع است. این روغن غلیظ که حاوی ویتامین و پروتئین است، به گردش خون کمک می کند و ظاهر پوست را بهبود می بخشد . با استفاده منظم از این روغن، پوست شاداب و علایم پیری از جمله چین و چروک، لکه های تیره و … نیز برطرف می شود.

خردل تیرگی پوست را به علت قرار گرفتن در معرض نور خورشید برطرف می کند. کافی است هفته ای ۲ یا ۳ بار این روغن را در قسمت های موثر بمالید تا سوختگی از بین برود.

برای رفع ریزش مو، شوره سر و مشکلات پوست سر کافی است پوست سر و موها را با این روغن به آرامی ماساژ دهید و پس از نیم ساعت بشویید. این روغن با سفیدی زودرس، ریزش مو، شوره سر و… مقابله می کند.

برای درمان سرماخوردگی ، سرفه و … بسیار موثر است. با مشکلات قلبی نیز مقابله می کند و در حفظ سلامت سیستم گوارش موثر است. با تنظیم گردش خون و دفع ضایعات به بدن کمک می کند. بنابراین حتما در برنامه غذایی تان از این روغن استفاده کنید.

روغن خردل که برای ۳نوع روغن مختلف استفاده می‌شود از دانه‌های روغنی خردل تولید شده‌است: – روغن چرب حاصله از فشار دادن دانه‌ها – اسانس حاصل از سنگ زنی دانه‌ها و ترکیب کردن آنها با آب و استخراج و در نتیجه تولید یک روغن فرار توسط عملیات تقطیر. – روغن ساخته شده توسط تزریق عصاره دانه خردل به یکی از روغن‌های گیاهی مثل روغن سویا تندی روغن خردل به دلیل حضور isothiocynate allyl که فعال کننده بخش TRPV۱ است. روغن خالص: این روغن دارای طعم تند است. از ویژگی‌های تمام گیاهان خردل که از خانوادهٔ شب بو هستند به عنوان مثال کلم، گل کلم، شلغم، تربچه، ترب کوهی و یا وسبی. این است که اغلب برای پخت پز در شمال هند، شرق هند، پنال، بنگلادش و پاکستان استفاده می‌شود.

در بنگال، اورسیا، آسام و پنال این روغن به طور سنتی برای پخت و پز استفاده می‌شود. حدود ۳۰٪ از دانه‌های خردل رااین روغن تشکیل می‌دهد. این روغن را می‌توان هم از خردل سیاه و هم خردل سفید (brassica نیگرا) و خردل هندی قهوه ایی (juncca کلزا) و خردل سفید(hirta کلزا) تولید کرد. عطروعطم تند از ویژگی‌های بارز این روغن به دلیل وجود (آلیل ایزو تیوسینات) است. در حدود ۶۰٪ از اسیدهای چرب اشباع(۴۲٪ اروسنیک اسید و ۱۲٪ اولئیک است) است و تا حدود ۲۱٪ چربی‌های اشباع شده اش شامل (۶٪ امگا ۳ آلفالینولئیک اسید و ۱۵٪ امگا۶ لینولئیک اسید) است و حدود ۱۲٪ چربی‌های اشباع دارد.

دانهٔ خردل مثل همهٔ دانه‌ها از خانواده پراسیکا، از جمله کانولا (کلزا) و شلغم، دارای سطوح بالایی از امگا۳(حدود۱۱–۶٪) و یک منبع ارزان تولید انبوه مشترک گیاهی (به خصوص گیاهخواران) اسیدهای چرب امگا ۳ (در رژیم غذایی هند و دریای مدیترانه) باشد.

روغن تخم کتان (برزک) دارای ۵۵٪ امگای ۳ گیاهی است اما رایج نیست به عنوان یک گزینهٔ مورد استفاده در پخت و پز. روغن سویا دارای ۶٪ امگا ۳ است اما بیش از ۵۰٪ آن امگا ۶ است؛ که در حال رقابت با کارایی امگا ۳ است. بقیهٔ روغن‌ها به جز کلزا و خردل ار دیگر منابع مشترک گیاهی به علت وجود امگا۳ در رژیم غذایی غربی و هندی است. به خصوص زمانیکه امگا۶ کم مصرف می‌شود، بدن انسان می‌تواند امگا۳ گیاهی را به امگا ۳ حاصل از خوردن ماهی یعنی ایکوزاپنتانوئیک اسید تبدیل کند و در مقدار محدود به عنوان یک منبع مفید برای گیاهخواران باشد. در هندوستان قبلاً برای پخت وپز استفاده می‌شود اما در حال حاضر برای سیگار کشیدن و روشن کردن سیگار استفاده می‌شود. با این حال لازم است ذکر شود که حرارت‌های بالا موجب آسیب رساندن به امگا ۳ موجود در روغن و کاهش نقش منحصر به فرد آن می‌شود. روغن خردل اغلب به عنوان یک روغن برای ماساژ بدن توسط ماساژورها انتخاب می‌شود و تصور می‌شود که برای کاهش خشکی پوست و بهبود گردش خون، توسعه عضلانی وبافت پوست از این روغن استفاده می‌شود و همچنین دیگر خصوصیت مفید این روغن ضد باکتریایی و دفع کنندهٔ حشرات بودن است.

اثرات و مزایای روغن خردل بر سلامتی

اثرات اروسیک اسید موجود در روغن‌های خوراکی به روی سلامت انسان‌ها مورد بحث و بررسی است. با این حال تاکنون هیچ اثر منفی برای سلامت انسانها یافت نشده‌است. مخلوط به نسبت ۴ به ۱ از اروسیک اسید و اولئیک است موجب تولید روغن لورنزو می‌شود که مورد استفاده در درمان فوروبیولوژیک اختلال نادر adrenoleukodystrophy است. روغن خردل تنها دریک مورد نامناسب برای مصرف گزارش شده‌است برای انسان در ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا و آن هم به دلیل محتوای بالای اروسیک اسید است. به دلیل برخی آزمایش‌های انجام شده در مراحل اولیه بر روی موش‌های صحرایی بوده‌است.

در مطالعات بعدی بر روی موش‌ها مشاهده شد که موش‌ها کمترقادر به هضم چربی‌های گیاهی (چه دارای اروسیک اسید چه بدون آن) از انسان و خوک هستند. در مطالعات نشان می‌دهد که فعال سازی نا کارآمد اروسیک اسید به فرم کوآاروسیک وسطح پایین از فعالیت لیپازی تری گلیسیرید و آنزیم‌های بتا اکسیداسیون اروسیک اسید احتمالآ به تجمع چربی‌های قلبی کمک می‌کند. قبل از این فرایند به طور کامل درک شده بود و موجب به باور این قضیه شد که اروسیک اسید و روغن خردل هردو برای انسان بسیار سمی بودند.

مطالعات اپیدییولوژیک نشان می‌دهد که در مناطقی که روغن خردل هنوز به روش سنتی استفاده می‌شود، روغن خردل ممکن است برخی از حفاظت در برابر بیماری‌های قلبی وعروقی را موجب شود. در این مفهوم «سنتی» به آن معنی است که روغن تازه‌است که روغن تازه استفاده می‌شود وچربی‌های گیاهی به تعداد کمی به عنوان یک درصد کمی از کالری مصرفی کل است. این که آیا این اثر با توجه به ماهییت آروسیک به طور خود به خودی باعث می‌شود از میزان چسبندگی پلاکت خون کاسته شود ویا به علت درصد بالایی از آلفا لینولنیک اسید ویا به ترکیبی از خواص روغن تازه آفتابگردان تصفیه شده‌است. این واقعیت که بیماری عروق کردند بدون علامت اولیه در گروه‌های مختلف وگونه‌های مختلف روغن خردل وجود ندارند. واین فرضیه که روغن خردل موجب اضافه وزن می‌شود است. استفاده از روغن خردل در جوامع سنتی برای ماساژ نوزاد استفاده می‌شود اما در مطالعه ایی به عنوان اثرات آسیب پذیری و نفوذ پذیری پوست شناخته شده‌است. مطالعات دیگر بر روی نمونه‌های بزرگترشان داده‌اند که ماساژ با روغن خردل موجب بهبود وزن و میانگین قد نوزاد در مقایسه با نوزادان بدون ماساژ می‌شود. البته روغن کنجد گزینهٔ بهتری برای این استفاده‌است.

راهکار

نمک خردل را می‌توان از این طریق تهیه کرد: خردل و نمک و فلفل و دانه‌های خردل با آب مخلوط می‌کنیم و سپس با سرکه یا مایع دیگرمخلوط کرده. تحت این شرایط یک واکنش شیمیایی بین آنزیم myrosinasc و گلوکزینولات شناخته شده به عنوان sinigrin از دانه‌های خردل سیاه و سفید (برسیکا نیگرا) یا خردل قهوه‌ای (جوسیا کلزا) که موجب تولید آسیل ایزو تیو سینات می‌شود.

توسط تقطیر می‌توان اسانس بسیار تیز مزه تولید کرد. گاهی اوقات روغن فرار خردل هم نامیده می‌شود که حاوی ۹۲٪ تیوسیانات است که منشاء مزهٔ تند است که با توجه به فعال شدن قسمت TRPV۱ در نورون‌های حسی حس می‌شود. ایزوتیوسیانات در گیاه به عنوان یک دفاع در برابر گیاهخواران عمل می‌کند. از آنجایی که isthiocyarate ahyl موجود این نوع روغن خردل سمی است و موجب تحریک پوست و غشاهای مخاطی می‌شود. در مقادیر بسیا ناچیز که اغلب توسط صنایع غذایی برای بهبود طعم استفاده می‌شود. در شمال ایتالیا به عنوان مثال آنرا در نمک و فلفل و میوه‌ای به نام mostarda استفاده می‌شود. این نیز برای دفع سگ‌ها و گربه‌ها استفاده می‌شود. آنرا نیز به الکل طبیعی می‌زنند برای تغییر در ماهیت چیزی این برای مصرف انسانی نامناسب و مضرر است. شماره CAS: ۷–۴۰-۸۰۰۷ است و شماره CAS برای آلیل ایزو تیوسینات ۵۷–۵۶-۷ است.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید