روش های ترمیم موی آسیب دیده

0
954

این مسئله بسیار مهم است که دربارۀ ساختار و رشد موهایتان اطلاعات مناسبی داشته باشید. مو مانند یک رشتۀ باریک است که با رشد غدد مو، رشد می‌کند. این غدد عمدتا از ترکیب با کراتین تشکیل شده‌اند و به سه منطقۀ مورفولوژیکالی به نام‌های کوتیکل، مدولا و کورتکس تقسیم می‌شوند. کوتیکل خارجی‌ترین لایۀ مو، مدولا لایۀ میانی و کورتکس داخلی‌ترین لایۀ مو می‌باشد و موها به واسطۀ  قسمت کورتکس به کف سر چسبیده هستند. در این مطلب به بررسی روش‌های خانگی برای ترمیم موی آسیب دیده می‌پردازیم.

موی آسیب دیده

موی آسیب دیده چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» اصطلاح موی آسیب دیده وقتی استفاده می شود که لایه های مختلف مو، چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ شیمیایی دچار تغییر شده باشند. این تغییر در لایه های مو می تواند به دلیل خشکی مو هم اتفاق بیوفتد. کراتین که اصلی ترین جزء مو محسوب می شود از بین می رود و به همین دلیل ساقه ی مو نازک و شکننده میگردد.

علل آسیب رسیدن به مو

آسیب مو در افراد مختلف، دارای علل متفاوتی است و می توان گفت که روش های بسیار ساده و یا روش های خشن برخورد با موها باعث آسیب رسیدن به مو می شوند. برخی از علل بسیار شایع آسیب موی سر به شرح زیر می باشند:

-بد رفتاری با مو ها و شانه زدن خشن: شانه زدن خشن و بد شانه زدن مو ها یکی از مهم ترین علت های آسیب فیزیکی به مو ها می باشد.

-قرار گرفتن در معرض اشعه ی UV.

-استفاده از روش های شیمیایی: استفاده از رنگ مو های دائمی یا موقتی، فر کردن دائمی موها، و یا صاف کردن مو ها باعث ایجاد تغییر در ساختمان مو و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی مو ها می شود.

-استفاده ی بسیار زیاد از شامپو.

-از دست رفتن مواد مغذی مو.

درمان‌های خانگی برای موی آسیب دیده

اگر شما نیز به دنبال روش های درمانی موثر و با نتایج طولانی مدتی برای موهای آسیب دیده‌تان هستید، در این قسمت چندین روش خانگی را معرفی خواهیم کرد:

زرده تخم مرغ

استفاده از زرده ی تخم مرغ برای موهای آسیب دیده بسیار مفید می باشد. زرده ی تخم مرغ را به مدت چند دقیقه روی کف سر و موهایتان ماساژ دهید. سپس موهایتان را با آب خنک و شامپو بشویید. تخم مرغ برای درمان خشکی مو ها نیز بسیار موثر می باشد.

حنا

یک روش دیگر برای ترمیم و بهبود طبیعی موها، استفاده از حنا می باشد. حنا را با آب ترکیب کنید و روی موهایتان بمالید تا موهایی سالم و درخشان داشته باشید. حنا با رسوخ در ساقه ی مو ها با کراتین (پروتئین مو ها) ترکیب می شود. حنا با مقاوم سازی مو ها در برابر شکنندگی، باعث تقویت کوتیکل ها و پر پشت سازی مو های شما می شود.

روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل برای موهای آسیب دیده بسیار مفید می باشد. روغن نارگیل را بر روی کف سرتان بمالید تا آسیب مو هایتان، بهبود پیدا کند. نارگیل منبعی سرشار از لوریک اسید بوده که بسیار شبیه به پروتئین مو می باشد .

آلوئه ورا

از زمان های بسیار قدیم، گیاه آلوئه ورا برای درمان پوست بسیار مشهور بوده است. این گیاه دارای فواید بسیاری می باشد که برای مو نیز همین اثر را دارند. مایع ژلاتینی که از گیاه آلوئه واری بسیار تازه به دست می آید دارای خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی می باشد؛ شما می توانید با استعمال آن بر روی پوست یا مو ، از فواید بی نظیر آن بهرمند شوید. از جمله ی فواید دیگر آن نیز می توان به بهبود خارش، بهبود خشکی کف سر و ترمیم موهای شکننده اشاره کرد.

روغن زیتون

روغن زیتون نیز یکی دیگر از درمان های خانگی برای مو های آسیب دیده می باشد. شما باید برای جلوگیری از آسیب های بیشتر مو، این روغن را با یک اساس منظم و با قاعده بر روی مو های خود بمالید. استفاده از روغن زیتون باعث از بین رفتن شوره ی سر، بهبود دو شاخه شدن انتهای مو ها (مو خوره)، و درخشندگی و کنترل پذیری بیشتر مو ها می شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید