روغن بادام زمینی

0
688

روغن بادام زمینی از رایج‌ترین انواع روغن‌های گیاهی بوده که برای پخت و پز از آن استفاده می شود. این روغن از بادام زمینی گرفته می‌شود و دارای انواع مختلفی است؛ مانند تصفیه شده، تصفیه نشده، سرخ کردنی و مخصوص طبع‌های سرد. انواع مختلف روغن بادام زمینی از نظر ارزش غذایی و مزایا، تنها اندکی با هم تفاوت دارند. افراد معمولا از این روغن برای پخت و پز استفاده می کنند، زیرا بو و طعم لذیذی به غذا می دهد. بخصوص اگر از نوع سرخ کردنی آن استفاده کنید که نسبت به بسیاری از روغن‌های سرخ کردنی دیگر، سالمتر می‌باشد.

روغن بادام زمینی

استفاده از روغن بادام زمینی معمولا در فرهنگ آسیایی مانند مردمان چین و کشور های آسیای شرقی مانند ویتنام، لائوس و کلمبیا رایج تر می باشد. بیشتر فواید روغن بادام زمینی به دلیل انواع اسید های چرب موجود در آن مانند اسید اولئیک، اسید استاریک، اسید پالمیتیک و اسید لینولئیک می باشد. عدم تعادل اسید های چرب در بدن برای سلامتی بسیار مضر است، اما روغن بادام زمینی اسید های چرب متعادلی دارد که از جهات مختلف برای سلامتی بسیار مفید می باشند. بعلاوه این روغن سرشار از ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات عالی است.

کنترل میزان کلسترول

بر خلاف دیگر روغن های گیاهی، روغن بادام زمینی عاری از کلسترول بوده، که یکی از عامل های اصلی و مهم بیماری های قلبی مانند تصلب شرایین است. وقتی با این روغن غذا می پزید، مواد مفید موجود در آن باعث می شود تا کلسترول مضر بدن دفع شود و از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند. بعلاوه نه تنها روغن بادام زمینی عاری از هر گونه کلسترولی بوده، بلکه می تواند سطح کلسترولی که به دلیل استرول های گیاهی از قبل در بدن بوجود آمده اند را نیز کاهش دهد. این فیتوسترول ها معمولا در تلاش برای جذب کلسترول در شکم و روده هستند و می توانند سطح کلسترول را ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش دهند.

افزایش سلامت قلب

روغن بادام زمینی دارای اسید های چرب اشباع نشده ای مانند اسید اولئیک است که میزان کلسترول مفید بدن بنام HDL را در خون افزایش می دهد. این کلسترول مفید باعث می شود تا سطح کلسترول مضر (LDL) در بدن کاهش پیدا کند که در نتیجه خطر بیماری های قلبی را نیز کاهش می دهد.

پیشگیری از سرطان

روغن بادام زمینی سرشار از آنتی اکسیدانِ پلی فنل مانند رسوراترول بوده که این ترکیب، رادیکال های آزاد موجود در بدن که علت تولیدات خطرناک متابولیزم سلولی هستند و باعث بروز بسیاری از بیماری ها مانند سرطان می شوند را از بین می برند. تحقیقات نشان داده اند تغییر عادات و استفاده از روغن های گیاهی با رسوراترول بالا مانند روغن بادام زمینی، به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی آن ها خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می دهد.

کاهش فشار خون

رسوراترول کارایی مهم دیگری نیز در بدن دارد؛ رسوراترول روی هورمون هایی که رگ های خونی را تحث تاثیر قرار می دهند، اثر متقابل دارد. مثل هورمون آنژیوتنسین که رگ ها و شریان ها را منقبض می کند. رسوراترول با خنثی کردن تاثیر چنین هورمون هایی به کاهش فشار خون کمک می کند و باعث می شود تا فشار سیستم رگ های قلب آرام شوند.

روغن بادام زمینی

پیشگیری از اختلالات ادراکی

بیماری آلزایمر یکی از شایع‌ترین و غم انگیزترین بیماری هایی است که وقتی سن افراد بالا می رود آن ها را درگیر می کند. اما رسوراترول که آنتی اکسیدانی چند کاره است، باز هم نشان داده که می تواند بیماری های شناختی مانند آلزایمر و زوال عقل را کاهش داده و یا حتی درمان کند. رادیکال های آزاد مسئول تکفیک مسیر های عصبی در مغز هستند و آنتی اکسیدان هایی مثل رسوراترول می توانند این روند را کاهش داده یا متوقف کنند.

مراقبت از پوست

روغن های گیاهی مانند روغن بادام زمینی سرشار از ویتامین E می باشند که ویتامینی ضروری برای بدن است. این ویتامین از آن جهت اهمیت دارد که باعث ترمیم و سلامت پوست می شود، و آن را از تاثیرات منفی رادیکال های آزاد مانند چین و چروک، لک و دیگر آثار پیری محافظت می کند. ویتامین E موجود در روغن بادام زمینی باعث شادابی و جوان سازی پوست در سنین پیری می شود.

افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

آخرین خاصیت بسیار موثر رسوراترول موجود در روغن بادام زمینی، بهبود سیستم ایمنی بدن می باشد. عفونت های ویروسی و قارچی به این آنتی اکسیدان حساس هستند؛ پس با افزودن روغن بادام زمینی به رژیم غذایی تان می توانید سلامتی تان را تضمین کنید. زیرا این روغن باعث تحریک و تولید سلول های سفید می شود که هر سلول بیگانه ای را از بدن دفع می کند.

احتیاطات لازم

اگرچه تمام اسید های چرب موجود در روغن بادام زمینی مفید هستند، اما تنها به شرطی برعکس عمل نمی کنند که به اعتدال مصرف شوند. به یاد داشته باشید که آن ها هنوز هم از نظر تکنیکی چربی هستند و می توانند باعث افزایش وزن شوند. چاقی مشکلی است که میتواند به بروز بیماری ها و عارضه های دیگر منجر شود؛ پس مراقب باشید و این روغن را به اعتدال مصرف کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید