روش های درمان اسکولیوز

0
670

اسکولیوز یا کژپشتی در واقع خمیدگی غیرعادیِ ناحیه ستون فقرات است. کمر در حالت طبیعی دارای یک انحنا دربالاترین قسمت شانه ها و یک انحنا در انتها است. اما کسانی که از اسکولیوز رنج می‌برند، در کناره‌های کمر دارای انحنا و حالت هایی مشابه حروف C و یا S هستند. در این مطلب به بررسی علل و درمان اسکولیوز میپردازیم.

درمان اسکولیوز

علت اسکولیوز چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰هوم رمدیز» بروز این بیماری زمان مشخصی ندارد اما معمولا از شروع رشد و نمو انسان تا دقیقا قبل از بلوغ پدیدار می شود. از جمله نشانه ها و علائم این بیماری می توان به ناهمواری در شانه ها، پهن شدن استخوان یکی از شانه ها و برجسته تر شدن آن، ناصافی در ناحیه میان تنه (کمر) و همچنین بالاتر بودن یک قسمت از باسن اشاره کرد که همه ی این ها موجب درد و رنج بسیار می شوند.

همچنین اگر این مشکل به درجه حادتری برسد، ستون فقرات حالت پیچ خوردگی پیدا می کند و این باعث می شود که دنده ها بیش از حد معمول جلو بیایند. کارشناسان هنوز هم به طور دقیق نمی دانند که چه چیزی باعث بروز این بیماری می شود. براساس مطالعات انجمن جراحان آمریکا، قریب به ۸۰ درصد از بیماران اسکولیوز دلیل مشخصی برای ابتلا به این بیماری ندارند.

هرچند کارشناسان معتقدند که عوامل ژنتیکی روی شیوع این بیماری در خانواده موثر هستند اما عوامل دیگری نیز مثل شرایط عصبی-عضلانی (فلج مغزی یا نقص عضلانی)، نقص مادرزادی که جلوی رشد عادی استخوان های کمر را میگیرد و جراحت یا عفونت ستون فقرات نیز می توانند عامل ابتلا به این بیماری باشند.

اسکولیوز دو نوع ساختمانی و غیرساختمانی دارد، در گونۀ ساختمانی این مشکل به صورت دائمی بروز میکند که دلایلش هم عمدتا گونه ای از بیماری ها، جراحت و عوامل ارثی است. اما در نوع غیرساختمانی انحناهای غیرطبیعی قابل درمان و موقتی هستند. برخی بیماران نیاز به جراحی و جلوگیری از وخیم‌تر شدنِ منحنی ها دارند و اگر شرایطشان خیلی طاقت فرسا بود ستون فقراتشان را صاف می کنند.

به جز روش های درمانی دارویی، ورزش کردن، مواد غذایی و تغییر سبک زندگی می توانند کاملا روی بهبود و درمان اسکولیوز موثر باشند. در ادامه ۴ مورد از این درمان ها را معرفی میکنیم.

ورزش منظم

حتی اگر بیماری اسکولیوز ندارید، مرتب ورزش کنید چرا که به شما کمک میکند ستون فقرات محکمی داشته باشید. ورزش های خاص مخصوص بیماران اسکولیوز اثرات فوق العاده ای روی صاف و یکدست شدن مهره های ستون فقرات دارند. با یک نگاه کلی به مطالعات علمی و بین المللی BioMed در سال ۲۰۱۵، در می یابیم که محققان نتیجه گرفتند که یک برنامه ی ورزشی منظم اثر به شدت بالایی بر کنترل و کاهش انحنای زاویه cobb در کمر داشته و بر کاهش چرخش ستون فقرات، کاهش قوز در قفسه سینه، و کاهش انحنای استخوان های پشتی بدن تاثیر می گذارد. باید توجه داشت که ورزش باعث بهبود کیفیت زندگی، به خصوص در بیماران نوجوان  میباشد.

حرکات کششی (ارتجاعی)

این روش به بیمارانی که به تازگی دردشان شروع شده کمک بسیاری می کند. به این صورت که کشیدن می تواند با از بین بردنِ فشارِ ماهیچه های اطراف ستون فقرات و بالا بردن سطح انعطاف پذیری و بُردِ حرکتی، درد را کاهش دهد. همچنین این حرکات باعث افزایش جریان خون به سمت مفاصل و نرم شدن بدن میشوند.

به گزارش یک تحقیق علمی در مجله ی Physical Therapy Science که درسال ۲۰۱۵ منتشر شد، حرکات کششی متداول، سخت و قوی میتوانند در کاهش انحنای استخوان cobb و انحنای استخوان دنده که بیشتر در بیماران بزرگسال رایج است، موثر باشند.

درمان اسکولیوز

فعالیت‌های خود درمانی

فعالیت خوددرمانی به عملی اطلاق می شود که طی آن طبق شدت نقص، ویژگی های ظاهری و طرز ایستادن، حرکاتی برای کمک به درمان خود انجام می دهید. در واقع هدف از انجام این روش خوددرمانی رسیدن هرچه بیشتر به حالت طبیعی فرد است. این روش ساده شامل حرکات صاف کننده با فاصله، حرکات حلقه ای، پیکانی، افقی و عمودی میشود که به طور کامل برخلاف جهت جاذبه و به همراه کشش انجام میگیرند. چنانچه این حرکات را به درستی انجام دهید می بینید که شباهت زیادی به حرکات عادی روزانه دارند.

تحقیقات منتشرشده درسال ۲۰۱۵ مبنی بر نقص های ستون فقرات، به طور ویژه ای درمان ها و فعالیت های خوددرمانی را برای درمان اسکولیوز پیشنهاد میدهد. این تحقیقات همچنین نشان می دهند که این روش، کاملا قوی، مدرن و براساس شواهد علمی فیزیولوژیکی است. برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه باید حتما انجام این روش را از کارشناس مربوطه یاد بگیرید.

درمان اسکولیوز با طب سوزنی

طب سوزنی گزینه ی درمانی موثر دیگری برای درمان اسکولیوز است. در طب سوزنی، نقاط مشخصی که درد بیماری را کاهش میدهند نشانه گذاری شده و سوزن ها درآن نقاط فرو می روند.

طی گزارشی مبنی بر نقص اسکولیوز که درسال ۲۰۰۸ متتشر شد، مشخص گردید که حتی یک جلسه طب سوزنی موثر میتواند تاثیر به سزایی روی صاف شدن قوز های کمتر از ۳۵ درجه داشته باشد. هرچند که تحقیقات بیشتری درباره ی اثرات طب سوزنی روی بیماران اسکولیوز باید صورت گیرد.

نتایج تحقیقات یک مجله ی علمی منتشر شده درسال ۲۰۰۹ در رابطه با بهبود انحناهای غیرمعمول در یک خانم ۷۴ ساله نشان می دهند که ایشان بعد از شکست درمان های گوناگون برای کاهش درد و پیشرفت انحناها طی دو سال، با طب سوزنی توانستند به این هدف برسند.

همچنین طبق این تحقیقات طب سوزنی نه تنها نقش بسزایی در کاهش درد دارد بلکه می تواند باعث کاهش انحناها در برخی بیماران شود. توجه داشته باشید که انجام طب سوزنی را همیشه به دست کارشناسی ماهر و مجرب بسپارید و حتما با پزشکتان درباره‌ی آن مشورت کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید