روش های رفع حالت تهوع

0
436

حالت تهوع حسی بد و ناخوشایند است که در شکم خود احساس می کنید و می خواهید همه چیز را بالا بیاورید. دلیل آن می تواند ورود یک ویروس به بدن، مسئلۀ گوارشی، بارداری یا استشمام یک بوی تهوع آور باشد. اکثر اوقات دلیل حالت تهوع مشخص نیست، اما به هر دلیل که باشد وقتی حالت تهوع دارید هرکاری می کنید تا آن را برطرف کنید. در ادامه لیستی از روش های رفع حالت تهوع را آورده‌ایم.

روش های رفع حالت تهوع

به شکمتان فشار نیاورید

اگر مادرتان همیشه می گوید که بعد از غذا نخوابید، حتما دلیلی دارد، به توصیه های او گوش دهید. وقتی دراز می کشید، اسید معده به سمت بالا می آید و احساس تهوع و ناراحتی می کنید. بخصوص اگر رفلاکس معده یا GERD دارید. فشار به شکم هم باعث بدتر شدن حالت تهوع می شود. زیرا بطور کلی وقتی به قسمتی از بدن فشار وارد می شود احساس درد و ناراحتی می کنید.

پنجره را باز کنید و جلوی باد بایستید

به همین دلیل است که گاهی افرادی را میبینید که به دلیل تهوع براثر حرکت ماشین، خود را از پنجرۀ ماشین آویزان کرده و هوا را استشمام می کنند. اگرچه هنوز علتش مشخص نیست اما هوای تازه یکی از روش های رفع حالت تهوع است. حتی با دور کردن بوهای بد، باعث می شود استفراغ را فراموش کنید و به موضوع دیگری فکر کنید. پس با اولین علائم استفراغ پنجره را باز کنید یا روبروی پنکه بایستید؛ بخصوص اگر گرم مزاج هستید.

از یک دستمال خیس استفاده کنید

گذاشتن یک دستمال خیس پشت گردنتان باعث آرامش و رفع حالت تهوع می شود؛ و اگر به دلیل حالت تهوع فشار بدنتان بالا رفته  با این کار فشار تان را پایین بیاورید.

تمرکز کنید و نفس عمیق بکشید

مدیتیشن (ورزش تمرکز) تمرینی برای آرامش و تمرکز اعصاب است و یکی از روش های رفع حالت تهوع میباشد. این تکنیک، برای مواقعی که حالت تهوع بر اثر استرس و اضطراب است مفید می باشد. تنفس عمیق هم یک تکنیک میدیتیشن است و می توانید از این تکنیک، وقتی تهوع بر اثر استرس  است استفاده کنید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید، ۳ ثانیه نگه دارید و به آرامی نفس را بیرون بدهید. برای برطرف شدن حالت تهوع این کار را چندبار تکرار کنید.

روش های رفع حالت تهوع

آب بنوشید

اگر به علت تهوع نمی توانید چیزی بخورید و بیاشامید، بدنتان دچار کمبود آب می شود.حالت تهوع هم یکی از دلایل بی آبی بدن است. اگر آب زیادی هم مصرف کنید، شکم تان پر از آب شده و احساس درد می کنید و حالت تهوع تان بیشتر می شود. وقتی حالت تهوع دارید مرتب آب بنوشید. اگر آب باعث دردشکم تان شدن چای  بدون کافئین یا آب را با کمی میوه ی تازه مصرف کنید.

چای بابونه بنوشید

چای بابونه یکی از معروف ترین داروهای ضدتهوع می باشد. این چای دارای خواص تسکین دهنده ای است و باعث می شود وقتی حالت تهوع دارید بتوانید بخوابید. چای بابونه ی کیسه ای را می توانید از داروخانه ها و عطاری ها تهیه کنید. و یا با اضافه کردن یک لیوان آب جوش به گل بابونه ی تازه یا خشک شده، چای بابونه ی خانگی تهیه کنید. بعد از اینکه ۵ دقیقه دم کشید میل کنید.

زنجبیل بخورید

زنجبیل یکی از قابل ترین درمان های خانگیِ حالت تهوع است. طبق تحقیقات سال ۲۰۱۲، زنجبیل دارای خواص ضدعفونی کننده می باشد؛ هر چند که در این باره به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. برای رفع حالت تهوع یک تکه ی کوچک زنجبیل تازه یا شیرین شده مصرف کنید. همچنین شما می توانید از چای زنجبیل  استفاده کنید. این چای را می توانید از داروخانه ها و عطاری ها تهیه کنید. و یا با اضافه کردن یک لیوان آب جوش به یک تکه ی کوچک زنجبیل، چای زنجبیل خانگی تهیه کنید. پنج دقیقه برای دم کشیدن زنجبیل صبر کنید و حالا از خوردن آن لذت ببرید!

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: healthline.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید