روش های تقویت شنوایی

0
734

پی بردن به ضعف شنوایی می تواند زمانبر باشد. ممکن است فردی که با شما صحبت می کند مجبور شود یک جمله را چند مرتبه تکرار کند یا این که شنیدن صداها از مسافت های طولانی برای شما دشوار باشد. معمولا با افزایش سن، رفته‌رفته از میزان شنوایی شما کاسته می شود. اما امروزه با افزایش آلودگی صوتی که همواره با آن مواجه هستیم بسیاری از افراد جوان نیز به ضعف شنوایی دچار می شوند. در بسیاری از موارد کاهش میزان شنوایی موقتی است و خوشبختانه روش هایی برای تقویت شنوایی وجود دارد.

تقویت شنوایی

بر اعصاب خود مسلط باشید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث ادوایزر» استرس زیاد تاثیرات منفی بر شنوایی شما دارد. هنگامی که فرد دچار استرس می شود مغز یک ماده شیمیایی به نام دینورفین ترشح می کند که موجب بروز التهاب در گوش داخلی می شود. دینورفین علاوه بر تاثیرات منفی که بر میزان شنوایی دارد باعث وزوز گوش نیز می شود.

خواب کافی

کمبود خواب یا وقفه ی تنفسی در خواب از عواملی هستند که در بروز ضعف شنوایی نقش مهمی داشته و تحمل صداهای بلند را برای فرد دشوار می کنند. اگرچه دانشمندان هنوز موفق به کشف دلیل ارتباط خواب با تقویت شنوایی نشده اند، اما بر اساس فرضیه ها وقفه ی تنفسی در خواب موجب کاهش جریان خون در گوش داخلی شده که در نتیجه ی آن ضعف شنوایی روی می دهد. در صورتی که از وقفه ی تنفسی در خواب رنج می برید به پزشک مراجعه کنید، زیرا امکان دارد کاهش شنوایی در مرحله ای باشد که درمان پذیر است.

ورزش

ورزش کردن یکی از عواملی است که علاوه بر بهبود شنوایی به سلامت جسمی و روحی نیز کمک می کند. از آن جایی که سیستم شنوایی همواره فعال است شما مرتبا به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارید. ورزش کردن موجب افزایش اکسیژن و گردش خون در بدن نیز می شود. ورزش های ایروبیک نه تنها به بهبود شنوایی کمک می کنند، بلکه توانایی های ذهنی را نیز افزایش می دهند. اما مطمئن شوید در محیطی که ورزش می کنید صدای موزیک زیاد نیست.

ترک کردن سیگار

سیگار کشیدن زیاد منجر به نارسایی قلبی و افرایش فشار خون می شود که همین امر از عوامل موثر در بروز مشکلات شنوایی است.

از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده خودداری کنید

کربوهیدرات های تصفیه شده سرشار از چربی بوده و از مواد مغذی کمی برخوردار هستند. این کربوهیدرات ها منجر به افزایش چربی خون شده و چربی موجود در آن ها نیز موجب کاهش خون رسانی به بخش هایی از بدن مانند گوش می شود. هنگامی که به میزان کافی خون به گوش نرسد اختلالات شنوایی رخ می دهند.

رژیم غذایی مناسب

برخی از غذاها به بهبود عملکرد شنوایی کمک می کنند، در حالی که غذاهایی وجود دارند که موجب بروز مشکلات شنوایی می شوند. در زیر فهرست کوتاهی از مواد غذایی مفید و مضر برای شنوایی را مشاهده می کنید.

مواد غذایی مفید:

کربوهیدرات های پیچیده

مغزها و دانه ها

میوه و سبزیجات تازه

غلات

اسیدهای چرب امگا ۳

پیازچه

توفو

سویا

عدس

زنجفیل

دارچین

مواد غذایی مضر:

غذاهای چرب

هله هوله

غذاهای آماده

لبنیات

سوسیس و کالباس

چربی های اشباع شده

یوگا

آیا می دانستید یوگا علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر ذهن دارد موجب تقویت شنوایی نیز می شود؟

حرکاتی مانند حرکت مثلث، حرکت نیلوفر آبی، حرکت کبری و حرکت درخت منجر به افزایش گردش خون و مواد مغذی در گوش داخلی و مغز می شوند. یوگا نه تنها به بهبود عملکرد عصبی شما کمک می کند بلکه منجر به دفع سموم و مواد زائد بدن نیز می شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید