روغن بابا آدم

0
878

روغن بابا آدم یکی از مفیدترین و سالم‌ترین داروهای شفابخش است که قرن‌هاست مردم از آن استفاده می‌کنند. با این حال پیش از این که هر داروی گیاهی را مصرف کنید، باید از محتویات، فواید، مضرات و عوارض جانبی آن آگاهی کامل داشته باشید.

روغن بابا آدم

روغن گیاه بابا آدم چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» روغن گیاه بابا آدم، نوعی روغن بسیار مقوی است که از ریشه و برگ گیاه بابا آدم گرفته می شود. این روغن پس از استخراج از گیاه، برای موارد درمانی بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که هر قسمت از گیاه بابا آدم دارای خواص ویژه ای است، روغن آن نیز فواید بسیاری دارد و در محصولات آرایشی از آن بسیار استفاده می شود.

این روغن سرشار از تانین، فلاوُنوئید، فیتوسترول، فیبر و ویتامین A، ویتامین B، ویتامین E، آهن، روی، منیزیم، پتاسیم و چربی های مفید است. با این که ریشه ی گیاه بابا آدم را می توان مانند غذا مصرف کرد، اما روغن آن فقط به صورت موضعی استفاده می شود و مصرف خوراکی ندارد. با این حال چند روش درمانی مبنی بر خوردن اندکی از روغن گیاه بابا آدم وجود دارد که باید بسیار محتاطانه و طبق راهنمایی های افراد متخصص در این زمینه، انجام شود.

فواید روغن بابا آدم

از  بهترین و مهم ترین فواید این روغن می توان به خواص آن برای پوست، مو، بهبود سریع زخم و جراحت، کاهش التهاب، پیشگیری از برخی سرطان ها، کاهش وزن و غیره اشاره کرد.

مراقبت از پوست

یکی از مهم ترین استفاده های روغن گیاه بابا آدم، به دلیل وجود چربی های مفید، ویتامین E و انواع آنتی اکسیدان ها در این روغن می باشد. استفاده ی موضعی این روغن بر روی پوست باعث لایه برداری، کاهش چین و چروک و جلوگیری از پیری پوست می شود.

مراقبت از مو

موهای خود را با این روغن ماساژ دهید تا هم درخشان و براق شوند و هم التهابات پوست کف سر را بهبود بخشید و فولیکول های مو را افزایش دهد.

کاهش التهاب

اگر این روغن را به زخم های حاد، ورم های مفاصل، و ماهیچه های دردناک تان بمالید، به سرعت التهاب تان را کاهش و درد را آرام می کند.

پیشگیری از سرطان

این روغن با استرول، فلاونوئید، تانین و آنتی اکسیدانی که دارد بهترین ماده برای جلوگیری از سرطان پوست و بسیاری از سرطان های دیگر می باشد.

تسریع بهبود زخم و جراحت

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که روغن گیاه بابا آدم، با مواد معدنی و آنتی اکسیدانی که دارد نه تنها باعث بهبود سریع زخم و جراحت می شود، بلکه هنگام بهبود زخم، از ایجاد عفونت نیز جلوگیری می کند.

بهبود مشکلات تنفسی

مقداری از روغن بابا آدم را در دستگاه پخش کننده یا دیگر وسایل آروماتراپی (عطر درمانی) بریزید و از خواص ضد التهابی و آرامش بخش طبیعی این روغن بهره‌مند شوید. روغن بابا آدم می تواند خلط و درد گلو را نیز بهبود ببخشد و فشار سینوس ها را کاهش دهد.

روغن بابا آدم

موارد استفادۀ روغن بابا آدم

موارد استفاده ی این روغن شامل شست و شوی مو، لایه برداری، ضماد درد و استفاده در داروهای گیاهی و یا محصولات آرایشی است. بسیاری از این دارو های استعمالی را می توان در خانه درست کرد و یا از عطاری ها خریداری کرد. همانطور که پیش از این گفتیم، دیگر قسمت های گیاه بابا آدم به روش های مختلفی استفاده می شوند، اما باید با احتیاط مصرف شوند.

عوارض جانبی روغن بابا آدم

با این که این روغن فواید بسیاری دارد، اما اگر به درستی از آن استفاده نشود و یا بیش از حد مصرف شود، ممکن است عوارض جانبی مانند بالا و پایین رفتن قند خون، حساسیت پوستی و بروز مشکلات جدی در زنان باردار داشته باشد. برخی افراد به این روغن حساسیت دارند و با اولین استعمال، با قرمزی، سوزش و ورم پوست مواجه می شوند. بعلاوه در موارد نادری، اگر فردی این روغن را به صورت خوراکی مصرف کند، باعث بالا و پایین شدن قند خونش می شود که برای بیماران دیابتی بسیار خطرناک است. زنان باردار به دلیل تاثیرات بسیار بدی که این روغن بر روی جنین آن ها می گذارد باید از مصرف آن اجتناب کنند.

چگونه می توان روغن بابا آدم را تهیه کرد؟

اگر بخواهید این روغن را در خانه تهیه کنید، باید صبور باشید. همچنین به روغن زیتون و اندکی ریشه ی گیاه بابا آدم نیاز دارید.

قدم اول – بعد از ۱ الی ۲ روز پس از چیدن ریشه ی گیاه بابا آدم، آن را به تکه های کوچک خرد کنید.

قدم دوم – ریشه ها را در یک ظرف در باز و در هوای آزاد گذاشته و آن را پر از روغن زیتون کنید.

قدم سوم – ظرف را به مدت ۴ الی ۶ هفته در یک اتاق تاریک و خنک گذاشته، و هر هفته در ظرف را باز کنید تا گازهای ناشی از حباب های آن آزاد شوند.

قدم چهارم – سپس روغن را صاف کنید تا تکه های ریشه ها جدا شوند، سپس روغن صاف و شفاف را در بطری بریزید و در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید