روش های درمان درد ماهیچه

0
389

سفتی و درد ماهیچه را همۀ ما تجربه کرده‌ایم و می‌دانیم که چقدر می‌تواند آزاردهنده بوده و حتی انجام کارهای ساده را با اختلال مواجه کند. خوشبختانه روش‌های فراوانی برای درمان درد ماهیچه و رفع سفتی آن وجود دارد که بسیار موثر بوده و می‌توانید آنها را در خانه امتحان کنید. در این مطلب به بررسی علل درد ماهیچه و همچنین برخی از روش‌های درمانِ آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

درد ماهیچه

علل سفتی و درد ماهیچه

عدم تعادل کلسیم و منیزیم

ماهیچه‌ها برای استراحت به منیزیم و برای انقباض به کلسیم نیاز دارند. نبود تعادل میان این دو ماده می‌تواند اسپاسم و گرفتگی ماهیچه‌ها را در پی داشته باشد.

کم آبی بدن

ماهیچه‌ها، بافت‌های فعالی هستند و نیاز به آب زیادی دارند. الکترولیت‌های آب، به انتقال دستورات از سیستم عصبی به عضلات کمک می‌کنند. بدون آب کافی، عضلات توانایی خود را برای برقراری رابطه با مغز از دست می‌دهند.

میزان فعالیت

قرار داشتن ماهیچه‌ها در یک حالت به مدت طولانی می‌تواند باعث سفتی آنها شود. از سوی دیگر، ورزش کردن بعد از این که ماهیچه‌ها به مدت طولانی غیرفعال بوده‌اند باعث ایجاد پارگی‌های ریز و درد و سفتی در ماهیچه‌ها می‌شود.

استرس

استرس از آنجا که باعث می‌شود بدن خود را برای شرایط جنگ و گریز آماده کند انقباض ماهیچه‌ها و در صورت مداوم بودن، درد آنها را درپی دارد.

روش های درمان درد ماهیچه

ورزش: ۳۰ دقیقه ورزش در روز بسیاری از عوامل سفتی ماهیچه را از بین می‌برد، اما زیاده‌روی در ورزش نیز می‌تواند سفتی ماهیچه‌ها را به دنبال داشته باشد.

حمام جوش شیرین: شستن بدن با آب داغ مخلوط شده با جوش شیرین یا نمک فرنگی اصل، به بهبود سریع درد ماهیچه‌ای کمک می‌کند.

مصرف مکمل: ایجاد تعادل میان منیزیم و کلسیم از طریق مصرف مکمل یا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی از عوامل برطرف شدن گرفتگی ماهیچه‌ای است.

گرما دادن: گرم کردن ماهیچه‌ها از طریق دوش گرفتن با آب داغ یا ماساژ دادن که باعث افزایش جریان خون در آن می‌شود.

استراحت و مدیتیشن: آرامش و کاهش استرس باعث می‌شود ماهیچه‌ها نیز آرامش یابند و استراحت کنند و احتمال سفت شدن آنها کاهش یابد.

مصرف دارو: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن، آسپرین و ناپروکسن بهترین گزینه‌ها هستند، اما بهتر است بیشتر از دو روز پی‌درپی مصرف نشوند.

آبرسانی: نوشیدن آب و مایعات کافی با حفظ سطح الکترولیت‌ها از گرفتگی ماهیچه‌ای جلوگیری می‌کند. مردان روزانه به سه لیتر و زنان به ۲/۲ لیتر آب نیاز دارند.

حرکات کششی: کشیدن ماهیچه‌ها هنگام بیدارشدن از خواب باعث افزایش جریان خون در بدن و آماده کردن عضلات برای حرکت‌های روزانه می‌شود و از سفت شدن آنها جلوگیری می‌کند.

جام‌جم‌آنلاین

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید