روش‌های پاکسازی بدن در طب سنتی

0
1077

پاکسازی بدن

با وارد شدن به فصل گرما بدن برای حفظ سلامتی خود باید سموم و مواد زائد را که در طول فصل زمستان در رگ و پی‌ها انباشته شده‌اند دفع کند، در طب سنتی روش‌های متفاوتی برای پاکسازی بدن از اخلاط فاسد وجود دارد که پزشک طب سنتی متناسب با مشکل شما از یکی از این روش‌ها استفاده می کند.

پاکسازی بدن

ایجاد قی

در مبانی کلیات طب سنتی ایران آمده است، به خارج کردن محتویات معده (چه بر اثر داورهای قی آور و چه بوسیله‌ی غذا) قی گفته شده و یکی از راه‌های پاکسازی دستگاه گوارش فوقانی و اعضای مجاور محسوب میشود.

قی پاک کننده‌ی معده و اشتها برانگیز است و تمایل به خوردن مواد غیر طبیعی مثل گل را از بین میبرد.

ادرار بول

ادرار بول نیز مواد زائد ناشی از هضم کبدی را که هضم دوم نامیده میشود از بین میبرد. ادرار بول (افزایش دادن ادرار با استفاده از مدر بول) در کاهش درد مفاصل و احساس خستگی بیشتر بیماری‌های ناشی از رطوبت، نقش مهمی به عهده دارد.

پاکسازی بدن با تعریق

تعریق یکی از روش‌های حفظ صحت و نیز درمانی است. دفع عرق برای سلامتی ضروری است که متاسفانه امروزه بعلت کاهش فعالیت‌های جسمی به خوبی انجام نمیشود. تعریق بر دو نوع است، تعریق طبیعی مانند فعالیت‌های بدنی و استفاده‌ی گرمابه و دوم تعریق با استفاده از دارو.

باید توجه داشت در حال تندرستی ایجاد تعریق پیشگیرانه از طریق دارو زیان‌آور است، در حالی که ورزش با گرم کردن درون و گداختن فضولات باعث دفع طبیعی آنها از طریق تعریق میشود.

ایجاد و دفع ترشحات مخاطی

به رطوبت‌های غلیظ و فضولاتی که از سر به منافذ بینی راه پیدا میکند، مخاط گفته میشود. اگر این مخاط بطور طبیعی خارج نشود باید با تدابیر خاص مانند غرغره یا ایجاد عطسه آن را روان کرد و از بدن بیرون راند. این روش در درمان بیماری‌های دماغی ( به سبب اخلاط غلیظ و چسبنده ) مانند صرع و سکته مفید است.

حقنه یا تنقیه

اگر لازم باشد روده‌ی بزرگ از طریق مقعد مورد شست و شو قرار گیرد یا داروی خاصی وارد روده شود، این روش به کار میرود. حقنه دفع مواد اضافی چسبنده یا تجمع یافته در روده‌هاست. در طب سنتی آمده حقنه عبارت است از فرستادن مایعات به روده‌ی بزرگ یا رحم با وسائل مخصوص. این روش درمانی فواید بسیار دارد و به عکس قی ، مواد را از قسمتهای فوقانی بدن کشیده و دفع می‌کند و درمان بیماری‌های دِماغی مانند سردرد، سر گیجه، صرع، سکته و در بیماری‌های کلیه، مثانه، رحم، درد مفاصل و نیز درمان زخم و خونریزی از روده‌ی بزرگ کاربرد دارد. در مطالعات جدید نیز آمده است که حقنه در درمان بیماری‌های التهابی ناحیه‌ی رکتوم و همچنین تجمع و سخت شدگی مدفوع اثرات درمانی دارد.

 نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید