روش های درمان آسم در کودکان

0
4311

قبول کردن این مسئله که فرزندمان به بیماری آسم مبتلا شده است، می تواند بسیار دردناک باشد؛ علائم این بیماری در بازی، فعالیت ها، در مدرسه و حتی در خواب خود را نشان می دهند. همۀ این علائم بر روی رشد کودک – هم از نظر فیزیکی و هم ذهنی – تاثیر بسیار زیادی می گذارند. در این مطلب به بررسی روش های درمان آسم در کودکان میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان آسم در کودکان

متاسفانه هیچ درمان قطعی برای بیماری آسم وجود ندارد؛ اما با استفاده از درمان های خانگی صحیح و تغییرات سبک زندگی، می توان علائم آن را کنترل کرد، کیفیت زندگی کودک را بهبود بخشید و از آسیب دیدن بیشتر ریه ها نیز جلوگیری کرد.

بهترین روش های درمان آسم در کودکان از این قرارند:

کنترل عوامل آسم

از آنجایی که بیماری آسم در کودکان به دلیل فاکتور های مختلفی ایجاد می شوند، این مسئله اهمیت دارد که این فاکتور ها را بشناسیم و تا جایی که ممکن است از آن ها خودداری کنیم. این کار، یکی از مهم ترین راه ها برای جلوگیری از حملات آسمی است.

از جمله رایج ترین عوامل آسم در کودکان می توان به این موارد اشاره کرد:

  • سرماخوردگی و دیگر عفونت های تنفسی
  • آلرژی – مثلا حساسیت به گرد و غبار یا خاک
  • پرورش حیوانات خانگی
  • ورزش کردن
  • هوای سرد
  • مکان های مرطوب
  • سوسک و حشرات موزی
  • استعمال سیگار و دیگر آلاینده ها در هوا
  • سوزش معده شدید (بیماری رفلاکس معده و مری یا GRED)

عوامل بیماری آسم از کودکی به کودک دیگر متفاوت است، بنابراین بهتر است با پزشک فرزندتان صحبت کنید تا عوامل خاص او را به شما بگویند. هنگامی که از این عوامل مطلع شدید، می توانید به راحتی کنترل های لازم را انجام داده تا فرزندتان بهبود پیدا کند.

زنجبیل

یکی از معروف ترین گیاهان برای درمان آسم در کودکان گیاه زنجبیل می باشد. این گیاه دارای خاصیت ضد التهابی است که به کاهش التهابات راه های تنفسی و بهبود انقباض آن ها کمک می کند. یکی از بررسی هایی که در سال 2008 در ژورنال فیزیولوژی و دارو شناسی کانادایی به چاپ رسیده است، نشان داده که زنجبیل به کاهش انقباضات راه های تنفسی کمک، و بیماری های تنفسی مانند آسم را نیز درمان می کند.

هر روز به فرزندتان 2 الی 3 فنجان چای زنجبیل بدهید. برای تهیه ی این چای، 1 اینچ زنجبیل (زنجبیل را به تکه های کوچک خرد کنید) را به یک قوری آب جوش اضافه کنید. قوری را بگذارید تا به مدت 10 دقیقه به آرامی بجوشد، سپس بگذارید تا سرد شده و چای را به فرزندتان بدهید.

زردچوبه

زردچوبه نیز یکی دیگر از گیاهانی است که برای جلوگیری از حملات آسم در کودکان مفید است.

زردچوبه حاوی ترکیبات کورکومین است- کورکومین یک ماده ی آنتی اکسیدان و ضد التهاب بسیار قوی است که به بهبود علائم بیماری آسم کمک می کند.

1 قاشق چای خوری از پودر زردچوبه را به یک فنجان شیر اضافه کرده و آن را بجوشانید. اجازه دهید اندکی سرد شود؛ سپس در روز دو مرتبه این محلول را به فرزندتان بدهید.

درمان آسم در کودکان

عسل

عسل نیز یکی دیگر از روش های طبیعی برای درمان آسم در کودکان است. چربی های الکلی و ترالی موجود در عسل، به کاهش علائم بیماری آسم کمک می کنند.

عسل، غشاهای مخاطی موجود در راه های تنفسی را نرم می کند. زیرا مخاط های جمع شده در لوله ی نای، باعث افزایش علائم آسم می شوند.

عسل همچنین به کاهش سرفه و خس خس های بعد از حملات آسم نیز کمک می کند.

1 قاشق چای خوری از عسل ارگانیک را با یک لیوان آب گرم میکس کنید. هر روز 2 الی 3 لیوان آب و عسل به فرزندتان بدهید.

هشدار: به کودکان زیر 1 سال عسل ندهید، زیرا خطر بروز بوتولیسم در آنها وجود دارد.

ویتامین D

ویتامین D نیز برای درمان آسم در کودکان بسیار مفید است. در حقیقت کمبود ویتامین D باعث بروز بیماری آسم می شود.

یکی از بررسی هایی که در ژورنال اروپایی پزشکی و داروسازی به چاپ رسیده است، دریافته است که کمبود ویتامین D در کودکان مبتلا به آسم، در مقایسه با دیگر عوامل به مراتب بیشتر بوده است. بنابراین بررسی ها نشان می دهند که کاهش سطح ویتامین D باعث کاهش کنترل آسم و در نتیجه شدیدتر شدن بیماری می شود.

مصرف مکمل های ویتامین D، راحت ترین راه برای مصرف این ویتامین توسط کودکان است. البته بهتر است پیش از استفاده از این مکمل ها، در مورد دوز مصرفی مناسب، با پزشک متخصص مشورت کنید.

سیر

سیر نیز یکی دیگر از روش های مناسب برای درمان آسم در کودکان است. سیر همچنین می تواند به درمان  بهبود علائم دیگر بیماری های تنفسی نیز کمک کند.

سیر می تواند به کاهش هیستامین آزاد شده در بدن کمک زیادی کند. هیستامین ماده ای است که باعث افزایش التهابات در بیماران مبتلا به آسم می شود.

تنها کافیست 2 تکه سیر را به 1 چهارم فنجان شیر اضافه کرده و آن را بجوشانید. سپس اجازه دهید تا به دمای اتاق برسد و آن را یک مرتبه در روز به فرزندتان بدهید تا بنوشد.

منبعtop10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید