روغن به لیمو

0
661

روغن به لیمو از طریق تقطیر بخار ساقه‌ها و برگ‌های گیاه به لیمو بدست می‌آید. نام علمی این گیاه Aloysia citriodora Palau می‌باشد. گیاه به لیمو بومیِ جنوب آمریکا بوده، اما محبوبیت آن بسیار گسترش پیدا کرده و هم‌اکنون در نقاط بسیاری از جهان یافت می‌شود. در این مطلب به بررسی خواص روغن به لیمو می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

روغن به لیمو

خواص روغن به لیمو

 • کاهش سطوح اضطراب
 • سرکوب تب
 • تسکین افسردگی

خواص ضدالتهابی این روغن وقتی آن را به صورت موضعی استفاده می‌کنید، می‌تواند به کاهش درد و ناراحتیِ ناشی از صدمات و مشکلات مفصلی کمک کند. می‌توانید این روغن را به شقیقه مالیده و سردردتان را تسکین دهید. روغن به لیمو همچنین یک عامل ضدمیکروبی و ضدباکتریایی موثر است که مالیدن آن بر روی پوست به محافظت در برابر عفونت‌ها کمک می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که این روغن می‌تواند هضم را بهبود بخشیده و مصرف آن به شکل چای (چند قطره از روغن را به چای اضافه می‌کنید)، ناراحتی تنفسی را تسکین می‌دهد. روغن به لیمو همچنین به رفع علائم بواسیر کمک می‌کند.

طرز تهیه

 1. ۲ تا ۳ فنجان از ساقه‌ها و برگ‌های به لیمو را خشک کنید.
 2. سپس آنها را درون یک شیشه بریزید
 3. نصف شیشه را با روغن زیتون یا روغن هسته انگور پُر کنید.
 4. اجازه دهید این ترکیب برای ۲-۳ هفته بماند.
 5. بعد از ۲-۳ هفته برگ‌ها و ساقه‌ها را خارج کنید.
 6. روغن را به دور از نور مستقیم خورشید و در مکانی خنک نگهداری کنید.

عوارض جانبی

شناخته‌شده‌ترین عوارض جانبی این روغن عبارتند از:

 • افزایش حساسیت به نور
 • حالت تهوع
 • واکنش‌های آلرژیک

زنان باردار و کودکان نباید روغن به لیمو را مصرف کنند (به ویژه به صورت خوراکی)، زیرا این روغن برای رشد کودک خطرناک است. اگر داروهای فشارخون، دیابت یا ضدافسردگی مصرف می‌کنید، مصرف این روغن ممکن است باعث تداخل دارویی شود. بهتر است در این‌باره با پزشک‌تان مشورت کنید.

به طور کلی مهم است که روغن به لیمو را با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف کنید. با توجه به بیماری‌های خاص یا داروهای تجویز‌شده، مصرف این روغن ممکن است مضر باشد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید