روغن بابونه

0
888

روغن بابونه از گل‌های گیاه بابونه به دست می‌آید که در بین گیاهان گلدار بسیار محبوب است. به طور کلی دو نوع بابونه وجود دارد؛ بابونه رومی که با نام علمی Anthemis nobilis شناخته شده است و بابونه آلمانی که نام علمی آن Matricaria Chamomilla می‌باشد. با اینکه روغن‌های به دست آمده از هر دو گونه، در برخی از خواص دارویی مشابه‌اند، اما ترکیبات متفاوتی دارند و هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند که قابل توجه است.

روغن بابونه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» روغن بابونه رومی از آلفا پینن، بتاپینن، کامفن، کاریوفیلن، سابینن، میرسن، گاماترپینن، پینوکارون، فارسنول، سینئول، پروپیل آنجلات و بوتیل آنجلات تشکیل شده است. از سوی دیگر روغن بابونه ی آلمانی از آزولن (کامازولن)، آلفابیسابولول، بیسابولول اکسید A و B و بیسابولن اکسید A تشکیل شده است.

 در ادامه به بررسی مزایای روغن بابونه برای سلامتی میپردازیم.

از بین بردن سموم

هر دو نوع روغن، عرق فراوانی ایجاد می کنند. سموم را از بین برده و عوامل عفونتی را کاهش می دهند؛ همچنین در مدتی کوتاه و به طور همزمان حرارت بدن را پایین آورده و در کاهش تب موثر هستند. از این رو به عنوان داروهایی تب بر شناخته می شوند.

پیشگیری از عفونت

هر دو نوع روغن دارای خواص ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیکی می باشند که به عفونت های ناشی از باکتری ها و قارچ ها اجازه ی تکثیر نمی دهند. همچنین عفونت هایی که در حال حاضر وجود دارند را از بین می برند. این روغن ها داروهای مفیدی هستند که انواع کرم های روده ای را نیز از بین می برند. اگر برای درمان مو مصرف شوند، شپش ها و انگل های موجود در پوستِ سر را از بین برده و در مقابل عفونت ها از پوست سر شما محافظت می کنند.

کاهش افسردگی با روغن بابونه

هر دو گونه ی این گیاه در رفع افسردگی بسیار موثر هستند. بابونه، احساس غم، افسردگی، ناامیدی و تنبلی را از میان برده و باعث شادی و هیجان شما می شود. حتی بوی این روغن می تواند برای رفع افسردگی و داشتن خلق و خوی خوب نقش به سزایی داشته باشد.

کاهش عصبانیت

بابونه ی رومی در ایجاد آرامش، رفع ناراحتی، عصبانیت و ناراحتی، به ویژه در کودکان موثر می باشد. در حالی که بابونه ی آلمانی به بزرگسالان در درمان التهاب کمک می کند. بابونه به طور ویژه جهت درمان سیستم گوارشی و ادرار مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو نمونه از گیاه بابونه، فشار خون را کاهش داده و سبب بهبود جریان خون می شوند.

روغن بابونه

بهبود گوارش

گیاه بابونه بر عملکرد صحیح معده تاثیر بسزایی دارد، ترشحات هضم را بالا برده و گوارش را تسهیل می دهد، و به  سلامت کبد و کارکرد صفرا بسیار کمک می کند. بابونه همچنین به عنوان کولاگوگ نیز عمل می کنند. به این معنا که ترشح اسید هیدروکلریک موجود در صفرا و آنزیم های معده را افزایش داده و بدین وسیله قدرت هضم را بالا می برد.

درمان روماتیسم

روغن های بابونه اختلالات سیستم گردش خون را درمان کرده و اسید اوریک خون را سم زدائی می کنند.  بدین ترتیب به درمان بیماری هایی مانند روماتیسم، ورم مفاصل ناشی از جریان خون نامناسب و تجمع اسید اوریک کمک می کنند. این روغن ها می توانند به عنوان داروی ضد التهاب و درمان کننده ی ورم نیز استفاده شوند.

محافظ پوست

این روغن ها به دلیل کاربرد های آرایشی در جهان محبوبیت زیادی دارند. زیرا زخم ها،  لکه های پوستی و جوش ها را نیز برطرف می کنند و به عنوان التیام بخش،  مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، زخم ها، بریدگی ها و کبودی های ناشی از عفونت را بهبود می بخشند. بنابراین می توانیم بگوییم که درمان کننده ی زخم نیز هستند.

تسکین درد

عصاره های بابونه دارای خواص ضد درد بوده که در کاهش درد عضلات و مفاصل، نقش موثری را ایفا می کنند. همچنین برای کاهش سردرد های شدید، سینوس ها، دندان درد و آسیب های استخوانی بسیار مفید می باشند. بابونه در کاهش درد شدید عصبی که به دلیل انقباض رگ های خونی رخ می دهند و در نتیجه ی آن، عصب نهم جمجمه، احاطه می شود، بسیار موثر است. بابونه در پایین آوردن فشار نیز نقش به سزایی ایفا می کند.

از بین برندۀ گازهای اضافه

این گونه عصاره ها در خروج گاز از روده و معده بسیار مفید می باشند. همچنین از تشکیل گاز اضافی جلوگیری می کنند، باعث آرامش بدن شده و فشار خون را پایین می آورند. آنچه اهمیت دارد این است که این روغن باعث رفع خطرات جدی ناشی از گازهای اضافی مانند، تجمع هوا در نای می شوند که حتی ممکن است مرگبار باشد.

نکتۀ آخر: هیچ خطر خاصی برای استفاده از روغن های بابونه که مورد بحث قرار گرفتند، وجود ندارد. اما اگر شخص، به این گیاه و انواع دیگر آن، حساسیت داشته باشد، باید از مصرف آن اجتناب نماید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید