روش های کنترل اسید اوریک

0
691

پورین ترکیبی است که در سلول‌های بدن و غذاها وجود دارد. وقتی این ترکیب تجزیه می‌شود، یکی از محصولات جانبی آن اسید اوریک است. برای اغلب مردم، اسید اوریک مفید است، زیرا همانند یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و سلامت رگ‌های خونی را حفظ می‌کند. سطوح سالم اسید اوریک توسط کلیه‌ها در فرآیند گوارشی مدیریت می‌شوند. متاسفانه، وقتی کلیه‌ها برای انجام این امر تقلا می‌کنند، می‌تواند به معنای وجود اسید اوریک اضافه در بدن باشد که توسط خون گردش دارد و ممکن است به مشکلات پزشکی دردناکی نظیر نقرس منجر شود. در ادامه به روش‌های کنترل اسید اوریک می‌پردازیم.

کنترل اسید اوریک

کنترل اسید اوریک

افزایش سطوح اسید اوریک می‌تواند نشانه‌ای از سایر مشکلات سلامتی نظیر مقاومت به انسولین، فشار خون بالا و چاقی باشد. تغییرات در سبک زندگی برای درمان و پیشگیری از اختلالات مرتبط با اسید اوریک اضافه، ضروری هستند. در ادامه نگاهی داریم به روش‌های کنترل اسید اوریک :

رژیم غذایی

  • افزایش پتاسیم در رژیم غذایی: پتاسیم حاوی سیترات است که توانایی خنثی کردن اسید اوریک و جلوگیری از تشکیل کریستال‌ها را دارد. این کریستال‌ها در اطراف مفاصل جمع شده و می‌توانند باعث بروز درد شوند. موز یکی از بهترین منابع غذایی پتاسیم است، اما بدلیل داشتن قند، باید آن را به طور متعادل مصرف کنید. آووکادو، خرما، پرتقال و طالبی نیز مقادیر خوبی از پتاسیم را دارا هستند و می‌توانند برای تامین نیازهای بدن مفید باشند.
  • افزایش مصرف آب: برای کنترل اسید اوریک چه کنیم؟ آب بیشتری بنوشید. آب برای حفظ عملکرد مطلوب کلیه‌ها ضروری است. آب به پاکسازی دستگاه گوارش کمک کرده و مقدار اسید اوریک را کاهش می‌دهد. آب همچنین به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند. کسانی که از افزایش اسید اوریک رنج می‌برند، باید روزانه 10 تا 12 لیوان آب تصفیه شده بنوشند.
  • مصرف غذاهای سرشار از کوئرستین: کوئرستین نوعی آنتی‌اکسیدان است که التهاب ناشی از سطوح بالای اسید اوریک را کاهش می‌دهد. به افرادی که از درد نقرس یا سایر مشکلات ناشی از اسید اوریک بالا رنج می‌برند، توصیه می‌شود که غذاهای سرشار از کوئرستین را مصرف کنند. سیب، چای سیاه و سبز، پیاز، سیر، کلم، بروکلی و سبزیجات برگدار از منابع خوب این آنتی‌اکسیدان هستند.

پرهیز از برخی مواد غذایی

  • غذاهای سرشار از پورین: پورین در بدن باعث تولید اسید اوریک می‌شود. اگر اسید اوریک‌تان بالا است، شاید مشکل‌تان مصرف زیاد غذاهای حاوی پورین باشد. اصلی‌ترین منابع پورین عبارتند از گوشت‌های قرمز نظیر گوشت گاو، گوساله، گوزن و گوشت اندام‌های داخلی نظیر زبان و جگر. برخی از سبزیجات نیز سرشار از پورین هستند، نظیر قارچ، نخود، مارچوبه، گل کلم و اسفناج.
  • الکل: نوشیدن الکل با کمبود آب بدن در ارتباط است که می‌تواند دفع اسید اوریک را برای بدن دشوار کند. نوشیدنی‌های الکلی نیز حاوی پورین هستند که باعث می‌شوند تا بدن اسید اوریک بیشتری تولید کند.
  • فروکتوز مصنوعی
  • مصرف زیاد سدیم (نمک)
  • غذاهای سرخ‌شده
  • کربوهیدرات‌های تصفیه شده

مصرف دارو

اگر اسید اوریک اضافه برایتان مشکلساز شده، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا آزمایشات لازم را انجام دهید. برخی از داروها می‌توانند تولید اسید اوریک را مسدود کنند. این داروها عبارتند از Ulocic, Zyloprim, Lopurin  و Aloprim. عوارض جانبی داروهای درمان اسید اوریک عبارتند از سنگ کلیه، معده درد، راش و حالت تهوع.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید