روغن بذر کتان

0
580

روغن بذر کتان همانطور که از نامش برمی‌آید از دانه‌های گیاه کتان (نام علمی: linum usitassimum) گرفته می‌شود. محبوبیت این روغن در سراسر جهان به طور گسترده‌ای رو به افزایش است و دلیل این محبوبیت وجود تراکم بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ در روغن بذر کتان است. این اسیدها در ماهی و مرغ هم وجود دارند، اما برای کسانی که گیاه‌خوار هستند، روغن بذر کتان بهترین گزینه است. با گیاه یاب همراه باشید.

روغن بذر کتان

ترکیبات روغن بذر کتان

  • اسیدهای چرب امگا ۳: این اسیدهای چرب غیراشباع هستند و برای قلب بسیار مفید می‌باشند.
  • لیگنان‌ها: لیگنان‌ها حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی هستند. بذر کتان نسبت به سایر گیاهان، ۸۰۰۰ برابر بیشتر آنتی‌اکسیدان دارد.
  • فیبر: فیبر برای حرکات روده‌ای و هضم مفید است. روغن بذر کتان حاوی فیبر محلول و نامحلول می‌باشد.

خواص روغن بذر کتان

در ادامه نگاهی به برخی از خواص بی‌نظیر این روغن گیاهی خواهیم داشت.

پیشگیری از سرطان

مطالعات نشان می‌دهند که دانه‌های کتان برای محافظت از بدن در برابر سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ مفید هستند. بذر کتان حاوی لیگنان‌ها است که از بدن در برابر سرطان‌هایی که به هورمون‌ها حساس هستند، محافظت می‌کنند. لیگنان‌ها همچنین آنزیم‌هایی که در سوخت‌وساز هورمونی نقش دارند را مسدود کرده و از رشد سلول‌های توموری جلوگیری می‌کند.

کاهش کلسترول

از آنجایی که محتوای اسیدهای چرب امگا ۳ در این روغن بالا است، مصرف آن به کاهش کلسترول بد (LDL) و حفظ کلسترول خوب (HDL) در خون کمک می‌کند. فراموش نکنید که مصرف این روغن به تنهایی نمی‌تواند کلسترول را پایین آورد. باید یک رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی را دنبال کنید تا بتوانید قلب و بدنی سالم داشته باشید.

کاهش التهاب

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف منظم روغن بذر کتان التهاب موجود در دیوارۀ روده‌ها را کاهش می‌دهد. روغن کتان یک لمین موثر است و محتوای بالایی از لیزاب را در خود جای داده است.

پیشگیری از آرتریت

اسیدهای چرب امگا ۳ در کاهش سفتی مفاصل که افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی نظیر روماتیسم مفصلی در صبح تجربه می‌کنند، موثر هستند. این اسیدها ممکن است در کاهش ورم و بهبود پوکی استخوان نیز موثر باشند.

سلامت روده

خواص ضد التهابی روغن بذر کتان برای درمان اختلالات التهابی روده نظیر بیماری کرون مفید است. علت ابتلا به بیماری کرون، کمبود امگا ۳ در بدن است. بنابراین، مصرف منظم این روغن می‌تواند باعث درمان این بیماری شود.

سایر خواص روغن بذر کتان

  • سلامت روده
  • پیشگیری از بیماری‌های قلبی – عروقی
  • کمک به کاهش وزن
  • درمان یبوست
  • پیشگیری از سندرم چشم خشک
  • مفید برای مو
منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید