روش های طبیعی درمان یبوست

0
249

درمان یبوست

یبوست ( به انگلیسی Constipation ) عارضه ای مرتبط با دستگاه گوارش است که منجر به سفت شدن مواد دفعی در روده ی بزرگ میگردد که این موضوع دفع این مواد را با درد و مشکل مواجه میکند. در اغلب موارد بروز این عارضه مربوط به رژیم غذایی نادرست است و برای درمان یبوست باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید.

درمان یبوست

درمان یبوست با میوه

گلابی

افرادی که از یبوست رنج می کشند، با گلابی می توانند خود را درمان کنند.برای درمان یبوست بعد از شام یا در هنگام صبحانه، یک عدد متوسط گلابی میل کنید.

انگور

ثابت شده درمان با انگور برای رفع یبوست بسیار مهم می باشد. انگور می تواند باعث آرامش معده و روده شود. توصیه شده برای درمان یبوست، فرد روزانه باید ۳۵۰ گرم انگور مصرف کند. هنگامی که انگور تازه در دسترس نباشد، می توان از کشمش و یا کشمش خیس شده در آب استفاده کرد. کشمش را باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت در آب بگذارید. هر روز از این انگور و یا کشمش به مقداری که گفته شد، مصرف نمایید تا یبوست از بین برود.

پرتقال

۱ تا ۲ عدد پرتقال را قبل از خواب و  ۱ تا ۲ عدد پرتقال را بعد از خواب و یا در حین خوردن صبحانه میل کنید.

انجیر یا انبه

انجیر تازه یا خشک شده دارای اثر تسکین دهنده یبوست می باشد. قبل از خواب، ۴ تا ۵ عدد انجیر خشک را در آب خیس کنید و فردا صبح میل کنید. خوردن نصف انبه در صبحانه برای درمان یبوست بسیار مفید است.

اسفناج

اسفناج تازه دارای موادی است که برای تمیز کردن، بازسازی و احیاء روده ودرمان یبوست مفید می باشد. ۱۰۰ میلی لیتر آب اسفناج مخلوط شده با همان مقدار آب را ۲ بار در روز بنوشید.

نارگیل

مصرف نارگیل در پیشگیری و درمان یبوست موثر است.نارگیل حاوی فیبر قابل توجهی بوده به طوری که در هر ۱۰۰ گرم از این میوه، ۹ گرم فیبر خوراکی وجود دارد بنابراین مصرف آن در پیشگیری از یبوست و یا درمان آن بسیار موثر است.

درمان یبوست

توصیه‌های تغذیه‌ای برای کاهش و درمان یبوست :

-روزانه۱۰-۸ لیوان مایعات مصرف کنید مثلاً هریک ساعت یکبار ۱ لیوان آب بخورید.

-آلو یا آب آلوی گرم ملین است. سایر میوه‌های ملین شامل:انجیر،انگور، هندوانه، توت فرنگی، گلابی، زردآلو، زیتون، هلو، آب سیب، کیوی و … .

-به، سیب و موز نخورید.

-رژیم غذایی شما باید پرهیز باشد، برای این منظور نان و غلات سبوسدار و حبوبات و میوه و سبزی مصرف کنید. می‌توانید روزانه ۱قاشق مرباخوری سبوس برنج همراه باآب بخورید .(رژیم پرفیبردربیمارانی که پوست آنها به علت اختلالات نورولوژیک می‌باشد نمی‌تواند موثر باشد)

-روزانه حداقل ۵واحد میوه و سبزی تازه مصرف کنید.

-پسیلیوم (اسفرزه) یک ملین حجم دهنده مدفوع است که آب موجود در روده را جذب کرده و سبب افزایش حجم مدفوع و دفع آن می‌شود. باید همراه با مقادیر زیادی آب یا مایعات خورده شود (به ازای هر قاشق چایخوری ۲۴۰سی سی یا۱لیوان مایعات بخورید).

-روغن کرچک به دفع کمک می‌کند ولی استفاده آن در بلند مدت سبب کاهش جذب کلسیم و ویتامین‌های محلول در چربی مثل A,D،E,K می‌شود.

-سنا، دانه کتان، شنبلیله، ریواس برای یبوست توصیه می‌شود (سنا بیشتر از ۲ بار در هفته توصیه نمی‌شود.)

-نعناع و چای بابونه سبب کاهش علایم یبوست می‌شود.

-چای زیاد پر رنگ نخورید.

-در مدتی که یبوست دارید ماست نخورید و به جای آن شیر بخورید.

-مرزه و دارچین استفاده نکنید.

-بیشتر غذاهایی که با نان سبوسدار خورده می‌شود مصرف کنید و کمتر برنج بخورید.

-از استرس و اضطراب خود بکاهید.

-حتماً فعالیت بدنی داشته باشید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

-برقراری نظم برای دفع داشته باشید وبه محض احساس دفع اجابت مزاج انجام گیرد.

پیشگیری از یبوست

بهترین راه برای مدیریت یبوست، پیشگیری از آن بوده که معمولا از درمان آن راحت تر است. مصرف میزان مناسبی مایعات، ورزش کافی در طول هفته و رژیم غذایی پرفیبر، عدم احتباس مدفوع(مدفوع کردن هنگامی که احساس داشتن مدفوع کردید و بتعویق نیانداختن آن) از بهترین راهها برای پیشگیری از ابتلا به یبوست می باشند.


گردآوری و ویرایش توسط گیاه یاب

منابع:

wikipedia.org , beytoote.com

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید