روغن آفتابگردان

0
604

اگر چه بسیاری از مردم با گل‌های آفتابگردان آشنا هستند، اما اغلب آنها به آفتابگردان به‌عنوان یک منبع روغن گیاهی بسیار سالم که می‌تواند جایگزین بعضی از روغن‌های پخت‌و‌پز موجود در بازار شود، فکر نمی‌کنند. روغن آفتابگردان همچنین در برخی از لوازم آرایشی نیز استفاده می‌شود. این روغن غیر فرار است که می‌تواند به راحتی از گل‌های آفتابگردان استخراج شود. تولیدکنندگان اصلی روغن آفتابگردان در جهان، روسیه، اوکراین و آرژانتین هستند، و در تهیه غذاهای مختلف در سراسر جهان از این روغن استفاده می‌شود.

روغن آفتابگردان

یکی از دلایل اصلی محبوبیت رو به رشد روغن آفتابگردان، میزان اسید چرب اشباع آن است که شامل اسید پالمیتیک، اسید استئاریک، اسید اولئیک و اسید لینولئیک می شود. ترکیبی از اسیدهای چرب در بدن برای حفظ عناصر مختلف سلامت انسان بسیار مهم هستند و روغن آفتابگردان می تواند این تعادل را حفظ کند.

در ادامه با مزایای سلامتی روغن آفتابگردان آشنا میشویم.

سطوح پایین کلسترول

تعادل اسیدهای چرب موجود در روغن آفتابگردان، از جمله مقدار قابل توجهی از اسید لینولئیک (اسید چرب امگا ۶) بسیار خوب است. اگر چه اسیدهای چرب امگا ۶ را معمولا کلسترول “بد” در نظر می گیرند، اما وجود آن ها نیز برای بدن ضروری است. پیدا کردن تعادل سالم کلسترول خوب (امگا ۳) و کلسترول بد بسیار مهم است.

«پای ورزشکاران» را درمان می‌کند

تحقیقات نشان می دهد که روغن آفتابگردان نیز یک درمان موثر برای درمان (Tinea pedis) است. پای ورزشکاران نام یک عفونت قارچی است که بین انگشتان پا شروع می شود. کاربرد موضعی روغن آفتابگردان به سرعت در درمان آن موثر است.

تقویت سلامت قلب

روغن آفتابگردان خطر ابتلا به بیماری آترواسکلروز را کاهش می دهد که باعث شل شدن عروق، افزایش فشار خون و افزایش شانس ابتلا به حمله ی قلبی یا سکته می شود. روغن آفتابگردان، انتخاب خوبی برای کسانی است که می خواهند سلامت قلب خود را حفظ کنند.

سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد

روغن آفتابگردان غنی از ویتامین E است که به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند. این مورد به طور مستقیم به جلوگیری از بیماری های قلبی و تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند.

مراقبت از پوست

روغن آفتابگردان غنی از ویتامین E بوده که به طور خاص به بهبود سلامت پوست و بازسازی سلول ها کمک می کند. این بدان معنی است که پوست شما بهتر در مقابل خسارات ناشی از خورشید و همچنین تخریب طبیعی سالم که در هنگام ایجاد رادیکال های آزاد موجود در بدن رخ می دهد محافظت می شود. آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین E رادیکال های آزاد را خنثی می کنند، آن ها را از بین می برند یا از آسیب رسیدن به سلول های سالم جلوگیری می کنند.

تقویت انرژی

مقدار اسید چرب در روغن آفتابگردان با سطح انرژی در بدن مرتبط است. چربی های اشباع شده می توانند باعث احساس تنبلی در شما شوند، در حالی که چربی های غیر اشباع، که روغن های آفتابگردان سرشار از آن هستند، می توانند انرژی شما را حفظ کنند.

جلوگیری از سرطان

همانطور که در بالا ذکر شد، روغن آفتابگردان غنی از آنتی اکسیدان ها و موادی است که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند. ویتامین E، که دارای گروهی از ترکیبات شناخته شده به عنوان توکوفرول است، یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رادیکال های آزاد را قبل از اینکه سلول های سالم را به سلول های سرطانی تبدیل کنند ،حذف کند.

جلوگیری از عفونت‌ها

روغن آفتابگردان برای نوزادان بسیار توصیه می شود زیرا می تواند آن ها را از عفونت ها محافظت کند، به خصوص وقتی که آن ها نوزاد بوده و به شدت به عفونت حساس هستند. روغن آفتاب گردان همان مزیت را برای بزرگسالانی که از روغن نیز استفاده می کنند گسترش می دهد، اگر چه اثرات آن به طور چشمگیری بر روی آن ها مشخص نخواهد بود.

احتیاط

اگر چه اسید های چرب در روغن آفتابگردان در رژیم غذایی ما مهم و ضروری هستند، روغن آفتابگردان حاوی مقدار زیادی امگا ۶ بالاتر از سایر روغن های گیاهی می باشد.به همین دلیل نگرانی هایی در باره ی این موضوع وجود دارد، به خصوص برای افرادی که در حال حاضر با چاقی و یا کلسترول مشکل دارند. اگر روغن آفتابگردان بیش از حد مصرف شود، بدون قصد افزایش میزان مصرف امگا ۳ شما، می تواند منجر به عدم تعادل اسید های چرب در بدن شده  که بسیارخطرناک است. تا زمانی که شما بر چگونگی پاسخ بدن و احساسات خودتان نظارت دارید، روغن آفتابگردان می تواند در کنار رژیم غذایی شما ، مفید واقع شود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید