روش های درمان مارگزیدگی

0
1055

به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) مارگزیدگی در میان ۲۰ بیماری گرمسیری رایج جهان قرار دارد که از درمان مطلوب و مناسب آن غفلت می‌شود. مارها سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشانند. در ایالات‌متحده، ۴ نوع مار سمی وجود دارد. اگر شما هم در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که محل زندگی مارهای سمی می‌باشد، بسیار مهم است که با علائم مارگزیدگی آشنا شوید و بدانید که در موارد اضطراری چه اقداماتی باید انجام دهید.

مارگزیدگی

علائم مارگزیدگی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «دیوید ولف» در این بخش به بررسی علائم مارگزیدگی توسط مارهای سمی مختلف می‌پردازیم.

مار زنگی: درد شدید، افتادن پلک‌ها، کاهش فشارخون، عطش شدید، خستگی، اختلال در بینایی، دشواری در بلع غذا و صحبت کردن، ضعف عضلانی، دشواری در تنفس و نارسایی تنفسی.

مار آبی (Cottonmouth): درد، تغییر رنگ پوست، شوکه شدن، کاهش فشار خون و ضعف.

مار Copperhead: درد، تغییر رنگ پوست، شوکه شدن، ضعف و فشارخون پایین.

مار مرجانی: دشواری در صحبت کردن، ضعف عضلانی، دشواری در تنفس، ناتوانی در حرکت دادن پلک‌ها، تشنج، درد شکم، سردرد، شوکه شدن، تاری دید، تغییر در وضعیت ذهنی، تغییر شکل زبان، کاهش اشباع اکسیژن، فلج شدن و توقف دستگاه تنفسی. این علائم ممکن است برای ۱۲ تا ۱۸ ساعت تاخیر داشته باشند.

اقدامات اولیه هنگام مارگزیدگی

-قبل از متورم شدن گزیدگی، لباس تنگ و جواهرات را حذف کنید.

-آرامش خود را حفظ کرده و از مار دور شوید تا دوباره نیش‌تان نزند.

-محل گزیدگی را زیر یا همسطح قلب نگه دارید.

-زخم را تمیز کنید اما از آب زیاد استفاده نکنید.

-از رگ‌بند یا تورنیکه استفاده نکنید.

-زخم را در معرض یخ یا گرما قرار ندهید.

-از یک باند تمیز و خشک برای باندپیچی زخم استفاده کنید.

-هیچ داروی ضد درد یا ضد آلرژی مصرف نکنید.

-زخم را نبُرید و یا برای خارج کردن زهر تلاش نکنید.

-از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید.

-حدالامکان ثابت و بدون حرکت باقی بمانید.

-قربانی را حمل کرده و به دنبال کمک بگردید.

-سعی نکنید که مار را بگیرید.

-اگر شرایط امن بود و امکانش وجود داشت، از مار یک عکس گرفته یا مشخصات آن مانند رنگ، خط‌وخال و شکل سر مار را یادداشت کرده یا به خاطر بسپارید.

-هر ۱۵ دقیقه یکبار با یک ماژیک دور قرمزی، ورم و کبودی گزیدگی یک دایره بکشید.

مارگزیدگی

روش‌های درمان مارگزیدگی

با مشورت پزشک از این روش‌های طبیعی و خانگی برای بهبود علائم مارگزیدگی استفاده کنید.

روغن اسطوخودوس

تجربۀ استرس و اضطراب بعد از مارگزیدگی شایع است. روغن اسطوخودوس کمک می‌کند تا آرامش ضربان قلب حفظ شده و از گسترش سریع سم مار جلوگیری می‌کند. چند قطره روغن اسطوخودوس را پشتِ گوش‌هایتان ریخته یا آن را مستقیما از درون بطری استشمام کنید.

روغن درخت چای

یکی از نکات مهم برای درمان مارگزیدگی، تمیز کردن محل گاز گرفته شده است. از یک پاک‌کنندۀ طبیعی و ضد باکتریایی که حاوی روغن درخت چای است برای پاک کردن ناحیۀ مورد نظر استفاده کنید. سپس آن قمست را با یک باند تمیز و خشک ببندید. مراقبت باشید که گزیدگی را بیش از حد محکم و تنگ باندپیچی نکنید. اگر پاسخگوی اورژانس (۱۱۵) به شما گفت که گزیدگی را تمیز نکنید، فقط صبر کنید تا کمک و اورژانس از راه برسد.

گیاه مخروط‌سانان

از این گیاه می‌توانید برای درمان مارگزیدگی و کاهش التهاب و درد، و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده کنید. اگر دارویی مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از این گیاه یا مکمل‌های آن، حتما با پزشک مشورت کنید.

زردچوبه

زردچوبه برای درمان نیش مار و کاهش التهاب و درد مفید است. این خواص بدلیل وجود ترکیبات ضد التهابی موجود در زردچوبه می‌باشد. قبل از مصرف زردچوبه، با پزشک خود مشورت کنید.

روغن نارگیل

از این روغن می‌توان برای درمان زخم‌ها، از جمله مارگزیدگی استفاده کرد. مقدار کمی از روغن نارگیل را بر روی زخم ریخته و سپس زخم را باندپیچی کنید. مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از روغن نارگیل به صورت موضعی، برای درمان و بهبود زخم‌ها مفید است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: davidwolfe.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید