روش های افزایش سلامتی و شادی در تعطیلات

0
427

اگر می‌خواهید از دستگاه گریل یا وسیله‌های دیگر برای تهیه غذا استفاده کنید، حتما این وسایل را به بیرون از خانه منتقل کنید. همچنین خودرو را برای مدت طولانی در پارکینگ روشن نگذارید. آتش‌سوزی‌های ناشی از سهل‌انگاری نیز از دیگر مشکلات رایج در دوران تعطیلات هستند. پس هرگز در نقاط غیرمجاز آتش روشن نکنید و هیچ وقت هم آتش را به‌صورت روشن رها نکنید. با گیاه یاب همراه باشید.

روش های افزایش سلامتی و شادی در تعطیلات

۱. تغذیه سالم و استاندارد را جدی بگیرید

آمارها نشان می‌دهند که افزایش وزن ۲ تا ۵ کیلویی در تعطیلات طولانی شایع است، اما راه‌هایی هم وجود دارند که می‌توانند تغذیه خوب را در کنار حفظ وزن قرار بدهند. درواقع، پیش از هر چیزی باید بدانید که کدام مواد غذایی در گروه ترکیبات پُرکالری و عاری از مواد مغذی قرار می‌گیرند. اگر نمی‌توانید که در تعطیلات مطلقا از این مواد غذایی استفاده نکنید، حداقل مصرف آن‌ها را به حد اعتدال برسانید.
علاوه بر این، شما باید حجم وعده‌های غذایی اصلی را کوچک‌تر کنید و بیشتر وعده‌های غذایی را در خانه تهیه کنید و بخورید. وقتی هم که در جمع‌ها و مهمانی‌ها قرار می‌گیرید، سراغ مواد غذایی سالم‌تر بروید. در ضمن، باید مراقب مایعات پُرکالری مانند نوشابه هم باشید.

۲. فعالیت بدنی داشته باشید

ورزش کردن در طول تعطیلات مانند دیگر اوقات سال واقعا ضروری است. بنابراین، شما باید حداقل ۴ تا ۵ بار در هفته فعالیت بدنی داشته باشید و ترجیحا تمرین‌های هوازی را به‌صورت روزانه تکرار کنید. با فرا رسیدن سال نو، هوای بیرون از خانه نیز به سمت وضعیت اعتدال حرکت می‌کند و شما می‌توانید ورزش‌های مختلفی را هم در فضای باز انجام بدهید. ورزش‌های گروهی و جذاب مانند والیبال و فوتبال نیز می‌توانند اعضای خانواده را به فعالیت بدنی بیشتر ترغیب کنند. پس شما می‌توانید از این ورزش‌ها هم برای تقویت پیوند میان اعضای خانواده و هم برای ترغیب آنان به فعالیت بدنی استفاده کنید.

۳. از ابتلا به بیماری‌ها و آسیب‌ها پیشگیری کنید

شستن دست‌ها به‌طور منظم و تشویق کردن دیگران به انجام دادن این کار، از مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف در دوران تعطیلات جلوگیری می‌کند. کمک به سالمندان و در نظر گرفتن نکات احتیاطی در مورد آنان هم مانع از زمین خوردن سالمندان و آسیب‌های مختلف می‌شود.

۴. مراقب خطرات احتمالی باشید

اگر می‌خواهید از دستگاه گریل یا وسیله‌های دیگر برای تهیه غذا استفاده کنید، حتما این وسایل را به بیرون از خانه منتقل کنید. همچنین خودرو را برای مدت طولانی در پارکینگ روشن نگذارید. آتش‌سوزی‌های ناشی از سهل‌انگاری نیز از دیگر مشکلات رایج در دوران تعطیلات هستند. پس هرگز در نقاط غیرمجاز آتش روشن نکنید و هیچ وقت هم آتش را به‌صورت روشن رها نکنید.

۵. ایمنی سفر را بالا ببرید

فرقی نمی‌کند که مسیر شما فقط چند خیابان باشد یا نیمی از کره زمین! در هر صورت باید اقدامات احتیاطی را جدی بگیرید. این اقدامات احتیاطی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
– هرگز درحین رانندگی، از نوشیدنی و خوراکی استفاده نکنید.
– آخرین گزارش‌های مربوط به هواشناسی و هشدارهای سازمان‌های راهنمایی و رانندگی را بررسی کنید.
– اگر قرار است برای مدت زیادی از خانه دور باشید، حتما داروهای خودتان را بردارید.
– اگر باید با پزشک در تماس باشید، حتما اطلاعات تماس را همراه با خود ببرید.

۶. استرس‌زدایی کنید

دوره تعطیلات می‌تواند برای شما استرس‌زا باشد. بعضی از افراد در تعطیلات هم باید به امور شغلی‌شان رسیدگی کنند و در حین حال هم برای دوستان و اعضای خانواده وقت بگذارند. فشارهای مالی، تنش‌های بینافردی و نزاع‌های مختلف بین افراد هم از دیگر مشکلاتی هستند که در دوران تعطیلات را با استرس همراه می‌کنند.
بنابراین، موقعیت‌های استرس‌زا را پیش‌بینی کنید و برنامه دقیقی برای مدیریت آن‌ها داشته باشید. اگر لازم است کمتر در جمع‌های پُرتنش قرار بگیرید و از موقعیت‌هایی که نیازمند هزینه‌های مالی سنگین هستند، ‌دور بمانید.

۷. به خودتان برسید

بخش اصلی تعطیلات باید به خودتان اختصاص پیدا کند. پس آن‌طور که می‌خواهید به خودتان رسیدگی کنید. این رسیدگی می‌تواند خواب بیشتر، دیرتر بیدار شدن در روز و لذت بردن از تفریحات باشد، یا هر کار دیگری که احساس شادی و آرامش را در شما به‌ وجود می‌آورد.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید