روش های درمان گرفتگی عضلات

0
654

آیا شما هم زمانی که دچار گرفتگی عضلات می شوید، می ترسید؟ اکثر زنان و دختران تا حدودی با گرفتگی عضلات درد آور آشنایی دارند. بطور نرمال، گرفتگی عضلات در زنان و دختران یک الی دو روز پیش از شروع عادت ماهیانه آغاز، و با شروع خونریزی، پس از یک الی دو روز متوقف می شود. عموما راهی برای خلاص شدن از این مسئله وجود ندارد، اما می توانید با برخی راهکار های ساده درد آن را کم و قابل تحمل کنید. در این مقاله به معرفی روش های درمان گرفتگی عضلات می پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان گرفتگی عضلات

گرم کردن

برای کاهش درد و درمان گرفتگی عضلات درمان های خانگی وجود دارند که بر اساس تحقیقات، موثر بودن آن ها نیز اثبات شده است. راحت ترین و رایج ترین روش درمان گرفتگی عضلات ، گرم کردن یا استفاده از حرارت است. گرم کردن نه تنها تاثیری مشابه، بلکه حتی شاید بیشتر از  دارو های بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن موثر می باشد. گرم کردن باعث می شود تا ماهیچه ها تسکین پیدا کنند. شما می توانید پشت کمر و کم تان را گرم کنید. برای این کار می توانید از یک پارچه ی گرم استفاده کنید. این پارچه ی گرم را می توانید از روی لباس و یا مستقیما بر روی پوست تان بگذارید اما باید مراقب باشید تا زیاد داغ نباشد.

آب گرم بنوشید

یکی دیگر از راه های درمان گرفتگی عضلات نوشیدن آب گرم است. با اینکه شاید به نظر اندکی عجیب باشد، اما نوشیدن آب باعث می شود تا بدن تان کمتر آب را نگه دارد؛ در نتیجه دیگر نفخ نمی کنید. آب جوش یا آب گرم باعث می شوند تا جریان خون تان بهبود پیدا کرده و باعث شود بهبود گرفتگی عضلات تان نیز خواهدش شد. مصرف غدا و میوه های آبدار مانند انواع توت ها (تمشک، زغال اخته و توت فرنگی) هندوانه، خیار، کرفس و کاهو نیز به کاهش گرفتگی عضلات کمک بسیار زیادی می کند.

درمان گرفتگی عضلات با ماساژ

یکی دیگر از راه های درمان گرفتگی عضلات ماساژ دادن آن ناحیه است. دست هایتان را روی شکم و کمر تان بگذارید و سپس با اندکی فشار، آن ناحیه را مالش دهید. فشار دست تان را روی قسمتی که درد بیشتری دارد تمرکز دهید. شما می توانید برای این کار از همسرتان کمک بگیرید. اما باید مراقب باشید که فشار زیادی به بدن تان وارد نکنید.

داروهای مسکن

دارو های مسکن بسیار زیادی هستند که برای درد گرفتگی عضلات بر اثر قائدگی مورد استفاده قرار می گیرند. دارو های ضد التهابی ضد استروئیدی (Non-steroidal) مانند تیلنول (Tylenol) و ایبوپروفن می توانند به سرعت درد شما را کاهش دهند. این دارو ها برای تسکین درد قائدگی و گرفتگی عضلات هستند. برای تسکین درد باید دارو هایی استفاده کنید که حاوی استامینوفن باشند. اما باید مراقب باشید که فقط از دوز تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. اگر با این دارو ها درد تان کاهش پیدا نکرد، بجای خوردن قرص های بیشتر، از دیگر روش های تسکین درد استفاده کنید.

مصرف کافئین و الکل را کنار بگذارید

بسیاری از افراد هنگامی که مصرف کافئین و الکل را کنار می گذارند به طرز چشمگیری کمتر دچار گرفتگی عضلات می شوند. چند روز پیش از اینکه دچار این گرفتگی و درد ها شوید، مصرف این نوشیدنی ها را کنار بگذارید و اگر سابقه ی این درد ها را دارید، بطور کلی از مصرف کافئین و الکل اجتناب کنید. اگر گرفتگی عضلات تان با درد همراه است و شما را آزار می دهد، بهتر است بطور کلی سبک زندگی بدون الکل و کافئینی را انتخاب کنید. شما می توانید چای سیاه را جایگزین قهوه و کافئین کنید. چای سیاه نیز به قدر کافی دارای کافئین است و می تواند در اول صبح شما را سرحال کند.

ورزش کنید

تحقیقات نشان داده اند، زنانی که مرتب ورزش می کنند کمتر دچار گرفتگی عضلات می شوند. اگر شما تمام ماه را به ورزش مرتب و روزانه بپردازید، متوجه می شوید که گرفتگی عضلات تان تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. هنگامی که گرفتگی عضلات برطرف می شود و یا درد تسکین پیدا می کند، شروع به ورزش کنید تا این مسئله تکرار نشود. ورزش های هوازی همچون شنا و دو میدانی باعث گرفنتگی عضلات می شوند. ورزش بدنسازی می تواند عضلات تان را تقویت کرده و برای سلامت عمومی بدن نیز مفید باشد. هنگامی گه دچار گرفتگی عضلات می شوید، می توانید با ورزش های ساده ای همچون پیاده روی و یوگا، این درد را کاهش دهید. سعی کنید ابتدا از ورزش های ساده تر شروع کنید.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید