روش های افزایش خلاقیت و ابتکار

0
247

خلاقیت، نیروی حیاتی زندگی است و باید مانند سایر منابع مورد احترام قرار بگیرد. ممکن است شما برای کار یا زندگیتان و یا هردو به خلاقیت نیاز داشته باشید، پس لازم است برخی از روش های افزایش خلاقیت و ابتکار امتحان کنید.

افزایش خلاقیت

به رنگ‌های آبی و سبز نگاه کنید

تحقیقات نشان می دهند که ممکن است تصور ما این باشد که رنگ محیط به خصوص رنگ های آبی و سبز تاثیر مهمی در خلاقیت ما دارند . دو مطالعه ی جداگانه نشان داده اند که نگاه کردن به این دو رنگ قبل از انجام کارهای خلاقانه، باعث افزایش خلاقیت شرکت کنندگان شده است. نظریه ی محققان این است که  رنگ های آبی و سبز هردو پیوندهای ناخودآگاهی با ذهن ما دارند که بر فرآیندهای ذهن ما تاثیر می گذارند. شما می توانید به راحتی در طول روز رنگ های آبی و سبز را در معرض دیدتان قرار دهید. مثلا می توانید این رنگ ها را در فضایی که مرتبا آنجا هستید استفاده کنید، می توانید یک دیوار را رنگ کنید یا یک قاب عکس با این رنگها را به دیوار نصب کنید. همچنین می توانید در نزدیکی یک پنجره به انجام کارهایتان مشغول شوید تا بتوانید آسمان چشم انداز بیرون را تماشا کنید. حتی اگر امکان دارد بیرون بروید و در محوطه ی بیرون قدم بزنید.

دستتان را حرکت دهید

مطالعات دانشگاه استنفورد این نظریه را تأیید کرده است که تفکر خلاق یک فرآیند روانی است در حالی که تفکر تحلیلی به مراتب سخت تر است. آنها متوجه شدند که خلاقیت را در سه موضوع می توان افزایش داد: نسل خلاق، انعطاف پذیری شناختی و توانایی پیدا کردن ارتباط بین آیتم های مختلف. آن ها به این نتیجه رسیدند که حرکات بدن می توانند بر پردازش شناختی تاثیر بگذارند، حرکت روان منجر به تفکر روان و در نتیجه افزایش خلاقیت می شود.

زندگی در یک کشور دیگر

بسیاری از ما لحظات فراموش نشدنی زیادی در طول سفر به کشور دیگر یا یک مکان جدید را تجربه کرده ایم. تحقیقات نشان می دهند تلاش برای سازگاری با فرهنگ های دیگر، باعث افزایش خلاقیت ما می شود. یک مطالعه نشان داده است که یادگیری چند فرهنگ مختلف، پذیرش عقاید را در مردم افزایش می دهد و به آگاهی از ارتباطات پایه و غلبه عقاید صحیح کمک می کند. همچنین ثابت شده است، افرادی که قبلا در یک فرهنگ دیگر زندگی می‌کردند نه تنها خلاق تر که موفق تر هم هستند. ظاهرا مردم با تجربه کردن فرهنگ های دیگر توانایی بیشتری برای تحمل کردن عقاید مختلف دارند.

زمان خستگی به انجام کار مشغول شوید

این توصیه ممکن است برخلاف توصیه های متداول باشد، اما ثابت شده است که افراد در مقاطع زمانی شلوغ خلاقیت بیشتری به خرج می دهند تا در مواقعی  که زمان آزاد تری دارند. این مساله برای همه ی مقاطع زمانی صدق می کند، هم برای افرادی که صبح مشغول به کار هستند هم برای افرادی که شب به انجام کارها می پردازند.

فردگرایی

آیا تا به حال در شرایطی قرار گرفته اید که احساس کنید به آنجا تعلق ندارید؟ این دقیقا می تواند نقطه ی آغاز خلاقیت باشد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که بعضی از افراد  پس از طرد شدن از اجتماع خلاق تر می شوند. یک کشف کلیدی درباره ی این موضوع نشان می داد که چنین افرادی  خودپنداری قوی تر دارند. آن ها برای فردیت ارزش بیشتری نسبت به جمع و اجتماع قائلند. با این تعریف، ایده های خلاقانه غیر معمول، نادر و به طور بالقوه بحث برانگیز هستند. محققان معتقدند فردی که تمایل به ادعای فردیت خود را دارد، احتمالا برای ایجاد مفاهیم خلاقانه تلاش بیشتری دارد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید