روش های صحیح ارتباط با دیگران

0
841

اگر در حین صحبت با مخاطبتان به هر دلیلی عصبانی شدید، خشم خود را مدیریت کنید. به عنوان مثال نفسی عمیق بکشید و یا مؤدبانه عذرخواهی و محل را به سرعت ترک کنید. روش های صحیح ارتباط با دیگران را در این مطلب به آن می پردازیم. با گیاه یاب همراه شوید.

روش های صحیح ارتباط با دیگران

اگر می‌خواهید زندگی شاد و خوبی داشته‌ باشید، لازم است که با اطرافیان و خصوصا با خانواده و دوستانتان روابط مثبتی برقرارسازید. همواره به خاطرداشته باشید که اگر روی رفتار خود کارکنید، اگر توانایی‌های ارتباطی خود را تقویت نمایید و نیز اگر برخوردی محبت‌آمیز داشته باشید، بدون شک این قدرت را خواهید داشت تا با هر کسی و با هر قشری، ارتباط برقرار سازید.

روش های صحیح ارتباط با دیگران

از مخاطبتان سوالاتی بپرسید

وقتی شما از مخاطبتان سوالاتی می‌پرسید، درحقیقت وی را تشویق می‌کنید که از خودش حرف بزند و این احساس را داشته باشد که مورد توجه شما واقع شده است. اگر هیچ ایده‌ای برای باز کردن سر صحبت به ذهنتان نرسید، روی سؤالات کلی تمرکز کنید: مثلا حال خانواده یا دوستانش را از او بپرسید، درخصوص کارش سوال کنید…

شنونده خوبی باشید

وقتی مخاطبتان صحبت می‌کند، به حرف‌های او به خوبی و با دقت گوش دهید. این رفتار شما نشان دهنده درک بالا و نیز همذات پنداری شما با مخاطبتان است. اگر می‌خواهید با عقاید و باورهای این فرد آشنا شوید، نباید مدام به جواب‌های خود فکر کنید بلکه لازم است که روی موضوع اصلی حرف‌های وی تمرکز نمایید، بنابراین وقتی با کسی مشغول صحبت هستید، تمام سعی خود را بکنید تا با تمام وجود به سخنانش گوش دهید. به عنوان مثال در تأیید سخنانش،‌ سر خود را تکان دهید و یا مستقیم در چشمانش نگاه کنید.

شنونده‌ای باهوش و مهربان باشید

حتی اگر با حرف‌های طرف مقابلتان موافق نیستید، سعی کنید تا نکته اصلی سخنان او را پیدا کنید. با او همدل باشید و او را درک کنید. اگر با او اختلاف نظر دارید، به جای این‌که سرش داد بزنید و یا بی‌ادبی کنید، به آرامی در این خصوص با او صحبت نمایید.

مخاطبتان را تحسین کنید

تقریبا همه افراد دوست دارند که به خاطر مؤفقیت‌هایی که در زندگی به دست می‌آورند، مورد تشویق و تحسین اطرافیانشان قرار بگیرند، بنابراین اگر به هر دلیلی دیده نشوند، احساس خوشایندی نخواهند داشت.
پیشنهاد ما به شما این است که جوانب مثبت زندگی اطرافیان خود را به دقت رصدکنید و آن‌ها را به خاطر داشتن چنین نقاط قوتی در زندگی، تحسین نمایید. مثلا حتی می‌توانید روز تولد یا ازدواج آن‌ها را به خاطر بسپارید و در روز موردنظر برای شادکردن آن‌ها سنگ تمام بگذارید. یادتان باشد که موضوع را خیلی پیچیده نکنید! مثلا می‌توانید با گفتن جمله‌ای ساده از او تعریف کنید: ” امروز با این لباس چقدر زیبا شده ای!” و یا ” چقدر خوب از پس این مشکل برآمدی، آفرین!”…

به شوهرتان کمک کنید

اگر مخاطب شما، شوهرتان است و قصد دارید تا محبت و توجه خود را به او نشان دهید و ارتباط بهتری با او برقرارسازید، می‌توانید مثلا صبحانه اش را آماده کنید تا سرحال و قبراق روانه محل کارش شود یا مثلا در انجام بعضی از کارها به او کمک کنید و یا حتی گاهی اوقات برای او هدیه‌ای بخرید و او را مورد تحسین و تشویق قراردهید. یادتان باشد که هدیه، هرچند کوچک، در زندگی زناشویی معجزه می‌کند چون روابط شما را مستحکم می‌سازد. بنابراین به چیزهای مورد علاقه شوهرتان فکرکنید و تا جایی که می‌توانید همراه و کمک حال او باشید نه باری بر دوشش!

با خانم خود به رستوران بروید

اگر مخاطب شما خانم‌تان است و قصد دارید علاقه و محبتتان را به او ثابت کنید، زمان بیشتری را با وی بگذرانید. همواره این اصل را به خاطر داشته باشید که اگر یکدیگر را کم ببینید و یا اگر با هم بحث و گفتگو نکنید، زندگی زناشویی پایداری نخواهیدداشت. به قول معروف دعوا نمک زندگی‌ است و برای حفظ آن امری لازم! بنابراین برای هم وقت بگذارید. با هم به رستوران بروید، با هم شام بخورید، با هم از دیدن یک منظره لذت ببرید، گاهی اوقات با هم به خرید بروید و یا حتی با هم به موسیقی دلخواهتان گوش بدهید.

خشم خود را مدیریت کنید

اگر در حین صحبت با مخاطبتان به هر دلیلی عصبانی شدید، خشم خود را مدیریت کنید. به عنوان مثال نفسی عمیق بکشید و یا مودبانه عذرخواهی و محل را به سرعت ترک کنید.

گاهی تفریحات را از زندگی خود حذف کنید

گاهی اوقات برای ساختن رابطه‌ای عمیق با فردی دیگر، لازم است که بعضی از تفریحات را از زندگی خود حذف کنید. به عنوان مثال شبکه‌های اجتمالی، بازی‌های اینترنتی و… همانند سدی میان شما و طرف مقابلتان هستند. اگر احساس می‌کنید که به دلیل بی‌توجهی یکی از شما دو تا و یا هر دو شما، دیگر مثل سابق باهم بحث و گفتگو نمی‌کنید، لازم است تا دور رایانه یا موبایل خط قرمز بکشید و همواره به خاطر داشته باشید که برای ایجاد یک رابطه خوب، لازم است تا برای یکدیگر ارزش قائل شوید و به هم احترام بگذارید.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید