روش های درمان خانگی برفک دهان

0
656

برفک دهان وضعیتی است که در آن باکتری‌های مفید در دهان از بین رفته و این باعث می‌شود تا محیط برای رشد و تکثیر باکتری‌های کاندیدا (مضر) میسر شود. تکثیر این باکتری‌ها باعث بروز برفک در دهان می‌شود. عواملی نظیر استرس، عفونت‌‌ها، دیابت، استفاده از دندان مصنوعی و… می‌توانند در بروز برفک دهان در بزرگسالان نقش داشته باشند. در این مطلب قصد داریم به روش‌های درمان خانگی برفک دهان بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

درمان خانگی برفک دهان

استفاده از نمک

نمک سریع‌ترین راه برای درمان خانگی برفک دهان است. برای این منظور باید نصف تا یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید و دهانتان را روزانه چند بار با این محلول غرغره کنید.

ماست پروبیوتیک

ماست پروبیوتیک به بهبود برفک دهان کمک شایانی می‌کند. برای این منظور ماست را بر روی همه قسمت‌های زبان و داخل دهان قرار دهید و بگذارید پنج تا ۱۰ دقیقه بماند، سپس با آب گرم دهانتان را بشویید. روزانه یک تا ۲ بار، به مدت چند روز این کار را انجام دهید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل تاثیر بسزایی در از بین بردن عفونت دهان و دندان و درمان خانگی برفک دهان دارد.

روغن نارگیل را با استفاده از یک توپ پنبه‌ای به همه قسمت‌های دهان بزنید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند سپس دهان خود را با آب گرم بشویید؛ این کار را روزانه چند بار به مدت یک هفته انجام دهید.

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی آنزیم‌هایی است که نقش موثری در کاهش عفونت و افزایش سیستم ایمنی بدن دارند. برای این منظور ۲ قاشق چای‌خوری سرکه سیب و نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید سپس دهان خود را با این محلول شستشو دهید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای برای درمان برفک دهان بسیار موثر است. برای این منظور چهار تا پنج قطره از روغن درخت چای را در یک فنجان آب گرم بریزید سپس روزانه ۲ بار دهانتان را با این محلول غرغره کنید.

هشدار: مصرف زیاد روغن درخت چای می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد.

درمان خانگی برفک دهان با برگ زیتون

برگ زیتون میکروارگانیسم‌های ایجاد کننده برفک دهان را از بین می‌برد همچنین حاوی عنصری به نام اولئوروپئین است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند؛ برای این منظور یک تا ۲ قاشق چای‌خوری برگ زیتون را در یک فنجان آب جوش بریزید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند سپس این محلول را صاف و روزانه سه بار آن را میل کنید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید