روش های پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان

0
609

ممکن است وقتی برای چک کردن دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه می‌کنید شوکه شوید. چگونه چنین حفره‌ای در دندان‌تان به وجود آمده است؟ چرا باید دندان‌تان را روکش کنید؟ و آیا بجز عصب کشی گزینه دیگری وجود دارد؟ شما می‌توانید با مطالعۀ این مطلب از به وجود آمدن حفره‌های دندان در آینده جلوگیری کرده و حتی با این روش‌های خانگی به درمان پوسیدگی دندان بپردازید.

درمان پوسیدگی دندان

عصاره چای سبز

ممکن است در حال حاضر یکی از طرفداران چای سبز باشید ولی آیا می دانستید که عصاره ی چای سبز می تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش باکتری های قارچی در دهان شما شود؟ اگر که تا به حال از چای سبز استفاده نکرده اید، حالا می توانید آن را به رژیم مراقبت از دهان خود اضافه کنید.

واترپیک

دندان پزشکان سالهاست که بر استفاده از نخ دندان اصرار می کنند. شکی نیست که استفاده از نخ دندان به جلوگیری از پوسیدگی دندان با پاک کردن غذای بین شکاف آن ها کمک می کند. وقتی که غذا لای دندان گیر می کند، دور آن باکتری جمع شده و با تولید اسید باعث پوسیدگی دندان می شود. ولی فقط نخ دندان کارساز نیست، از واترپیک نیز استفاده کنید. واترپیک یک برند مربوط به ابزار شستشوی دندان است که نقش آن در جلوگیری از کاهش بیماری های دهانی ثابت شده است. این بدین معنا نیست که واترپیک را جایگزین نخ کنید، نه، بلکه از آن به عنوان روشی مکمل استفاده کنید. این ابزار یک جریان آب قدرتمند را وارد دهان میکند که باقی ماندۀ غذاها را پاک کرده و باکتری ها را از بین می برد.

پودر دندان

به لطف یک مرد تبلیغاتی باهوش در دهه ی ۱۹۵۰، شما می توانید از فوم خمیر دندان استفاده کنید. ولی قدرت خمیر دندان نسبت به پودر دندان ناچیز است. پودر دندان در برداشتن پلاک از دندان بسیار قویتر از خمیر دندان عمل می کند. به علاوه، بیشتر مواد لازم برای پودر دندان از مواد تشکیل دهنده ی ارگانیک و طبیعی ساخته شده است. و اگر از انجام پروژه های DIY (درست کردن چیزی در خانه) لذت می برید، ساخت پودر دندان کار آسانی است.

ویتامین‌های محلول در چربی

همۀ ما می دانیم کلسیم برای استخوان هایمان خوب است. ولی کلسیم بدون مقدار مناسب ویتامین D (ویتامین محلول در چربی، همراه با A، E و K) یعنی هیچ. ویتامین K نقش مهمی در حفظ سلامت دندان ها و استخوان های شما با جلوگیری از کم خونی دارد. ویتامین A به غشای مخاطی شما کمک می کند تا سالم بماند و این کار با ایجاد یک محیط مرطوب، که در آن بزاق بتواند پس از جویده شدن مواد غذایی دندان های شما را التیام ببخشد و دوباره آن ها را بازسازی کند، صورت می گیرد. اینها مهمترین ویتامین های محلول در چربی هستند و عمدتا در محصولات حیوانی یافت می شوند، در غیر این صورت باید آنها را برای مطمئن شدن از دوز مناسب اضافه کنید.

درمان پوسیدگی دندان

کاهش مصرف یا حذف برخی از مواد غذایی

شما می دانید که اولین ماده ی موجود در لیست کدام است: شکر. اما شکر تنها مقصر نیست. به میزان قهوه یا غذاهای فرآوری شده ای که در یک روز مصرف می کنید، فکر کنید. شما احتمالا از مواد غذایی که مینای دندان را از بین می برند و شما به طور ناخودآگاه روزانه از آنها مصرف می کنید، بی خبرید. اگر در مورد پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان جدی هستید، پس غذاها و نوشیدنی هایی که اسید تولید می کنند را هرچه سریعتر از برنامه ی غذایی خود حذف کنید.

عصاره سیر

استرپتوکوک موتانس یک ساس کثیف است که باعث ایجاد بروز مشکلات در دهان و حفره در دندان می شود. خوشبختانه تحقیقات نشان می دهند که عصاره ی سیر میتواند به عنوان یک روش طبیعی برای جلوگیری از رشد این ساس و پوسیدگی دندان ها مفید باشد. ممکن است در طول روز از نفس تان که بوی سیر می دهد آزرده شوید، ولی حداقل می دانید که برای حفظ سلامت دهان تان کار صحیحی انجام داده اید.

بعد از غذا، دهان خود را بشویید

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری و درمان پوسیدگی دندان این است که دهان خود را پس از خوردن غذا به طور کامل پاک کنید. اغلب اوقات شما همراه غذا از یک نوشیدنی برای شستن باقی مانده ی غذا استفاده می کنید ولی اگر آن نوشیدنی آب نیست، پس نه تنها مفید نیست بلکه باعث آسیب نیز می شود. یک جرعه آب را در دهان خود با فشار بچرخانید تا باقی مانده ی غذا را جمع کند و از ایجاد ساس و تولید اسید توسط باکتری ها جلوگیری کند.

اما هرکاری که انجام می دهید، دندان های خود را بلافاصله پس از غذا خوردن مسواک نزنید. حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید. این بازه ی زمانی بعد از خوردن غذا، زمانی است که مینای دندان شما نرمتر است و بیشتر در معرض خطر فرسایش ناشی از مسواک قرار دارد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید