روش های درمان درماتیت تماسی

0
558

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به درماتیت پوستی دچار هستند. این درماتیت در واقع نوعی راش پوستی متداول است که در تماس با یک مادۀ خاص برانگیخته می‌شود. بدن شما هنگام تماس با ماده تصور می‌کند که ماده خطرناک بود و به همین دلیل واکنش نشان می‌دهد. در ادامه به روش های درمان درماتیت تماسی می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان درماتیت تماسی

درماتیت تماسی دو نوع دارد:

  • درماتیت تماسی آلرژیک
  • درماتیت تماسی تحریک‌کننده

درمان درماتیت تماسی

درمان‌های این نوع درماتیت به طور کلی شامل اقدامات پیشگیرانه هستند.

اجتناب

راحت‌ترین راه برای جلوگیری از بروز راش‌های پوستی این است که از تماس با مواد آلرژی‌زا دوری کنید. اگر بتوانید با استفاده از پچ تست، دلیل درماتیت را پیدا کنید، می‌توانید به راحتی مادۀ آلرژی‌زا را ایزوله کرده و از آن دوری کنید.

مرطوب‌کننده‌ها

پوست ترک‌خورده و خشک بسیار بیشتر مستعد واکنش‌های منفی نظیر درماتیت تماسی است. بنابراین بسیار مهم است که با استفاده از مرطوب‌کننده‌ها از خشکی پوست جلوگیری کنید. می‌توانید محصولات موجود در فروشگاه‌ها را تهیه کرده و یا از مرطوب‌کننده‌های طبیعی نظیر روغن نارگیل یا سایر روغن‌های گیاهی استفاده کنید.

اقدامات پیشگیرانه

از آنجایی که درماتیت تماسیِ تحریک کننده معمولا دست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پوشیدن دستکش و سایر موارد محافظت‌کننده می‌تواند به پیشگیری از بروز این مشکل پوستی کمک کند.

استروئیدها

کرم‌های استروئید موضعی بسیار برای کاهش التهاب در نواحی تحریک‌شدۀ پوست موثر هستند. این کرم‌ها می‌توانند قدرت‌های مختلفی داشته و برای سال‌ها جوابگو باشند، اما راه حل دائمی نیستند. در نهایت نواحی تحریک‌شدۀ پوست در برابر استروئیدها مقاوم می‌شوند. در این حالت نیاز به استروئیدهای قوی‌تر است که می‌توانند با عوارض جانبی همراه باشند. مصرف استروئیدهای موضعی تنها به صورت گاه‌به‌گاه توصیه می‌شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها

اگر نتوانید به سرعت بروز راش پوستی را کنترل کنید، می‌تواند باعث ترک‌خوردگی پوست و بالا رفتن احتمال عفونت گردد. به همین دلیل اغلب در مواردی که مشکل به طور چشمگیری پیشرفت کرده باشد، آنتی‌بیوتیک‌ها تجویز می‌شوند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید