روش های درمان درد دنبالچه

0
3200

هنگام نشستن کمر درد دارید، هنگام ایستادن باز هم درد دارید، دراز هم که می‌کشید همچنان درد کمر به قوت خود باقی است. این دردها ممکن است ناشی از درد دنبالچه باشند. در این مطلب به معرفی بهترین روش ها برای درمان درد دنبالچه می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان درد دنبالچه

درد دنبالچه چیست؟

در پزشکی به درد در ناحیۀ دنبالچه، coccydynia می‌گویند. دنبالچه ناحیه‌ای در باسن و بالاتر از مقعد است و محل قرارگیری استخوان دنبالچه می‌باشد. وقتی این استخوان ملتهب می‌شود، شما درد و سفتی آن را تجربه می‌کنید. هنگام نشستن این درد شدت پیدا می‌کند.

راه‌های پیشگیری

برای جلوگیری از درد دنبالچه می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

  • پوشیدن لباس‌ها و لوازم محافظت‌کننده هنگام انجام ورزش‌های جسمانی.
  • توجه داشتن به محیط اطراف؛ از آنجایی که زمین خوردن از اصلی‌ترین دلایل آسیب دنبالچه است، باید به محیط اطراف‌تان توجه داشته و مراقب لیز خوردن بر روی سطوح خیس باشید.

روش‌های درمان درد دنبالچه

روش‌های فراوانی وجود دارند که می‌توانند به تسکین و یا حتی درمان درد دنبالچه کمک کنند. بهترین روش‌ها عبارتند از:

کمپرس سرد یا گرم

برای این روش به یک بطری آب داغ یا یک بسته یخ نیاز دارید.

بطری آب داغ یا بسته یخ را بر روی ناحیۀ مورد نظر قرار داده و ۲۰ دقیقه صبر کنید. می‌توانید اینکار را تا ۴ مرتبه در روز تکرار کنید. این روش رایج‌ترین راه درمان درد دنبالچه است.

ماساژ

دنبالچه را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با فشار ملایم و یک روغن ماساژ یا حامل، ماساژ دهید. این روش را روزی دو مرتبه تکرار کنید تا از درد دنبالچه خلاص شوید.

ماهیچه بالابرنده مقعد در نزدیکی کفِ لگن و در کنار استخوان دنبالچه قرار دارد. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که ماساژ دادن این ماهیچه به کاهش درد دنبالچه و سایر علائم آن کمک می‌کند.

ویتامین‌ها

درد دنبالچه معمولا با نوعی کمبود ویتامینی نظیر کمبود ویتامین‌های دی، ب ۶ و ب ۱۲ در ارتباط است. مصرف این ویتامین‌ها به اندازۀ کافی و مناسب می‌تواند در درمان درد دنبالچه بسیار موثر باشد. سعی کنید به اندازۀ کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید و غذاهایی نظیر غذای دریایی، پنیر، تخم‌مرغ، غلات صبحانه، سویا، سبزیجات برگدار سبز، نخود سبز، مرغ، حبوبات و… را مصرف کنید.

سایر روش‌های درمان درد دنبالچه

  • بانداژ کردن ناحیۀ مورد نظر با روغن کرچک
  • حمام منیزیم سولفات – منیزیم سولفات را درون وان حمام ریخته و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این آب غوطه‌ور شوید.
منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید